7m

uzungöl yayla otel

Özönder'in Yeri Boş Kalacak

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanvekili Ahmet Başpınar, MHP'den İstanbul 3. Bölge milletvekili seçilen Mehmet Cihat Özönder'in oy verme günü saat 17.00'den sonra vefat etmesi nedeniyle, yasa gereği Özönder'in yerine kaydırma yapılmayacağını kaydetti.YSK, b

Siyaset 28.07.2007, 08:52
Özönder'in Yeri Boş Kalacak

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanvekili Ahmet Başpınar, MHP'den İstanbul 3. Bölge milletvekili seçilen Mehmet Cihat Özönder'in oy verme günü saat 17.00'den sonra vefat etmesi nedeniyle, yasa gereği Özönder'in yerine kaydırma yapılmayacağını kaydetti.

YSK, bugünkü toplantısında, İstanbul 3. Bölge'den milletvekili seçilen ve mazbatasını almaya giderken geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitiren Mehmet Cihat Özönder'den boşalan milletvekilliği konusunu görüştü.

Toplantının ardından, gazetecilere açıklama yapan YSK Başkanvekili Ahmet Başpınar, Özönder'in vefatı nedeniyle milletvekilliği için yerine bir seçim yapılıp yapılmayacağı, kaydırma olup olmayacağı konusunda kurula başvurular geldiğini söyledi.

Başpınar, Milletvekili Seçimi Kanunu'nun 25. maddesine göre, adayların tespit edildiği tarihten oy verme günü saat 17.00'ye kadar istifa veya ölüm halinde bir boşalma olursa sıranın kaydırılabileceğini hatırlattı.


Bu nedenle, “oy verme günü saat 17.00'den sonra meydana gelen bu ölüm nedeniyle herhangi bir kaydırmanın söz olmayacağını” belirten Başpınar, “TBMM, 549 milletvekiliyle toplanacak” dedi.

Başpınar, bir gazetecinin, “Milletvekilliği kesin sonuçları pazartesi günü açıklanır mı?” sorusuna da “Herhalde pazartesi...” yanıtını verdi.

YSK Başkanvekili Başpınar, vefat eden Özönder'in milletvekili statüsü kazanıp kazanmadığının sorulması üzerine, milletvekili seçilmenin ayrı, milletvekili statüsü almanın ayrı olduğunu söyledi. Başpınar, bunun apayrı bir tartışmanın konusu olduğunu ifade ederek, “O milletvekili seçildi ama statü apayrı bir konu” diye konuştu.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@