Davutoğlu: Üniversiteleri kullanıyorlar

Başbakan Ahmet Davutoğlu, uyuşturucu tacirlerinin üniversiteleri, okulları kendi kötü emelleri için merkez üssü haline getirmek istediklerini belirterek, "Biz de onlara karşı mücadele etmek için üniversitelerimizi, eğitim kurumlarımızı seferberlik ilan ed

Spor 20.12.2014, 19:49
Davutoğlu: Üniversiteleri kullanıyorlar

Başbakan Ahmet Davutoğlu, uyuşturucu tacirlerinin üniversiteleri, okulları kendi kötü emelleri için merkez üssü haline getirmek istediklerini belirterek, "Biz de onlara karşı mücadele etmek için üniversitelerimizi, eğitim kurumlarımızı seferberlik ilan edilen mekanlar haline getireceğiz" dedi.

Avrasya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde konuşan Davutoğlu, ülkenin istiklalini ve istikbalini etkilemesini engelleyecek şekilde uyuşturucuyla mücadele verme kararı aldıklarını, ilk günden itibaren uyuşturucuyla mücadeleyi terörle mücadeleyle eş, hatta ondan daha önemli gördüklerini söyledi.

Bu çerçevede 3 aşamalı bir planı devreye soktuklarını belirten Davutoğlu, bunlardan ilkinin koruyucu aşama olduğunu ifade etti.

Toplumsal duyarlılığı artırarak, üniversiteleri, okulları, uyuşturucuyla mücadelenin merkez üsleri haline getireceklerini dile getiren Davutoğlu, "Onlar buraları kendi kötü emelleri için merkez üssü haline getirmek istiyor. Biz de onlara karşı mücadele etmek için üniversitelerimizi, eğitim kurumlarımızı seferberlik ilan edilen mekanlar haline getireceğiz" diye konuştu.

Davutoğlu, koruyucu aşamada yapılacak her ihmalin daha sonra önlenemez bir takım sonuçlar doğurduğuna dikkati çekerek, bununla ilgili yasal düzenlemeleri yaptıklarını, kurumları tekrar yapılandırdıklarını ve koruyucu aşamada daha farkındalık oluşturacak çalışmaları hızlandıracaklarını anlattı.

Eşi Sare Davutoğlu'nun da içinde olduğu Kadın Sağlıkçılar Vakfı'nın Avrasya Üniversitesiyle bu konuda yaptığı çalışmayı anımsatan Davutoğlu, hem Başbakan olarak aynı zamanda eşini temsilen burada bulunduğunu söyledi.

İKİNCİ AŞAMA ÖNLEYİCİ FAALİYETLER

Uyuşturucuyla mücadele konusunda ikinci aşamanın önleyici faaliyetlerden oluştuğunu belirten Davutoğlu, koruyucu aşamada bir şekilde başarılı olunamaması halinde, uyuşturucuya erişimin engellenmesinin planlandığını ifade etti.

Davutoğlu, bunun emniyet ve asayiş tedbirlerinin artırılmasının yanında, mümkün olduğu kadar önleme aşamasında herhangi bir sızmaya fırsat vermeyecek şekilde resmi ve sivil toplum kuruluşlarının örgütlenmesiyle mümkün olacağını kaydetti.

Narko timlerin göreve başladığını da hatırlatan Davutoğlu, narko timlerde tamamıyla uyuşturucuyla mücadele konusunda ihtisaslaşmış ve mahalle düzeyine kadar inerek faaliyet gösterecek, eğitilmiş, emniyet görevlileri, psikologlar ve bu konuda uzmanlaşmış diğer görevliler ve çalışanlar bulunduğunu anlattı.


Davutoğlu, narko timlere görevlerine başlarken, "Çocuklarımız, gençlerimiz size emanettir. Onlara şefkatle yaklaşacaksınız. Ola ki yanlış şekilde deneme aşamasında olan bir genci görürseniz onu kardeşiniz gibi, evladınız gibi göreceksiniz, şefkatle yaklaşacaksınız. Bir suçlu gibi görmeyeceksiniz. Fakat uyuşturucu tacirlerine ise onları o tuzağa düşürenlere ise en kararlı, en sert muameleyi yapacaksınız. Kesinlikle müsamaha göstermeyeceksiniz" diye seslendiğini aktardı.

Mücadelede üçüncü aşamanın tedaviye yönelik olacağını dile getiren Davutoğlu, bunun için tedavinin en etkin şekilde ve mümkünse ilk aşamada temin edilmesine çalıştıklarını söyledi.

Başbakan Davutoğlu, ailelere ve gençlere seslenerek, "Her insan hata yapar. Herkes istemediği halde bu tür durumlarla karşı karşıya kalabilir. 'Bir kere deneyeyim' demiş olabilir. Bunu örterek, üstünü kapatarak, daha fazla bağımlılığa yol açmak yerine, bunu paylaşmak, arkadaşlarınız varsa o arkadaşlarınıza yardım elinizi uzatmanız ve bir an önce ilk aşamada tedavi için teşvik etmeniz çok önem taşıyor" dedi.

Kendilerinin de genç olduğunu, gençlik psikolojisini bildiklerini belirten Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Aslında tabii kimse alınmayacaksa ben her zaman da genç kalmışımdır diye düşünürüm psikolojik olarak. İddiası, hayali, gerçekleştirmek istediği hedefleri olan, kendisiyle barışık herkes hangi yaşta olursa olsun gençtir. Ancak kendisiyle barışık olmayan, hayata bağını yitirmiş, iddiasını kaybetmiş birisi ise 18 yaşında olsa da yaşlıdır. Yaşlılık ve gençlik biyolojik olduğu kadar psikolojik bir husustur. Hiç enerjinizi kaybetmeyin. Allah uzun ömür versin ama son anda bile elinizdeki fidanı dikecek kadar davanıza sadık ama genç yaşta olsanız bile yarın hesap verecekmiş gibi de geleceğe hazırlıklı olmanız lazım."

DAHA ETKİLİ İKİNCİ BİR İLAÇ YOKTUR

Anne ve babaların çocukları üzerinde mutlaka etkili olduklarını belirten Davutoğlu, "Muhabbetle bakan bir anne-baba gözünden daha etkili ikinci bir ilaç yoktur. Anne ve babalarımızın mutlaka çocuklara muhabbetle bakmaları lazım. Öyle bakmaları lazım ki o gözler buluştuğunda yürek yüreğe geçsin. Öfkelenmeden, kesinlikle şiddet uygulamadan anne ve babalar ellerinden geleni yapmalılar" ifadesini kullandı.

Davutoğlu, gençlerin anne ve babalarından, hocalarından çok arkadaşlarından etkilendiğini dile getirerek, "Onun için özellikle öğrenci kardeşlerime sesleniyorum. Ne olur birbirinize sarılın, birbirinize dayanın, birbirinize gönlünüzü açın. Uyuşturucuyla mücadelede en çok güvendiğimiz kesim, farkındalığı olan şuurlu, bilinçli gençlerdir" değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Davutoğlu, çıkışta Üniversite Rektörü Prof. Dr. Sami Karadeniz, üniversite yöneticileri ve öğrencileriyle fotoğraf çektirdi.

Başbakan Davutoğlu'na, üniversiteye gelişinde ve üniversiteden ayrılırken öğrenciler büyük ilgi gösterdi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
BmOaRvDiO 7 yıl önce
Sizde bütün devlet kuruluşlarını kullanıyorsunuz paralel paranoyakları

Gelişmelerden Haberdar Olun

@