Protokolde Türban Gerginliği

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 'first Lady' Hayrünnisa Gül'ün devlet protokolünde yer almasına yönelik tepkisi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün KKTC ziyareti dönüşünde bütün çıplaklığıyla ortaya çıktı.Ankara Garnizon Komutanı ve 4. Kolordu Komutanı Korgeneral

Protokolde Türban Gerginliği

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 'first Lady' Hayrünnisa Gül'ün devlet protokolünde yer almasına yönelik tepkisi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün KKTC ziyareti dönüşünde bütün çıplaklığıyla ortaya çıktı.

Ankara Garnizon Komutanı ve 4. Kolordu Komutanı Korgeneral Aslan Güner, Cumhurbaşkanı'nın uçaktan eşi ile birlikte indiğini görünce protokolden ayrıldı ve Gül'ü karşı sırada selamladı. Gül'ün Şeref Salonu'na girerken sert bir ifade ile konuştuğu gözlenen Korgeneral Güner, "Yaptığım doğru, yanlış anlamlar yüklemeyin" dedi.

Karşılamayan paşa uğurlamadı da

Gül'ün KKTC ziyaretinde Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hayri Kıvrıkoğlu'nun Hayrünnisa Gül ile aynı ortamda bulunmama tutumu dün de sürdü.

Sabah saatlerinde Gül tarafından ziyaret edilen Korgeneral Kıvrıkoğlu, daha sonra bir toplantı için Ankara'ya Genelkurmay Karargâhı'na gideceğini gerekçe göstererek Ercan Havaalanı'ndaki uğurlamaya katılmadı. Gül çiftini Mehmet Ali Talat ve eşi Oya Talat uğurlarken, önceki gün olduğu gibi dün de yaverler dışındaki askerler havaalanına gitmedi.

Askerler, önceki gün de KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve eşi Oya Talat'ın Cumhurbaşkanı Gül ve eşi onuruna Cumhurbaşkanlığı sarayında verdiği resepsiyona katılmamışlardı. Hayrünnisa Gül için askerlerin katıldığı programlar sırasında ayrı program hazırlanmıştı.

Askeri törenle karşılandı

Gül'ün uçağı dün saat 14.45'te Ankara Esenboğa Havaalanı'na indi. Askeri karşılama töreni için TBMM Başkanı Köksal Toptan ve eşi Saime Toptan, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Ankara Valisi Kemal Önal, 4. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Aslan Güner, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve öteki yetkililer de sıraya geçerek Gül'ün uçaktan inmesini beklediler.

Gül'ün suratı asıldı

Ana uçağından eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte inen Cumhurbaşkanı Gül, protokoldekilerin ellerini sıkmaya başladığı anda kırmızı halının sağ tarafında bulunan Korgeneral Güner, herkesin gözleri önünde kırmızı halının üzerinden korumaların ve Cumhurbaşkanı'nın yaverinin bulunduğu diğer tarafa geçti.

Saime Köksal'ın kendisine verdiği çiçek demetini almakla meşgul olan Hayrünnisa Gül olayın farkına varmazken, Cumhurbaşkanı Gül'ün suratının asıldığı gözlendi. Protokoldekilerle tokalaşmasını tamamlayan Gül, basın açıklaması için VIP Salonu'na yönelirken, Korgeneral Güner, Cumhurbaşkanı'na asker selamı vererek içeri girerken eşlik etti. Gül'ün Korgeneral Güner'le konuşması dikkat çekti.

'Yanlış anlamlar yüklemeyin'

Korgeneral Güner, davranışının sorulması üzerine şunları söyledi: "Ben mangaya eşlik etmek zorundayım. Biz kurallara uyarız. Öbür işler dışımızda. Kurallara uyarız. Neyse usul uyguladım. Yanlış anlamlar yüklemeyin. İşleyişi, mevzuatı bilmeyebilirsiniz. Tabii bunları okuma imkânınız da yok. Askeri birliğin önünden geçerken oradaki kişi refakat eder. Yapılan odur.

Askeri alanlarda şimdiye kadar karşılama uğurlama yapılıyordu. Orada onlar oluyordu ama onu da siz görmüyordunuz.Yani yapılan edilende hiçbir olağanüstülük yok. Başka bir maksat aramayın." Teamüllere göre Cumhurbaşkanı yurtdışından dönerken, Garnizon komutanı da kırmızı halının sağ tarafındaki protokolde yerini alıyor, Cumhurbaşkanı'na asker selamı veriyor ve tokalaşıyor.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber veya diğer kategorilerdeki haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Trabzon haberleri içerisinde yada diğer tüm haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler