banner192

Yeni anayasada Türklük olmasın!

CHP'nin, yeni anayasa için hazırladığı taslakta Türklük ve anadilde eğitim kavramları var.Yeni anayasa tartışmaları sürerken CHP, hukukçu kurmaylarına bir anayasa taslağı hazırlattı.TÜRKLÜK YERİNE YURTTAŞLIKTaslakta, Anayasa'nın 66. maddesinde yer alan "T

Yeni anayasada Türklük olmasın!

CHP'nin, yeni anayasa için hazırladığı taslakta Türklük ve anadilde eğitim kavramları var.

Yeni anayasa tartışmaları sürerken CHP, hukukçu kurmaylarına bir anayasa taslağı hazırlattı.

TÜRKLÜK YERİNE YURTTAŞLIK

Taslakta, Anayasa'nın 66. maddesinde yer alan "Türklük" ifadesinin yerine "Yurttaşlık" öneriliyor. Taslakta, "Devlet okullarında anadilin öğrenilmesi imkânı tanınmalı" deniliyor.

Taraf gazetesinin haberine göre; CHP, hazırlanacak yeni anayasada yer alması ve değişmemesi yönünde bazı temel ilkeleri ortaya koydu. CHP'nin hukukçu kurmayları tarafından hazırlanan anayasa taslağında, anadilde öğrenimden, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin kaldırılmasına kadar pek çok konuda yeni adımlar yer almasını istiyor. Taslakta, Anayasa'nın 66. maddesinde yer alan "Türklük" ifadesinin yerine "Yurttaşlık" ifadesi yer alması önerisi de var. CHP'nin bir diğer komisyon üyesi Rıza Türmen ise "Kırmızı çizgi diye bir şey olmaz. Ön koşulsuz masaya oturmak gerekir" dedi.

"BU İŞ 1 YILDA BİTER"

CHP tarafından anayasa hazırlık komisyonuna ismi bildirilen üç isimden biri olan Süheyl Batum, yeni anayasa yapımı konusunda en büyük sıkıntının bölünmüş yapı olduğunu belirterek, "Birbirine güvenmeyen katmanlar var. İşçi işverene güvenmez, sağcı solcuya güvenmez, biz AKP'ye AKP bize güvenmez. Tüm bunlara rağmen sürece güvenirsek bu iş bir yılda biter" dedi.

"DİN KÜLTÜRÜ ZORUNLU OLMAKTAN ÇIKARILSIN"

Batum, şunları söyledi: "Anayasa'nın başlangıç bölümü metninin kısaltılarak, Cumhuriyetin niteliklerinin anlamını pekiştirme ve netleştirme yoluna gidilmelidir. Yeni yazılacak olan başlangıç metninde 'toplumsal ve siyasi şiddeti önleme, barış içinde bir arada yaşama, toplumsal cinsiyet eşitliği, bölgelerarası eşitsizliği de giderecek adil toplumsal kalkınma, tarihsel ve kültürel varlıkların korunması ve sürdürülebilir çevre' gibi temel kavramlar da bulunmalı." Batum, CHP'nin bu konudaki temel görüşleri hakkında şunları kaydetti: "Anayasa'nın başlangıç ilkeleri korunmalı. Cumhuriyetin nitelikleri öz bakımından laik, demokratik, sosyal, insan haklarına dayanan bir hukuk devleti olarak korunmalı ve pekiştirilmelidir. 'Türklük' ibaresi çıkarılacak yerine getirilecek olan 'Yurttaşlık' ifadesi ırk, etnik köken veya dine dayanmayan hukuksal bir bağ olduğunu içermeli. Laiklik ilkesinin pekişmesi için Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi zorunlu olmaktan çıkarılmalı. Kadın-erkek eşitliği konusunda eşit temsil ilkesi anayasaya girmeli. Değişik din ve mezheplere mensup yurttaşların tüm hakları güvence altına alınmalı.

OKULLARDA ANADİLDE ÖĞRETİM

Türkçe resmi dil olarak korunmalı ancak devlet okullarında anadilin öğrenilmesi imkânı tanınmalı. Seçim barajı yüzde 5'e çekilmeli. Siyasi partilere devlet yardımı adil bir şekilde düzenlenmelidir. YÖK kaldırılmalı. Milli Güvenlik Kurulu anayasal kurum olmaktan çıkarılmalı. Başkanlık sistemi olmamalı, parlamenter sistem güçlendirilmeli. Merkezi idare ile yerel yönetimlerin yetki ve ilişkileri yeniden düzenleyen 'Yerel Yönetim Reformu' yapılmalı, bu tek bir bölgeye özgü değil, tüm Türkiye için planlanmalı. Üniter devlet korunarak, yerel yönetim reformunu hayata geçirilmeli. Anayasa Mahkemesi'nin yapısının değiştirilmeli, üye seçiminin yeniden düzenlenmeli. Askeri Yargıtay kaldırılmalı. Özel yetkili mahkemeler kaldırılmalı."

TÜRMEN, KIRMIZI ÇİZGİ OLMAZ

CHP'nin bir diğer Anayasa Komisyon üyesi komisyon üyesi Rıza Türmen ise "Yeni anayasa konusunda tüm tarafların 'ön koşulsuz' masaya oturması gerektiğine dikkat çekerek, "Kırmızı çizgi diye bir şey olmaz. Tüm partiler masaya ön koşulsuz oturması gerekir. Yeni anayasa yapımı sürecinde toplumun tüm kesimleri mutlaka bu sürece dâhil edilerek görüşleri alınmalı. Yeni anayasa toplumsal bir mutabakatla ortaya çıkmalı" dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bozo bey - 6 yıl önce
bunu AKP demis olsa felaket tellalari yaygarayi koparirdi..
Avatar
mbilgi - 6 yıl önce
taraf gazetesi sadece gündemi değiştirmek için ortaya ne olsa atıyor. artık herkesin bu gazetenin ne mal olduğunu nasıl yalan haberlerle halkı kandırdığını görmesi lazım.
Avatar
cesur yürek - 6 yıl önce
Üst kimlik türkiyelilik ve yaygara kopmuştu.ne zaman demişti yanılmıyorsam 4-5 yıl önce yani bazıları böyle 4-5 yıl geriden gelir.fark bu işte.durmak yok yola devam.
Avatar
tttoprak - 6 yıl önce
ikiside aynı
Avatar
alper ağa - 6 yıl önce
bu adam bdp nin gizli başkanıdır resmen terör yandaşı gibi hareket ediyor memleketine bakılınca zaten öyle olduğu görülür.tunceliden vatansever çıkmaz
Avatar
sinaa - 6 yıl önce
Biri Ümmetci diğeri komünist zihniyet vay Tüklerin haline gidecek yerleride yok.Eyyyy Türk milleti bu iki hayın partiye oy vermeyın yoksa sonunuz varnaya benzeyecek,
Avatar
karaağa - 6 yıl önce
Sen varya zaten........... bunu biliyoruz ama Sapına kadar TÜRKOĞLU TÜRK Dünyanın neresine giderse gitsin türklüğüyle gurur duyar. Sizin gibiler bunu anlamadıkları için yok yurttaş yok yuvadaş bilmem ne mağaradaş diyebilirsin kılıçtaroğlu yazıkkı bu memleketin ekmeğini size yediriyorlar.
Avatar
lecossel - 6 yıl önce
Bu Akp ve Chp ülkeyi mahfettiler şimdide anayasa ile Türklüğü kaldır diyor bunlara oy vermeye devam edin..Akp ve Chp Ülkeyi Mahfetti Halen Umurunuzda değil.