Flaş başvuru! "Küme düşme kaldırılsın..."

Bursaspor ve Erzurumspor küme düşmenin kaldırılması için başvuruda bulundu.

Spor 26.05.2019, 22:05
Flaş başvuru! "Küme düşme kaldırılsın..."

BB Erzurumspor Başkanı Hüseyin Üneş ve Bursaspor Başkanı Ali Ay, bu sezon yeni gelen VAR sisteminde yapılan hatalar nedeniyle küme düşmenin olmaması için talepte bulunduklarını söyledi. Öte yandan Üneş, küme düştükleri karşılaşmanın ardından sezon boyunca yapılan hakem hatalarına tepki gösterirken, MHK'nın eski başkanı Yusuf Namoğlu'nu da hedef aldı.

VAR sisteminin mağduriyet yarattığını kaydeden Hüseyin Üneş, "Bu sene küme düşürülmemesi yönünde federasyona talebimiz var, siyasilerden destek bekliyoruz. Rol model aldığımız Avrupa'nın birçok liginde 20 takım var. 20 takıma çıkacaksa, o sene bu sene olmalı. Sen hata yaptın diye ben niye cezasını çekeyim. Yeni federasyon başkanımız ile de bu konuyu görüştük, bu sene takım düşürülmesin, önümüzdeki sene 4 düşsün, sonra 3, 3 devam etsin. Kamuoyundan ve siyasi büyüklerimizden bu konuda destek bekliyoruz. Bu sene sadece bizim özelimizde değil, diğer düşen takımlara baktığımızda onların da VAR sistemi ile mağdur edildiğini biliyoruz" ifadelerini kullandı.

"VAR SİSTEMİNİN YETERSİZLİĞİNİ GÖSTERDİK"

Bursa Olay'a konuşan Bursaspor Başkanı Ali Ay ise "21 takım olma ihtimali, olmama ihtimalinden daha yüksek… Şu bir gerçek Bursaspor'un, Göztepe'nin, Erzurum'un düşmesini kimse istemiyor. Çünkü, şehir takımları ve Türk futbolunun da şehir takımlarına ihtiyacı var. Göztepe, biz, Erzurum çok iyi hazırlık yaptık. Özellikle VAR sisteminin yetersizliğini gösterdik. Dünya Kupası'nda 33 VAR kamerası varken, bizde 8' dedi.

"TFF BAŞKANINA İLETTİK"

'VAR'dan çok canımız yandı mağdur durumdayız' diyen Ay, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Federasyon başkanımızla da görüştük… O da mağduriyetimizi gördü. Konuyla ilgili araştırma yapacaklarını dile getirdi. VAR'dan uğradığımız zararın tek telafisi ligdeki takım sayısının artırılması… İnanın diğer kulüpler de bizim yanımızda. Şimdi Göztepe, Erzurum ve Bursaspor olarak daha detaylı bir çalışma yapıyoruz.

"DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE OLMAMIŞ ŞEYLER"

Yusuf Namoğlu'na tepki gösteren Erzurumspor Başkanı, "Bizi kapalı kapılar ardında düşürdüyseniz biz mücadele etmeyelim dedik. MHK'da değişim oldu, yeni yönetimde de bir şey değişmedi, çok ilginç maçlar oynadık. Düştüğümüz için söylemiyoruz. İlk yarıda, hakem hatasından öte bir Akhisar maçı oynadık. Tekrar bakabilirler, yan hakemin önce gol verdiği pozisyon, kameralar sokuldu, 90+3, oyun bitmiş, kameralar sökülmüş! Olmayan görüntülerle golümüz iptal edildi. Bir Kasımpaşa maçı oynadık, inanılmaz şeyler oldu. VAr geldikten sonra dünyanın hiçbir yerinde olmamış şeyler oldu. Bu konuyla ilgili hala TFF ve MHK'dan tarafımıza yapılmış bir şey yok. Geçen hafta Fenerbahçe'ye 1-0 yenildik, Arslanboğa'ya soruyorum. Aynı pozisyon, tam tersi, Fenerbahçe kümeye oynayacak, kendi taraftarı önüne, o kadar kolay penaltı verir miydi? Namoğlu 70 küsür yaşında şimdi rahat rahat otursun. Kulüpler Birliği'nin toplantısına gelmiş kös kös oturuyordu." diye konuştu.

