Çok Yattaralar geldi, geçti

Trabzonspor'un efsane hocası Ahmet Suat Özyazıcı, Haber61 Gazetesi'nin 30 Eylül 2008 tarihli 3. sayısında çarpıcı açıklamalarda bulundu.TRABZONSPOR'DAN ÇOK YATTARALAR GİTTİ Trabzonspor'u 4 kez şampiyon yapan ve efsane hoca Ahmet Suat Özyazıcı, bugün ki Sa

Spor 04.10.2008, 11:29
Çok Yattaralar geldi, geçti

Trabzonspor'un efsane hocası Ahmet Suat Özyazıcı, Haber61 Gazetesi'nin 30 Eylül 2008 tarihli 3. sayısında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

TRABZONSPOR'DAN ÇOK YATTARALAR GİTTİ

Trabzonspor'u 4 kez şampiyon yapan ve efsane hoca Ahmet Suat Özyazıcı, bugün ki Sadri Şener başkanlığındaki Trabzonspor'u masaya yatırdı.

Özyazıcı, “Trabzonspor her 4 maçta 10 puan alıyor, 2 puan kaybediyorsa şampiyondur demektir” dedi.

FUTBOL ELDEKİ MALZEMEYE GÖRE OYNANILIR

“Futbol eldeki malzemeye göre oynanılır. Eldeki futbolcuların verebileceği verime göre oynanılır. Ersun Yanal, benim oynattığım gibi Trabzonspor'u oynatıyorsa, şimdiki futbolcular da eski futbolcular kadar kabiliyetli diyebiliriz”

HER 4 MAÇTA 10 PUAN ALIRSANIZ ŞAMPİYONSUNUZ

“Her 4 maçta Trabzonspor 10 puan aldığında Trabzonspor şampiyondur. 4 maçta 2 puan kaybediyorsanız, şampiyon adaylarının en kuvvetlisi adayı olursunuz”

BUGÜN Kİ İYİ FUTBOL YANAL'IN BAŞARISIDIR
“Trabzonspor çok iyi yolda. İyi bir kadrosu var. Kısa zamanda çok oyuncu alındığı halde, takım oyunu oynuyorlar. Bu bir handikaptır. Kısa zamanda çok oyuncunun bir araya gelmesi ve bugün ki güzel futbol ortaya çıkıyorsa, Ersun hocanın başarısıdır”

TS-BJK MAÇINDA KORKAK OYNAMADI
“Trabzonspor Beşiktaş maçında Ersun Yanal'ın korkak futbol oynattığı eleştirisine katılmıyorum, korkak demeyelim de kontrollü oynattı diyelim. Ama aynı şekilde Beşiktaş'ta öyle oynadı. Beşiktaş ne olursa olsun yenilmeyelim diye oynadı. Ersun hocada bu oyuna karşılık çok maceracı bir oyun oynatmadı, karşısında Beşiktaş vardı. Son haftaların en formda takımıydı. Onun için o da dikkatli oynadı. Geçmiş maçlarda olduğu gibi hücum üstünlüğü çok fazla elinde tutmaya çalışmadı. O da yenilmeyeyim, yenemesem de olur düşüncesinde oynadı”

KİMSEYİ TAKLİT ETMEDİM
“Ben antrenörlük hayatımda şu takım şu sistemle oynuyor, bu takım bu sistemle oynuyor diye onun kopyasını çekmeye, onu taklit etmeye çalışmadım. Ben elimdeki oyuncuları iyi inceleyip, bu oyuncularla neyi oynayabilirim düşüncesinde oldum. Ve de öyle oynattım. Demek ki şu takım şöyle oynuyor, biz de böyle oynayalım diye bir şey yok. O uygulamaları o taktik anlayışını uygulayacak futbolcuların özellikleri önemlidir. Antrenörlük hayatımda kadroma baktım, bu kadro ile ne iş yaparım, ligde hangi hedefi belirlerim ve bu oyuncularla hangi oyun sistemi daha iyi yapabilirim diye düşündüm”

OYUN KURUCUYA İHTİYAÇ VAR
“Trabzonspor'da bana göre çok iyi bir oyun kurucuya ihtiyaç var, çok daha iddialı bir takım olmak için iyi bir oyun kurucu şart. Mevcut oyun kurucuların benim anladığım manada gol pası verdiği yok. Forvetteki futbolcularda bunun zorluğunu çekiyor”

COLMAN BU TAKIMLA KESİNLİKLE OYNAR
“Colman bu takımda kesinlikle oynar ama daha iyi bir orta saha oyuncusuna da ihtiyaç var. Colman'ı çıkartalım da başkasını alalım demek istemiyorum, hoca orta dörtlüde kim aksıyorsa onu çıkartmalı. Bana göre orta sahada çok iyi bir oyun kurucuya ihtiyaç var”

GÖKHAN, UMUT BİRBİRİNİ TAMAMLAMIYOR
“Gökhan Ünal daha önce gol kralı oldu. Ama dünya futboluna baktığımız zaman böyle 2 tane santroforun birbirini tamamlaması mümkün değil, yani Umut ile Gökhan'ın birbirini tamamladığı yoktur, dünyada bütün takımların çoğu 2 santrofor birbirini uç adamı olarak oynatır, öbürünü ise yardımcı olarak oynatıyor. O yardımcı olarak oynattıkları adam daha çok oyuncu kurucu ve gerektiğinde gol yapabilen bir adamdan oluşuyor. Ona baktığımız da bu ikili birbirini tamamlamıyor. Çünkü ikisi de oynatılmaya muhtaç oyuncular”

TAKIM OYUNU OYNUYORUZ
“Ben takım olarak Trabzonsporu 4 maçta çok beğendim.Takım ruhu içinde oynuyorlar. Takımı teşkil eden 11 kişi, o maçı nasıl kazanabilirim diye mücadele veriyor, bu da bir sistem içinde oluyor”

HER TAKIMA HÜSEYİN LAZIM
“Hüseyin Çimşir gibi her takıma bir oyuncu lazım, 2 tane demiyorum 1 tane diyorum. Hüseyin gibi liglerde futbolcu yok, herkesin açığını kapatmaya çalışıyor, özveri ile 90 dakika koşuyor, yapabileceğinin en fazlasını yapıyor. Ama siz Hüseyin'den gol pası bekliyorsanız, yanılıyorsunuz. Her takıma bir Hüseyin lazım. Ama her takımda böyle 2 tane oyuncu olmaz”

TRABZONSPOR ŞAMPİYON ADAYIDIR
“Trabzonsporun diğer takımlardan fazlası var, eksiği yok. İnanmış ve daha canla başla oynayan bir takım var, diğer takımlar da onu göremiyoruz. Fenerbahçe de aynı şeyi göremiyorsun. Son maçında Galatasaray'ı da çok beğendim, Beşiktaş diri ve mücadele eden bir takım, şampiyon da bu takımlardan biri olacak”

YATTARA İYİ BİR FUTBOLCU
“Yattara çok iyi bir futbolcu, Trabzonspor eğer Beşiktaş maçında gol atamamışsa, hep ortaya yığıldığı için yapamamıştır. Hücum oynayan bir takım mutlaka kenarları kullanması lazım, bu kenarlarda 2 tane açık 2 tane bek tipi olabilir, geriden bindirmek şartıyla ortaya sıkıştığınızda müdafa yapan takımın işini kolaylaştırırsınız. Hücum yapacaksınız oyunu genişlemesine oynayacaksınız, kenarlara doğru oynayacaksınız. Kenarlarda en başarılı oyuncu Yattara, sağ kenarda oynar, benim Ali Kemal'i geçmişte oynattığım gibi…”

YILDIZ FUTBOLCULARIN ÇOĞU SORUNLUDUR
“Sorunsuz oyuncu olmaz, Yıldız futbolcuların çoğu sorunlu olur, önemli olan antrenörün o sorunları dışarıya aksettirmeden çözmesidir. Bir ailenin içinde bile zaman geliyor çocuk babasını dinlemiyor. Önemli olan orada idarecilik odur. Antrenörlük o tip oyuncu kendi inancında kullanabilmektir”

ALT YAPIDAN FUTBOLCU YETİŞMİYOR
Trabzonspor'un alt yapısından futbolcu yetişmiyor eleştirisine katılmamak elde değil. Takımda alt yapıdan futbolcu yoksa bu eleştiriye katılıyorum.Trabzonspor her zaman milyon dolarları bulup ta futbolcu alacak durumu yoktur. Trabzonspor milyon dolarlar bularak transfer yapmıyor, yapılan transferlerle borç para ile yapılıyordur.Trabzonspor her sene 40 milyon dolar vererek, kadro kurması mümkün değildir. Onu tamamlayacak futbolcular alt yapıdan yetişmeli, çünkü alt yapıdan gelen futbolcunun maliyeti düşük olur.

