banner192

Fenerbahçeli'den HSYK Yıldırım başvurusu!

Şikeden ceza alan ve hakkında hükmün infazı verilen Aziz Yıldırım için Fenerbahçeli Recep Özkan'da harekete geçti.Fenerbahçe Kongre Üyesi Avukat Recep Özcan, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım hakkında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) başvurarak

Fenerbahçeli'den HSYK Yıldırım başvurusu!

Şikeden ceza alan ve hakkında hükmün infazı verilen Aziz Yıldırım için Fenerbahçeli Recep Özkan'da harekete geçti.

Fenerbahçe Kongre Üyesi Avukat Recep Özcan, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım hakkında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) başvurarak bilgi istedi.

Özcan, HSYK’ya gönderdiği başvuru dilekçesinde, “Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği Başkanı Aziz Yıldırım, Yönetim Kurulu Üyeleri İlhan Yüksel Ekşioğlu ve M. Şekip Mosturoğlu haklarında, İstanbul 16. Ağır Ceza mahkemesince şike ve örgüt suçlarından 2011/63 Esas, 2012/71 Karar sayılı dosyasında ağır cezalara hükmedilmiş, bu karar da Yargıtay 5. Ceza Dairesinin 17.01.2014 tarih, 2013/16791 Esas, 2014/516 Karar sayılı kararı ile onanarak kesinleşmiştir. Bu karar ile adı geçen şahısların Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği üyelikleri düşmüştür. Yukarıda belirtilen İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi ve Yargıtay 5. Ceza Dairesi Kararları; TCK’nın 220/1, 53/1 ve 6222 Sayılı Kanu’nun 11 ve 18 maddelerine göre verilmiştir. TCK’nın 53/1 maddesinin (d) bendine göre anılan kişiler, dernek tüzel kişiliğinin yöneticisi olmaktan ömür boyu men edilmişlerdir. Dolayısı ile Fenerbahçe Futbol A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Yıldırım ve yönetici İlhan Yüksel Ekşioğlu şirketteki görevlerinden de men edilmişlerdir. T.C Anayasası’nın 138. maddesine rağmen, Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği’ndeki görevlerine hükümlüler Aziz Yıldırım , İlhan Yüksel Ekşioğlu ve M. Şekip Mosturoğlu yasalar ve Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği Tüzüğünün 6. maddesine aykırı olarak devam etmektedirler” dedi.

Fenerbahçe Kongre Üyesi Avukat Recep Özcan, başvurusunun devamında, “17 Ocak 2014 tarihinden bu yana, Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği mevcut yönetimi kesinleşmiş mahkeme kararına rağmen boşalan başkanlık ve üyelik için seçim yapmayarak Türk Ceza Kanunu, Türk Medeni Kanunu, Dernekler Kanunu ve Fenerbahçe Spor Kulübü Tüzük hükümlerini yok saymışlardır. Öte yandan, ilgililer hakkında verilen ceza hükümleri kesinleştikten sonra, Özel Yetkili Mahkemelerin görevleri, normal ağır ceza mahkemelerince yerine getirileceğinden; Yargıtay 5. Ceza Dairesi ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca adı geçen dosya, infaz hükümleri yerine getirilmek üzere, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2011/5 Esas sayılı dosyasında işlem görmek üzere gönderilmiş olup, makul sayılmayacak bir zamandan beri, hükümlü Aziz Yıldırım hakkında gereken işlem yapılmamaktadır” ifadelerini kullandı.

Özcan, HSYK’ya yaptığı başvurusunda bilgilendirilmek istediği hususları ise şöyle sıraladı:

“1- Cezaların İnfazı Hakındaki Kanun Hükümlerine göre; tahliye kararları derhal yerine getirilmezse, suçtur. Kesinleşmiş hükümlerin derhal infaz edilmemesi de suçtur. Hükümlü Aziz Yıldırım’ın yararlandırıldığı bir kanun hükmü var mıdır?

2- Türk Ceza Kanunu Hükmüne göre; kanunları bilmemek mazeret değildir. Hele ki, kesinleşmiş yargı kararlarının infazını yazıp imzalamamak görevi ihmal midir?

3- Türkiye Cumhuriyeti Anayasası; ‘Hakları kullanmada, yükümlülükleri yerine getirmede herkes eşittir’ genel ilkesini emreder. Kesin hükümle mahkum olanlar veya infaz gereğini yerine getirmek zorunluluğu bulunanlar haklarında, Anayasa ve diğer yasalarda bir değişiklik olmuş mudur?

4- Yasama organının çıkardığı yasaları, yargı organının herhangi bir birimi uygulamıyorsa Anayasa’nın 138. maddesini; ihlal etmiş olur mu?”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
numan altuntaş - 4 yıl önce
çünkü yargı ve karar vericiler bağımsız değil, aynen kupa gibi birileri ver derse verilecek. aziz içeri girerse bir gün bile başkanlığı düşecek de ondan. onun için kurtarma peşindeler, trabzonspora çamur, iftira ve yalan ile bulaşmaları bu oyunun bir parçasıdır. bunu anlamamak için kör hatta kör cahil bile olmaya gerek yok. korunuyor talimat gelmeden kimsenin harekete geçeceği yok...
Avatar
adil türk - 4 yıl önce
Bu konuda tek merci Başbakan.Artık sağda solda bunu aramaya gerek yok.Adalet lastik gibi olmuş çek oyana çek buyana.Onun için adalete kimsenin güveni kalmıyor zaten.Adaleti yapanlarda suçluyu engelleyenler.Karar mercileri korkuyor konuşmaya.Çünki emir eri Ramazanlar.
Avatar
adil türk - 4 yıl önce
Artık tanımayanlarda var.Devletin adaletine söğen çok insan duydum.Fakat din adaleti çok farklı.Güvenilecek tek yer Din adaletidir.Herkes kendi yaptıklarından sorumludur.O dünyada hesap vermesi var.Gizli saklı hiçbir şey söz konusu olmuyor.Bunlar din adaletine inanmadıkları için.Bunlara her yol mubah.Kim takar sizin adaletinizi.
Avatar
deli gibi seven - 4 yıl önce
bu ulkede kanunlar adamina goremi uygulaniyor?rezillik diz boyu..yillarca ayak oyunlariyla trabzonsporumun sampiyonluklarini caldilar ..ortaya cikinca bu sefer trabzonsporuma yapmadik hakareti birakmiyorlar..pes vallahi...kologlu
Avatar
harun eski - 4 yıl önce
bu adam hala yasa tanimayan astigi astik kestigi kestik diktatör hirsiz recebin sayesinde disarda. bunu dünyada bilmeyen yok bi türkiyede ve trabzonda bu bilinmiyor.kangasina selam olsun
Avatar
ahmet şahin - 4 yıl önce
"Adaletsiz güç zalim, güçsüz adalet ise acizdir" sözü Türkiye'de gerçeğe dönüşmüştür. Adalet ne karar verirse versin suçlular ve orkestrası bildiğini okuyor. Resmen orta çağ devrinde yaşıyoruz. Aç bir çocuk iki simit çalsa hemen içeri atılır. Ama 100 milyonluk suç ileyenler dışarda geziyor. Resmen hukukla alay ediliyor.
Avatar
Tolgahan Tokkan - 4 yıl önce
ak adalet er yada gec gelecek adaletin basi haci recep diyecek adamin tansiyonu kolestrolü var buna ev hapsi verelim saglik önemli