"VAR'IN BİZİM MAÇLARDA BAŞARISI YÜZDE 50"

Erzurumspor maçlarında çok hata olduğunu vurgulayan Hüseyin Üneş, "Dünya Kupası'nda da VAR sistemi kullanılıyordu, VAR'ın başarısı %99,5 olarak açıklandı. Erzurum maçlarında %50 değil. Orta hakem, yan hakem çizgiye koşuyor, futbolcu kendine kızıyor neden hata yaptım diye, hakem gel diyor. VAR odasında kimler var ben biliyorum. Yusuf bey çok iyi biliyor. Burada VAR'dan bizim mağdur edilmemizin izahıo yok, anlatamıyorsun. Çok dolutyum, çok şeyler söyleyebilirim. Zor tutuyorum kendimi. Kimin haddine! Biz hak edemiyorsak, bu ligde kalırız. 5 yıllık yöneticilik yapıyorum, 5 aydır da başkanlık yapıyorum, 5 aydır gördüklerimden utanıyorum. Ligde kalsaydık, bunların daha da ötesini söyleyecektim. Biz düşmedik, Türk futbolu düştü. Oyuncular düşürülüyor, daha çok düşecek bu gidişle. Kulüpler Birliği başkanı ligin değeri niye bu kadar düşük diyor? Bizde Namoğlu var, Serkan Çınar var, Halil Umut Meler var. Bu arkadaşlar talimat aldığı sürece Türk futbolunun yukarı çıkmasını kimse beklemesin. Futbol kamuoyunun ortak kanısı, Erzurum'un VAR sistemi yüzünden 15 puanı gitti. Koca Erzurum'u getiriyorsunuz, birilerine boğduruyorsunuz." dedi.

Sporx

Yorumlar (22)
Doktor TS 2 yıl önce
Düşen takımlardan biri şikespor olsaydı dediğiniz olurdu. Hatta bu gece kanun çıkardı şikesporu kurtarmak için. 3 Temmuzda olduğu gibi..
kazım 2 yıl önce
istanbul seçimleri yenileniyorsa düşme de kalkabilir. Ülkede hak, hukuk adalet gibi kavramlar yerle bir, her karar çıkabilir, şaşırmam
Oktay 1461 2 yıl önce
Var sistemi hatalı deyipde küme düşürme kalksın diyorsunuz
Ozam Trabzonspor da Şampiyon yapsınlar biz hiç diyormuyuz Var bizim kaç puanımızı yedi diye
Serkan öztürk 2 yıl önce
Basın gidin düşdünüz işte,her zaman Trabzonspor yardım edemiyor işte
Taraftar 2 yıl önce
O bursa taraftarı seni vursa haktır şampiyon olan takımı düşürdün sonrada küme düşme kaldırılsın yok öyle yağma
Ahmet TS 2 yıl önce
OLUR
YAN GEL .GİBİ YAT,
PARALAR ÇAR ÇUR..
SONRA KÜME DÜŞMEK KALDIRILSIN.
BAŞKA BİR ARZUNUZ VARMI..

SİZ KÜME DÜŞMEDİNİZ GÜME GİTTİNİZ..
Mantıklı 2 yıl önce
Küme düşme kaldırılsın hemi? Sen Fener’in arka bahçesi ol, 3-4 futbolcu sat sonrada küme düşme kaldırılsın öylemi? Gerçi bir konuda haklısınız. Bende 20 takım konusunda aynı fikirdeyim. Istanbul’un “üç cüceleri” öyle kolay şampiyon olamazlar.
Hasan 2 yıl önce
Erzurum ve Bursa haklı. Bizim rekten dönen 28 şut gol sayılsın.
Lig sıralaması yeniden hesaplansın. Nasıl teklif ama!!!??????
Salih 2 yıl önce
Seneye düşerlerse yine kaldırılsın, sonra ki sene düşerlerse yine...en sonunda Lig olsun 30-40 takım.
Mehmets 2 yıl önce
O halde şampiyonluk da iptal edilsin. İlk 4 takım kendi arasında tekrar final yapsın 2011-12 gibi. Ama şimdi işlerine gelmez tabi.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@