7m

7m

hyundai

Chelsea satıldı!

Premier Lig ekibi Chelsea, Todd Boehly, Clearlake Capital, Mark Walter ve Hansjoreg Wyss liderliğindeki bir konsorsiyuma 4 milyar 250 milyon Sterlin karşılığında satıldı.

Spor 07.05.2022, 14:45
Chelsea satıldı!

İngiltere Premier Lig takımlarından Chelsea'nin yeni sahipleri belli oldu.

Rusya'ya uygulanan yaptırımlar sonucunda kulübün sahibi Roman Abramovich'in elinden yetkileri alınmıştı. Bir süredir devam eden satış görüşmeleri sonuçlandı. Chelsea, Todd Boehly, Clearlake Capital, Mark Walter ve Hansjoreg Wyss liderliğindeki bir konsorsiyuma 4 milyar 250 milyon Sterlin karşılığında satıldı.

Satışın resmi olarak mayıs ayı sonunda gerçekleşmesi bekleniyor.

ABRAMOVICH, 2,5 MİLYAR STERLİN'İ HAYIR KURUMLARINA BAĞIŞLAYACAK

Konsorsiyumun hisseler için 2 milyar 500 milyon Sterlin ödeyeceği, stadyum, kadın takımı, akademi ve Chelsea Vakfı'na da 1 milyar 750 milyon Sterlin aktarma taahhüdünde bulunduğu belirtildi.

2 milyar 500 milyon Sterlin'in İngiltere'de bir banka hesabına yatırılarak dondurulacağı ve daha önce açıklandığı gibi kulübün eski sahibi Roman Abramovich tarafından hayır kurumlarına bağışlanacağı ifade edildi.

Rus milyarder Roman Abramovich, 2003'te İngiliz iş insanı Ken Bates'e 140 milyon sterlin ödeyerek Chelsea'nin sahibi olmuştu.

Chelsea, Abramovich döneminde yapılan yüksek bedelli transferlerin ardından 2004-2005 sezonunda Premier Lig'de zafere ulaşarak 50 yıllık şampiyonluk özlemine son vermişti.
Maviler, Abramovich döneminde 5’er kez Premier Lig ve Federasyon Kupası, 2’şer kez UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi, 3 kez Lig Kupası, 2 kez İngiltere Süper Kupa, 1 kez Dünya Kulüpler Kupası ve 1 kez de UEFA Süper Kupa’nın sahibi olurken toplamda 21 kupa kazandı.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@