7m


7m

hyundai

"Tampon bölge açıklaması"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, muhalefet partilerinin terörle mücadelede sınırda “tampon bölge oluşturulması” önerisini değerlendirirken, “Bu bir tekliftir, taleptir. Bunu da biz Silahlı Kuvvetlerimizle değerlendirir, görüşürüz. Hakikaten olması gereken b

Siyaset 08.10.2008, 13:52
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, muhalefet partilerinin terörle mücadelede sınırda “tampon bölge oluşturulması” önerisini değerlendirirken, “Bu bir tekliftir, taleptir. Bunu da biz Silahlı Kuvvetlerimizle değerlendirir, görüşürüz. Hakikaten olması gereken bir şeyse bu adımı da atarız” dedi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, muhalefet partilerinin sınırda “tampon bölge oluşturulması” önerisini değerlendirirken, “Bu bir tekliftir, taleptir. Bunu da biz Silahlı Kuvvetlerimizle değerlendirir, görüşürüz. Hakikaten olması gereken bir şeyse bu adımı da atarız” dedi.

Erdoğan, Çek Başbakanı Marek Topolanek ile yaptıkları ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin, “Muhalefet Kuzey Irak'ta tampon bölge oluşturulmasını öneriyor. Ne diyorsunuz?” sorusuna şu karşılığı verdi:

“Tampon bölge konusuyla ilgili olarak, tabii Türkiye-Irak sınırının uzunluğu çok açık, net ortadadır. Ve bu konuda herhalde en isabetli tespiti yapacak olan siyasilerden çok, bu görevi vermiş olduğumuz silahlı kuvvetlerimizdir. Ve bu arazide tampon bölge nerelerde yapılabilir, nerelerde yapılamaz veyahut bu bölgenin tamamında bir tampon bölge oluşturmak mümkün mü?

Korkarım ki bu ifadeyi kullanan beyefendiler, daha bölgelere gidip de o bölgeleri gezme fırsatını da bulmamışlardır.

Bu bölgelerde doğal olarak bazı yerler tampondur. Ama doğalın dışında da tampon bölge şeklinde olabilecek noktalar vardır. Bunun herhalde tedbirini alacak da Silahlı Kuvvetlerdir. Ama biz bunların Silahlı Kuvvetlerimizle yarın yapacağımız toplantıda yine görüşürüz. Bu şekilde alınabilecek bir tedbirden ne Silahlı Kuvvetlerimiz geri adım ne biz geri adım atarız. Yeter ki bu önlemlerde bunun önemli bir payı olsun. Yani bu bir tekliftir, taleptir. Bunu da biz Silahlı Kuvvetlerimizle değerlendirir, görüşür, hakikaten olması gereken bir şeyse bu adımı da atarız.”Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@