ARA TAKIMI BÖLGE TAKIMLARIDIR
“Trabzonsporun ara takımı Trabzon'daki diğer profesyonel ligde oynayan takımlardır, bir tanesi seçilmesi yanlıştır. Bir takımı ara takım olarak alırsanız, diğerlerini de gücendirirsiniz. Bir takıma maddi manevi destek olursanız, diğer bölge takımları da bizim insanımız onları da gücendirmiş olursunuz”

TRABZONSPOR BABALIK YAPMALI
“Sadece bir takım alınmamalıydı, Trabzonspor bölge takımlarına babası ve evlat olarak görmeliydi. Onların hepsine maddi ve manevi yardım yaparak, eşit mesafede olmalıydı”

ŞAMPİYONLUK İÇİN SABIR GEREKİYOR
“Trabzonspor şampiyon olur mu kehanetinde bulunamam, şampiyonluk hemen bir seferde gelmez. Şampiyonluk için sabır gerekiyor. Biz son yıllarda yaptığımız şudur iyi transferler yapıyoruz, şampiyon olmayınca o takımı yıkıyoruz. Yeni bir kadro yapıyoruz. Her sene yenilenen kadronun kısa zamanda başarılı olması mümkün değildir. Geçmişe bakarsanız, biz şampiyon olmadığımızda bile o kadroyu bozmuyorduk. Bir yıl sonrada o kadro ile oynuyorduk. Biz şampiyon olduğumuz bir yıl öncesinde dokuzuncu olduk, şimdi ise böyle durumda antrenörü kovuyorsunuz. O zaman beni kovmadılar. Bana inandılar, ben de onlara inandım o kadroyu bir yıl sonra şampiyonluğa taşıdık”

YATTARA ŞOV YAPIYOR
“Trabzonspor'da şov yapabilecek futbolcu Yattara'dır,taraftar sadece maçı kazanmak değil, kazanırken de iyi hareket görmek istiyor. Taraftarın bir kısmı, seyir zevki almak istiyor. Bunlara göre Yattara oynasın, diğer bir kısmına göre de vuralım, kıralım ne olursa olsun maçı kazanalım. Yattara vurmaya kırmaya giren bir oyuncu değil. Öyleyse Yattara'ya ihtiyaç yok, mücadele eden oyuncuya ihtiyaç var. Bu sorunun cevabını vermek çok zor, tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan çıktı. İkisi de doğru… şimdi Yattara iyi futbolcu mu, kötü futbolcu mu. Bana göre iyi futbolcu size göre kötü olabilir..”

ALİ KEMAL YATTARA'DAN ÇOK DAHA İYİYDİ

“Benim dönemimde Yattara'dan çok daha iyi futbolcu Ali Kemal vardı, neticeye koşardı, şova değil, bire bir de adam rahat geçerdi, atılan gollerin çoğunda Ali Kemal'in imzası vardı. Daha sonra Nejdet vardı, Yattara'nın şov yönü insanı tedirgin ediyor”

BU TAKIMDAN ÇOK YATTARALAR GEÇTİ

“Trabzon insanı evvela neticeyi almak istiyor. Trabzon insanı sabırsızdır. Evvela ben sonucu alayım düşünür. Yattara'nın sonuç umurunda değil, o sonuç alınmış, alınmamış onun için önemli değildir, Yattara kendimi tatmin edeyim, havasındadır. Bir kısım insan Yattara oynasın, bir kısmı oynamasın. Kimilerine göre Yattarasız olmaz, kimilerine göre de Yattara neden oynuyor. Bu takımdan öyle adamlar geldi, geçti, Trabzonspor hala dimdik ayakta. Takım ruhu ile oynayacak oyunculara ihtiyaç var. Yattara'dan çok daha ünlü futbolcular geldi ve gitti, Yattara'nın da zamanı dolduğunda o da gidecektir”

