Aydınus testi geçemedi

Türkiye bu maça ve maçın hakemine kilitlenmişken, eski bir hakem Muhittin Boşat bomba gibi bir iddiayı ortaya attı. Boşat sosyal medyada şu mesajı paylaştı: - UEFA koşu testinde başarılı olamayan ve UEFA tarafından maçı geri alınan Fırat Aydınus, MHK tara

Spor 12.09.2014, 18:25
Aydınus testi geçemedi
Türkiye bu maça ve maçın hakemine kilitlenmişken, eski bir hakem Muhittin Boşat bomba gibi bir iddiayı ortaya attı. Boşat sosyal medyada şu mesajı paylaştı:
 
- UEFA koşu testinde başarılı olamayan ve UEFA tarafından maçı geri alınan Fırat Aydınus, MHK tarafından Trabzon- Fenerbahçe maçına atandı. 
 
Mesaj çok açıktı. UEFA’nın görev vermediği bir hakeme MHK Trabzon- F.Bahçe maçını nasıl emanet ederdi. Bu konuda Merkez Hakem Komitesi Başkanı Zekeriya Alp konuştu.
 
İşte Alp’in Fırat Aydınus açıklaması:
 
- Doğrudur. FİFA ve UEFA hakemlere görev vermek için yoyo (yeni kondüsyon testi) testini zorunlu kılıyor. Bu testi geçen hakemlere görev veriyor. 
 
- MHK olarak bizler de 1.5 yıldan bu yana hakemlerimizi bu teste hazırlıyoruz. Ancak şu anda biz yoyo testini uygulayıp görevlendirme yapmıyoruz. 
 
- Hakemlerimizin maçlarda görev alabilmeleri için bizim standart testlerimiz var. Hakemlerimiz o standart testi geçti mi ligde görev veriyoruz. 
 
- Dediğim gibi bizler de ilerleyen dönemde yoyo testi için hazırlık yapıyoruz. 22-24 Eylül tarihlerinde yoyo testi yapacağız MHK olarak. 
 
- Kısacası, Fırat Aydınus’un maç yönetmesinde hiçbir sakınca yok. Örneğin Bülent Yıldırım da sakatlanmıştı. Biz bu hafta ona da görev verdik.
 
Alp, Aydınus ile ilgili açıklamalarına bu sözlerle son verirken, bir başka gerçeğin de altını kalın çizgilerle çizdi:
 
- Geçtiğimi hafta 9 hakemden 3’ü gencecik yepyeni isimlerden oluşuyordu. Bu hafta da Hakan Ceylan ve Özkan Çeliker görev aldı. Biz genç ya da tecrübeli her hakemimize güveniyoruz ve onlara inanıyoruz. Kamuoyu bu anlamda rahat olsun.
 
YOYO TESTİ NEDİR?
 
Üst seviye hakemlere uygulanan “Yo-Yo Intermittent Recovery Test” iki ayrı kategoride gerçekleştiriliyor.
 
1-Başlangıç seviyesi 2-Gelişmiş seviye
 
Test, özellikle futbol, basketbol, hentbol, tenis ve benzerleri sporlarda sporcuların kişisel güçlerinin, belirlenmiş mesafeleri, belirlenmiş sürelerde tekrarlarla geçmeleri ile ölçülmesidir.
 
Şeritler arası mesafe, koşular için 20 metre, dinlenme için 5 metredir. Denek (Hakem) orta sıranın arkasından cd den gelen komutla 20 metre mesafeyi koşmaya başlar. Denek son sıradaki koninin etrafından cd’den gelen bip sesiyle geri dönerek çıkış noktasına gelir. Deneklerin sonraki her 20 metrelik gidiş dönüşe başlamadan önce 10 saniye aktif dinlenme zamanları vardır. Aktif dinlenme esnasında denekler üçüncü koninin etrafında yürüyerek veya joggin yaparak çıkış noktasına tekrar gelmek zorundadırlar. Test süresince belli aralıklarla gidiş dönüş hızı artırılır.  Bu artırımlarla test devam ederken, eğer denek istenilen zamanda gidiş dönüşü tamamlayamazsa bir ihtar alır. İkinci başarısızlığında testten çıkarılır.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (2)
kenan ertürk 7 yıl önce
mhk standarttan bahsetmiş ben merak ediyorum fırat aydunusun hangi standartı var her maçta aynı fiile farklı yorumlar ve maç katlediliyor
omer 7 yıl önce
Artık bir testten geçmek yeterli

Gelişmelerden Haberdar Olun

@