Uzlaşma isimlerinde CHP yok!

TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın kurulmasını önerdiği Anayasa, İçtüzük, AB Uyum Mevzuatı ve bazı önemli kanunlarla ilgili uzlaşma komisyonlarına, AK Parti, MHP ve DTP isim bildirirken, CHP'nin komisyon çalışmalarına katılmayacağı öğrenildi. Toptan'ın yeni ya

Siyaset 29.09.2008, 11:20
Uzlaşma isimlerinde CHP yok!
TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın kurulmasını önerdiği Anayasa, İçtüzük, AB Uyum Mevzuatı ve bazı önemli kanunlarla ilgili uzlaşma komisyonlarına, AK Parti, MHP ve DTP isim bildirirken, CHP'nin komisyon çalışmalarına katılmayacağı öğrenildi.

Toptan'ın yeni yasama yılında 4 uzlaşma komisyonu oluşturulmasına ilişkin önerisine AK Parti, MHP ve DTP cevap vererek, her komisyon için ikişer milletvekilinin ismi bildirdi. CHP ise komisyon çalışmalarına katılmayacağını açıkladı.

Bu durumda, her biri 8 kişiden oluşması beklenen, Anayasa, Meclis İçtüzüğü, AB Uyum Mevzuatı ile Siyasi Partiler Kanunu, Seçim Kanunu, Siyasetin Finansmanı ve Siyasi Etik Kanununun da içinde bulunduğu bazı önemli kanunlarla ilgili 4 ayrı komisyonunun 6 üye ile çalışması bekleniyor. Komisyonlarda parti grupları eşit şekilde 2 üye ile temsil edilecek.

TBMM Başkanı Toptan'ın çağrısı üzerine AK Parti, MHP ve DTP'nin komisyon üyelikleri için bildirdiği isimler şöyle:

Anayasa Uzlaşma Komisyonu: AK Parti Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, MHP Mersin Milletvekili Behiç Çelik, DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, DTP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani.

TBMM İçtüzüğü Uzlaşma Komisyonu: AK Parti Ankara Milletvekili Salih Kapusuz, AK Parti Giresun Milletvekili Hasan Sönmez, MHP Ordu Milletvekili Rıdvan Yalçın, MHP Isparta Milletvekili Süleyman Nevzat Korkmaz, DTP Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş, DTP Siirt Milletvekili Osman Özçelik.

AB Uyum Mevzuatı Uzlaşma Komisyonu: AK Parti Kocaeli Milletvekili Nihat Ergün, AK Parti Karaman Milletvekili Lütfi Elvan, MHP Samsun Milletvekili Osman Çakır, MHP İstanbul Milletvekili Mithat Melen, DTP Batman Milletvekilleri Ayla Akat Ata ve Bengi Yıldız.

Bazı önemli kanunlar için kurulacak Uzlaşma Komisyonu: AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya, MHP Kırşehir Milletvekili Metin Çobanoğlu, MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ve DTP Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@