Haber61 Gazetesi

Röportaj: Selahattin AYDINLI

Yorumlar (9)
MURATTALHAKALYONCU 12 yıl önce
ağzına sağlık sevgili hocam şapka çıkarmaktan başka bir şey düşmez bize tespitler bire bir doğru bizim en büyük eksiğimiz böyle değerlerden faydalanamamak ben ersun hocanın yerinde olsam her hafta en az bir gün uğrarım suat hacamın yanınaonun engin bilgilerinden yararlanırım doğru diyor hocamyattara alikemal abinin bir ayağı bile olamaz o aldımı topu giderdi direk gol atmayı attırmayı düşünürdü yattara gibi bir adamı bir kere geçtim dönüp birdaha geçeyim diye düşünmezdi tekrar diyorum hocam ağzına sağlık
sebahattinaydinli 12 yıl önce
gercek efsanesiniz soylenecek herseyimsoylemissiniz bizede tebrik etmek dusuyor oceki yillarda hafta sonu gelmesin isterdeik simdimhafta sonu glesene trabzonsporumuzun maci seyredelim diyoruz insallah bu guzel tabblo bozulmaz
yavuzalkan 12 yıl önce
sayın hocam geçmiş bayramını kutlar ellerinden öperim hocam bu takım dimdik ayakta değil 25 yılı aşkındır şampiyon olamıyor büyüklüğü tartışılır oldu çocuklarımuza trabzonsporu tutturamıyoruz utanıyorlar okulda hiç kimse trabzonu tutumuyormuş milli takımda oynayan bitane adamımız yok hakemler taktir haklarını rakip takımlardan yana kullanıyor yani hocam senden daha iyi bilmiyoruz bu muhakkak ama trabzonun durumuda ortada alikemalleri örnek vermemek lazım onlar sıra dışı idiler takım oyunu oynuyoruz ama daha ligin çok başındayız yarın geriye düşdüğümüz zaman bu takımın ne yapacağı bilinmiyor bir malubiyet bir beraberlik bu takımı nasıl etkiler bilinmiyor şu anda güzel günler bu takımda bireysel maç alacak oyuncu yok dilerim hocamın dediği olur saygılar sunarım
hopşeralı y.a 12 yıl önce
hocam herşey doğruda bu takım yirmi beş senedir şampiyon olamadı bu zaman içerisinde onlarca yıldız geldi milyon dolarlar alıp gittiler hep umutlarımızı başka bahara bıraktılar hep en büyük trabzospor dedik dedik ama içraat göremedik geşmiş bayramını kutlarım hocam
capablanca 12 yıl önce
YATTARA'nın klası tartışılmaz bır oyuncu oldugunu hepımız bılıyoruz...! fakat bazı kardeslerımız YATTARA'yı sankı dunyanın en ıyı oyuncusuymuş gıbı savunuyor, adeta onun avukatlıgına soyunuyor...! şimdi bu kardeşlerımıze soruyoruz: YATTARA'mı buyuk TRABZONSPOR'umuz mu? cevap TRABZONSPOR'umuz tabı...! pekı neden YATTARA'nın klasının yanında kişiliginin oturmamış oldugunu söyleyemıyorsunuz...? neden ondan daha klas ve takımına ondan cok daha fazla yararlı adamların oldugunu kabuletmek ıstemıyorsunuz...? KATAR'a gıdışındekı gelısmelerde neden TRABZONSPOR'umuza degıl de, bugune kadar hep celıskılı, dısıplınsız ve takımını en onemlı zamanlarda yalnız bırakan YATTARA'yı savunuyorsunuz? gordunuz mu efsane hocanın onun hakkında kı goruslerını...? sız boyle hocalarımızdan daha mı ıyı bılıyorsunuz bu işi...? evet...! bızden cok YATTARA'lar geldı gectı ve TRABZONSPOR'umuz hala buyuk...! SAYGILARIMLA...
haber hakkı 12 yıl önce
yattara gerçeğinden bir parça nasiplenmek istiyorsak. Eski Trabzonsporlu futbolcu serdar bali'nin sitesine bir girip okuyun ondan sonra yorum yapın lütfen. (www.serdarbali.com ) Bu işler nasıl yapılıyor ve nasıl demeç verilip insanlar nasıl kandırılıyor bir anlayın lütfen... Saygılar
capablanca 12 yıl önce
