"Türkiye şamar oğlanı oldu!"

 CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Bütün dünya Erdoğan'ın grup konuşmasını izledi. Orada bir çaresizlik gördük. Bir T.C. Başbakanı'nın böyle aciz kalması ağırıma gidiyor. 10 yıl önce Şam'ın üzerinden Türkiye'ye ait bir uçak geçse kimse ağzını açamazdı. Bir

Siyaset 27.06.2012, 22:09

 

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Bütün dünya Erdoğan'ın grup konuşmasını izledi. Orada bir çaresizlik gördük. Bir T.C. Başbakanı'nın böyle aciz kalması ağırıma gidiyor. 10 yıl önce Şam'ın üzerinden Türkiye'ye ait bir uçak geçse kimse ağzını açamazdı. Bir saygınlığı vardı. 'Sıçan geçer yol olur' derler eskiler. Türkiye Ortadoğu'nun gücü olmak yerine, Ortadoğu'nun şamar oğlanı haline geldi" dedi.

 

Kılıçdaroğlu, CNN TÜRK'te yayınlanan Tarafsız Bölge programında Ahmet Hakan ve gazeteci konukları Metehan Demir, Fikret Bila, Faruk Mercan ile Deniz Zeyrek’in başta ‘Suriye krizi’ olmak üzere gündeme ilişkin tüm sorularını yanıtladı.

 

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

 

- Ben hiçbir zaman komşularımızla savaş edelim demedim. Bu ülkenin dış politikası blöf üzerine kurulu. Sayın Başbakan görüşmemizde bize sadece bilgi sundu, öneriniz var mı diye sormadı.

 

- Orada yeni öğrendiğimiz bir şey hangi sahada hangi dakikada uçağımız neredeydi, bu noktada vuruldu. Sadece bazı telsiz seslerinin olduğu belirtildi. O da bize dinletilmedi. Sayın Davutoğlu Kıbrıs'ta bir İngiliz üssü olduğunu ve onlardan da yardım istendiğini söyledi.

 

"Ben bunu yaşatmazdım"

 

-  Başbakan olsaydım asla bir durum yaşatmazdım ülkeme. Eğer bir başbakan bunu yapıyorsa" Benim uçağım hangi gerekçeyle düşürüldü diye kendine sorması lazımdı. 

 

"Mavi Marmara önlenebilirdi"

 

- O gemi önlenebilirdi, hukuken önlenebilirdi... Belgeleri sağlam değildi. Geminin gönderilmemesini ısrarla istediler. Öbür tarafta Kızılay'ın tesisi var. Niye böyle bir provokasyona Türkiye'yi alet ediyorsunuz?

 

- Öyle laflar ettiler ki yani Suriye elini kaldırsa savaş ilan edeceğiz dediler.

 

- Sayın Başbakan sen şunu, şunu yaparım dedin. Bayın Başbakan'ın dün grupta yaptığı konuşma neydi? Bütün dünya izleri ne oldu orada? Bir çaresizlik ifade ediliyor orda bir çaresizlik. NATO ne yapacak orda? NATO'ya üye olmasaydık bile NATO aynı şeyi konuşacaktı.

 

- Mavi Marmara olayı bana göre hükümetin temel kırılma noktasıdır.

 

- Esad'ın kendi ülkesinde demokrasi ve özgürlüklerden yana bir politika izlemediğini hepimiz biliyoruz. Ama unutmamamız gereken ortadoğu'nun denklemidir. Suriye tak başına Suriye değildir. Bu denklemde Rusya var. Esad gitsin diyorsunuz kim gelecek? Arap baharının yaşadığı hengi ülkeye demokrasi geldi? Bir Fransız gazeteci 1789 Fransız devriminin bile hala oturmadığını söyler.

 

- Sayın Başbakan Bir bot fotoğrafı gösterdi, bize bir postal fotoğrafı gösterildi. Diğer 3 postalın fotoğrafını görmedik. Bulunan bot sayısının 4'e yükseldiği söylendi. Eğer pilot kabinindeki koltuklar uçaktan fırlayıp ayrılıyorsa onun çakardığı bir ses var. Onu mutlaka radar tespit eder. Bunu o zaman ne radar ve başka bir tespit eder. Kokpitte bir maddenin eridiği ve o maddenin de füzeyle erimiş olabileceği söylendi. 

 

Türk askerinin başına çuval geçirilmesi

 

- Türk askerinin başına çuval geçirilirken ABD'ye nota verecek cesareti yoktu. Daha notayı vermeye bile cesaret edemeyen bir hükümet var. 

 

"Erdoğan aciz kaldı"

 

- Bütün dünya Erdoğan'ın dünkü konuşmasını izledi. Orada bir çaresizlik izlenildi. Bir T.C. Başbakanı'nın böyle aciz kalması ağırıma gidiyor. 

 

- Bizi bu noktaya getiren yanlış dış politikadır. Başbakan'ı yanlış sözleriyle yüzleşmeye çağırıyorum.

 

- CHP'nin önerisi şudur: "Hiçbir ülkenin içişlerine doğrudan müdahale etmesin. Doğrudan doğruya Suriye'de bir tarafı tutamazsınız. Komşularımızla barış içinde yaşamak istiyoruz. Batılı ülkeler yazıyor Türkiye üzerinden silah gidiyor. Muhalifleri burada tutuyoruz."

 

- Biz CHP olarak hiçbir zaman Esad rejimini savunmadık"Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
ünal kanoglu 9 yıl önce
Varsayalim dediklerin dogru ,sen nebicim muhalefetsin kilicdaroglu?! sen türk dilmisin?kendini maymun yerine koydunun farkinda bile degilsin.bizim derdimiz ney senin derdin ney.simdi mualefet yapmanin zamanimi!her firsatta b..atma pesindesin. Kafa sarj etmiyomu kilicdaroglu?cikiyosun medya önünde kendi milletini aptal yerine koyuyosun.hata varsa aramizda kalsin.basbakan nekadar kötü olursa olsun uluslararasi bir meselede nedir bu nankörlük?! Oyunu cogaltma paranoyasi icinde ne yaptindan haberin yok. liderlik vasfindan yoksulsun .aslinda senden hicbirsey olmaz

Gelişmelerden Haberdar Olun

@