Yılmaz Komisyona Alınmadı

TBMM Genel Kurulunda, 16 ihtisas komisyonunda görev yapacak üyeler için seçim yapıldı.Genel Kurulda, grubu bulunan siyasi partilerin, komisyon üyelikleri için bildirdikleri adayların isimleri okunarak, oylandı.Başkanvekili Nevzat Pakdil, Plan ve Bütçe Kom

Yılmaz Komisyona Alınmadı

TBMM Genel Kurulunda, 16 ihtisas komisyonunda görev yapacak üyeler için seçim yapıldı.Genel Kurulda, grubu bulunan siyasi partilerin, komisyon üyelikleri için bildirdikleri adayların isimleri okunarak, oylandı.

Başkanvekili Nevzat Pakdil, Plan ve Bütçe Komisyonu, KİT Komisyonu, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ile AB Uyum Komisyonunda, grubu bulunmayan siyasi partilere veya bağımsız milletvekillerine birer üye düştüğünü belirterek, her komisyon için birden fazla aday bulunduğunu, bu nedenle seçim yapılacağı söyledi.

Genel Kurulda, 4 komisyonda grubu bulunmayan siyasi partilere veya bağımsız milletvekillerine düşen üyelikler için seçime geçildi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliği için DSP İzmir Milletvekili Harun Öztürk ile Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç yarıştı. Oylamaya katılan 390 milletvekilinden 359'unun oyunu alan Öztürk, Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi oldu. Kamer Genç'e ise 24 oy çıkarken, 6 boş oy kullanıldı, 1 oy geçersiz sayıldı.

-MESUT YILMAZ SEÇİLEMEDİ-

Bağımsız Rize Milletvekili Mesut Yılmaz, ÖDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras ve DSP Balıkesir Milletvekili Hüseyin Pazarcı, AB Uyum Komisyonu üyeliği için aday oldu. Pazarcı, oylamaya katılan 342 milletvekilinden 276'sının oyunu alarak, komisyon üyeliğine seçildi. Yılmaz'ın 56,Uras'ın da 3 oy aldığı seçimde, 2 boş, 5 geçersiz oy çıktı.

KİT Komisyonu üyeliği için de aday olan Kamer Genç, bu seçimi de DSP İstanbul Milletvekili Hüseyin Mert'e karşı kaybetti. Oylamaya 274 milletvekili katıldı. DSP'li Mert 259 oy alırken, Genç'e ise 11 oy çıktı.

İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyeliği için ise Bağımsız Hakkari Milletvekili Hamit Geylani, DSP İstanbul Milletvekili Ayşe Jale Ağırbaş ve Kamer Genç yarıştı. Ağırbaş, 252 oyla komisyon üyesi oldu. Adaylardan Geylani'ye 4, Genç'e ise 5 oy çıktı. Oylamada, 9 oy geçersiz sayıldı, 1 oy da boş kullanıldı.

-3 KOMİSYONA DA SEÇİLEMEDİ-

Kamer Genç, Plan ve Bütçe Komisyonu, KİT Komisyonu ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyelikleri için aday oldu, ancak seçilemedi.

TBMM'de grubu bulunmayan veya bağımsız milletvekillerine sadece 4 komisyonda birer kontenjan tanınıyor. Bugün yapılan seçimlere katılan DSP'li milletvekilleri rakiplerine karşı üstünlük sağlayarak, 4 komisyonun üyeliğini de kazandı.

DSP İstanbul milletvekili Ahmet Tan, AB Uyum komisyonu ile İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyelikleri için yaptığı adaylık başvurularını, seçimlerden önce geri çekti

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler