Türkiye ile İsrail savaşır mı?

İsrail ile neden kapıştık? Aslında ne oluyor biliyor musunuz?Türkiye ile İsrail Ortadoğu'da stratejik ortak mı? Şimdiye kadar "dost" görünen iki ülke neden kapıştı, ilişkiler nereye gidiyor? Türkiye, ABD'nin bölgedeki "Kutsal İneği" ile savaşır mı?Gündemd

Türkiye ile İsrail savaşır mı?

İsrail ile neden kapıştık? Aslında ne oluyor biliyor musunuz?

Türkiye ile İsrail Ortadoğu'da stratejik ortak mı? Şimdiye kadar "dost" görünen iki ülke neden kapıştı, ilişkiler nereye gidiyor? Türkiye, ABD'nin bölgedeki "Kutsal İneği" ile savaşır mı?

Gündemdeki güncel sorular bunlar... Yanıtları veren en çarpıcı analiz de Ortadoğu uzmanı Radikal yazarı Cengiz Çandar'dan... Bölgeyi iyi tanıyan Çandar, ilginç bir tespitle başlıyor.

Diyor ki:
"Bu İsrail ile Türkiye'nin boşanma davası".

Ve şöyle devam ediyor:

"Varılan noktanın anlamı, 1980'in çok ötesinde. Türkiye İsrail ilişkileri, tamiri son derece zor bir noktada. Çünkü 2011 yılındayız. 1990'ların ikinci yarısıyla birlikte ve iki ülkenin

istihbarat ve özellikle askeri işbirliğiyle süslenen, ilişkilerindeki 'balayı', 2000'lerin ikinci on yılında 'boşanma davası'na ulaştı.

ERDOĞAN NASIR'I ANDIRIYOR
İsviçre'nin dağlarında, Davos'ta çektiği "One Minute"in orayla sınırla kalmayacağı belliydi. Ortadoğu'da hem Türkiye'ye hem de Başbakan Erdoğan'a yeni bir rol yükleniyor. Bu rolü Çandar şu cümle ile özetliyor:

"Türkiye, şimdilerde Ortadoğu'da, 1960'ların Mısır'ını, Tayyip Erdoğan da Nasır'ı andırıyor. "

İSRAİL'İ GEREN TÜRKİYE'NİN BÜYÜMESİ
Türkiye'ye Ortadoğu'da uzun yıllar boyunca giydirilmek istenen "İsrail'in 'yedek gücü' rolü uzun süredir Türk bilinçaltını rahatsız ediyordu. Ekonomik olarak son yıllardaki atılımlarla ayağa kalkan Türkiye, ilk iş olarak bilinçaltını temizlemeye girişti. Oluşmaya başlayan güçlü Türkiye profili ise İsrail'i zıvanadan çıkarttı.

Bunu Cengiz Çandar şöyle anlatıyor:

Türkiye'nin G-20 üyesi olabilecek bir ekonomik performans ile 'bölgesel güç' olarak yükselmesinin üreteceği dinamiklerin, bir vesilede, Türkiye ile İsrail'i karşı karşıya getirmesi kaçınılmazdı. İsrail'in, kendisiyle Suriye arasında Türkiye arabuluculuğunun sonuç vermesine ramak kala, 2009'da giriştiği Gazze saldırısı, Türkiye'ye 'bölgesel güç' konumuna ve işlevine

İsrail'in koyacağı sınırları gösterdi

Davos'taki "One minute", Türkiye-İsrail ilişkilerindeki bozulmanın başlangıcı değil, İsrail'in Gazze saldırısı ve Türkiye'nin arabuluculuk rolünün boşa çıkarılmasıyla, Türkiye'nin 'bölgesel güç' konumuna meydan okumasının sonucudur. Mavi Marmara, siyasi-stratejik mesajıyla İsrail'in 'Doğu Akdeniz'in jandarması' olduğunun deklarasyonudur.

Bu nedenle, Türkiye'nin 'özür'de ısrar etmesi, hukuki ve ahlaki meşruiyeti bir yana, bir bakıma, İsrail'in Türkiye önünde siyasi olarak eğilmesini ifade edecekti.

TÜRKİYE "KUTSAL İNEK"LE ÇATIŞIR MI?
Bu sorunun yanıtını da verelim. Türkiye ile İsrail hiç bir zaman "stratejik dost" olmadı, olamaz da... Çünkü her iki ülkenin hedefi de bölgenin lider gücü olmak. İki ülke arasında gerilen ilişkiler silahlı bir savaşın değil, stratejik bir savaşın sonucu. Türkiye, İsrail'e karşı tüm Ortadoğu'nun 'siyasi liderliği'ni ele geçirme savaşı veriyor.

İki ülke arasında bir silahlı çatışma beklenmiyor. Her ne kadar ABD'de İsrail'in denizde ve hava gücü bakımından Türkiye'den (teknolojik ve silah olarak) askeri anlamda daha güçlü olduğu yorumları yapılsa da Cengiz Çandar'ın şu yorumu dikkate değer:

"Türkiye, mevcut 'Ortadoğu denklemi'nde, İsrail'in 'stratejik dostu' değildir ve olamaz.
İsrail gibi Amerika'nın başını çektiği uluslararası sistemin 'kutsal ineği'ne Türkiye'nin, Doğu Akdeniz'de askeri çatışma tehdidi içeren sertlikte bir tavır alabilmesi için ya çok algınca ve maceraperest bir politikaya sapmış olması veya bunu yapabilecek sağlam kartları elinde toplamış olması gerekiyor.

Ahmedinejad'ı, Sudan lideri Ömer el-Beşir'i kucaklamasıyla, Kaddafi'den ödül almakla, Başşar Esad'la 'kanka' olmakla Batı'da kaşları havaya kaldırtan Tayyip Erdoğan, bugün sadece 'Arap sokağı'nı değil, Arap ayaklanmalarına kol-kanat gerdiği için Arap demokratlarını da heyecanlandıran, İran'a karşı bölgede 'moral üstünlük' elde etmiş olan ve 'füze kalkanı radarı'nın Türkiye'ye yerleştirilmesiyle ve Libya'da oynadığı rol ile NATO'nun desteğini almış etkili bir ülkenin başbakanı konumunda.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
aniketus - 6 yıl önce
Amerika'nın leriki aşamalarda İran'ı vurması için yerleştrilen füze savunma sistemini öven zihniyet bir de utanmadan İsrail'e verilen dersten söz ediyor.İsrail'in en büyük çekincesi komşun İran 'a karşı füze savunma sistemini kurarak İsrail'in ekmeğine yağ sürüp sonra İsrai'e nasıl ders verdik diyeceksiniz öylemi! güldürmeyin adamı..
Avatar
OsmanBD - 6 yıl önce
Ispanya cingeleri kadar nüfusu olmayan bu peygamber katillerini onun ortagi olan akp degil de islamin gercek sahipleri bir gün hem dualariyla hem de fiiliyatta gösterecegi mücadeleyle tarihin derinliklerine gömecektir.
Avatar
Kücükayvasil - 6 yıl önce
Küs oldugum kisi ile ille dövüseceke degilim ya! Zaman bizim icin oynuyor...bizi hem büyümekte hemde güclenmekteyiz elhamdulillah! Catisma bizim icin degil düsmanlarimiz icin faydali olur! Inshallah öyle güclenecegiz ki, hic kimsenin bizimle ugrasmanin aklina bile gelmeyecek. 3000 yil önce me$ur Sun-Shi (bir strateji uzmani) ne demisti? En büyük askeri basari, savas etmeden elde edilen ba$aridir! (Kitapcigini tavsiye ederim bu sira!)Delikanliligi a$ip, artik daha zeki bir millet olmamiz lazim! Basbakanimiza ba$arilar dilerim! Almanya'dan hemsehriniz!
Avatar
alican - 6 yıl önce
yapılanlar hep şov....milleti uyutmak....ticari ilişkilerin çoğu israil ile devam ediyor....israil demek amerika demek şimdi....amerika ne derse o olduğuna göre....bu yapılanlar biz saf vatandaşlar için birer şovdur...vesselam.....
Avatar
ŞAM-PİYON - 6 yıl önce
Bu işin altında da çok pis kokular var. Bizim dostumuz görünenler gerçek dost değil. Düşman da mert değil. O halde dünyanın ihtiraslarının benmerkezindeki güzel yurdumuzu üzerinde oynanan oyunlar ne ilk ne de son değil. Oyuna gelmemek gerekiyor. Aman dikkat.
Avatar
ADIL - 6 yıl önce
Yıllardan beri kiminle hareket ediyoruz.Yine aynı kişilerin senaryolarıyla devam.
Avatar
zevla - 6 yıl önce
Tamamen yalandan kavga. Bu tamamen Türkiyenin bazı bölgelerine füzelerin tepki çekmemesi için bu halkın dikkatini oraya çekmek istiyorlar, gerisi yalan.
Avatar
ersinsozen - 6 yıl önce
yeni osmanlı kurma hayallerinin oluduğu bir gerçek ama savaş mı istiyorlar cidden onu bilmiyorum. bana daha çok diğerleri savaş istiyor gibime geliyor. yani ters köşe mevzusu olabilir, pirince giderken evdeki bulgurdan olabiliriz Allah korusun. savaş istiyorsak oyuna geliyoruz diyebilirim. tayyip-davutoğlu ikilisi ya vahdettin-damat ferit olacak ya da yeni yüzyılın yeni kahramanları. maalesef işler bu yöne doğru gitmekte.