cocuklarımız TS'umuzu tutmaya utanıyor, onlara TS'umuzu tutturamıyoruz ve TS'umuzda bıreysel yetenekte skora etkı edebılecek, mac kurtarabılecek adam yok, mıllı takımlara bır tane bıle oyuncu veremıyoruz dıyen kardesler...! 1- bızım cocuklarımızın hepsı gururla TS'umuzu tutuyor...! ve buralarda bugune dek TRABZON'lu olupta baska takımı tutan kucuk buyuk tek bır okullu kardesımıze bıle rastlamadık, duymadık ta...! burası ARAKLI, yoksa bu durumların oldugu soylenen yerler TRABZON dısında mı...? 2- GÖKHAN ÜNAL, ISAAC PROMISE, CUSTAVO COLMAN, SELCUK INAN...! bunların hangısının yeteneklerı tartısılabılır yada oyunun gıdısatına etkı edemezler denılebılır...? 3- GÖKHAN ÜNAL, SELCUK INAN, GİRAY KAÇAR, CEYHUN GÜLSELAM, TOLGA ZENGIN (A mıllı), BARIŞ MEMİŞ (ümit milli), ONUR RECEP KIVRAK (ümit milli), RIOBERT SONG (kamerun mıllı takımı), ISAAC PROMISE (nıjerya A-ÜMİT-OLIMPIC mıllı), TONY SLYVA (senegal mıllı takımı), HRVOJE CALE (hırvatıstan ümit milli)...! bu kadar milli oyuncu kac takımda var...? TRABZONSPOR'umuzu ıyı takıp edemıyoruz galıba...! GERCEKLERI GÖRMEK VE YOKMUS GIBI GÖSTERMEMEK GEREK...! TS ENBÜYÜK GERÇEK...! saygılarımla...
MURATSOYSAL 12 yıl önce
Alman Grohla başlayan yabancı transferinde onlarca futbolcu ve verilen milyarlarca liraya karşılık şota ve brazda Simkovyak dışında fazla bi iz bırakanı yok yönetim bir kaç hafta sonra saat gibi işleyeceği şimdiden belli olan bir düzeni bozdu yattarayı satmakla onun yerinde oynacak oyuncu yok ısaac bilmediğimiz futbolcu değil dört yıldır türkiyede barış yeni yeni takıma alışıyor iki hava hakimiyeti olansantroforu besleyecek tek adamdı yattara sistemde yavaş yavaş oturuyodu .Burda yattara lehine yorum yapan arkadaşların yattaryı trabzonsporun üzerinde gördüğü şeklinde ki yorumlarıda anlamak mümkün değil.Trabzon seyircisi futbolu bilir.Yattarının büyük trabzonsporda oynayacak kalitede bir oyuncu olduğunu bildiği için herkes gitmesine karşı Büyük takım klas futbolcularla büyük olur yoksa sen istediğin kadar büyüğüm de rakiplerin senin kadro kalitene bakıyor.Takımda son beş yılda ömer rıza celalettin thomas jun daha bir sürü sıradan topçu eşşek yükü ile para alırken Yattara beş yıldır ortalama yıllık 200.000 dolara oynuyordu adamın trabzonu küçük düşürecek hele kendini külübün üzerinde gören hiç bir hareketi de olmadı.kötü kadrolara rağmen elinden geleni yaptı takım iyi olduğu zamanda nasıl bir futbolcu olduğunu gösterdi.Şimdi yattaranın gitmesi ile en büyük zararı serken vetayfun görecek ikiside iyi defans yapıyor ve birbirinin alternatifi olarak sağ kanat sorununu çözmüştü hucum yönünü zaten yattara hallediyodu.şimdi bu oynucular ileri çıkmak zorunda kalacak seyirci bunlardan iyi orta bekleyecek adamlar bunu yapamayınca orda bir sıkıntı doğacağı kesin.Nitekim antalya maçında tayfun ıslıklanmadı mı .Kaldı ki yattaranın takım için önemli bir artı güç olduğunu sakat olduğu dönemde song .gökhan söylemedimi yönetim bu sene çok iyi işler yaptı yerlerde sürünen trabzon imajı tavan yaptı ama yattara transferi çok büyük bir hataydı.Bu transferin iç yüzünü bu sitenin yazarlarından Yusuf reha alp kçşesinde yazmız merak edenler okuyabilir
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@