'Zana'nın açıklamaları olumlu'

 Başmüzakereci Egemen Bağış, "Leyla Zana'nın yaptığı açıklamalar son derece yapıcı. Bu ülkede kardeşçe yaşamanın vakti gelmiştir. İnşallah geçmişte yaptığı hatalı açıklamalardan dönüş için bir vesile olur." dedi.Pera Palace Hotel'deki Avrupa Isı Zirvesi (

Siyaset 15.06.2012, 21:46
'Zana'nın açıklamaları olumlu'

 

Başmüzakereci Egemen Bağış, "Leyla Zana'nın yaptığı açıklamalar son derece yapıcı. Bu ülkede kardeşçe yaşamanın vakti gelmiştir. İnşallah geçmişte yaptığı hatalı açıklamalardan dönüş için bir vesile olur." dedi.

Pera Palace Hotel'deki Avrupa Isı Zirvesi ( EHI) programına katılan Egemen Bağış, program çıkışı basın mensuplarının sorularını cevapladı. Bağış, Avrupa Birliği Karma Parlamentosu'nda (KPK) Avrupalı parlamenterlerin Zana'ya açılan davalarla ilgili sorular sorduğunu ve durumu El Kaide örneği ile anlattıklarını söyledi. Bağış, "Avrupa Birliği ülkelerinde seçilmiş bir parlamenter, El 'Kaide terör örgütü değildir, özgürlükleri savunuyor ve silahta güvenceleridir.' dese o ülkelerde savcılar harekete geçer. Hiç kimse savcılara ne yapıyorsunuz demez." diye konuştu.

 

Bağış,Türkiye'de kanayan bir yaranın olduğunu bu kanayan yaranın tedavisi için herkese çok büyük görev düştüğünü ifade etti. Bağış, "Sayın Zana son zamanlarda ben elimi taşın altına koymak istiyorum diyorsa tabi ki bizimde olumlu yaklaşmamız gerekiyor.Yeter ki samimi olsunlar, yeter ki inandırıcı olsunlar. inşallah geçmişte yaptığı hatalı açıklamalardan dönüş için bir vesile olur." ifadelerini kullandı.

 

Başbakan Erdoğan'ın barış çağrılarına atıfta bulunan Bağış, "Eğer barışı isteyenler varsa bunun başında sayın Başbakanımız gelmektedir. Daha dün yaptığı konuşmasında barışın önemine, insanlığın kardeşçe yaşamasına değinmişti. Umarım herkes o konuşmadan, alması gereken mesajı alır." dedi.

 

 Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
zevla 9 yıl önce
Ne barışı imiş, ne olumlu yaklaşım imiş, ne kürt sorunu imiş siz önce bunun hesabını verin. Ben 12 yıl Güneydoğuda yaşıyorum adamlar barış marış değil tam bağımsız kürt devleti ve Türkiyeden de Tazminat istiyorlar. Daha anlamadınızmı. Bunlar Barıştan değil ölümden anlarlar. Başka yolu yok bunun. ha buda bu Hükümetin işi değil. Bu hükümet ancak ballı ihaleleri ve yapılan bu ihalelerden alınan Komisyonları hesplamasını iyi bilirler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@