Özal'ın Mezarı Dert Oldu

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, Yusuf Bozkurt Özal'ın Süleymaniye Camisi Haziresi'ne defnine ilişkin Bakanlar Kurulu kararını iptal eden Danıştay kararının gereğini yerine getirmediği iddiasıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aleyhine açılan tazminat davasını r

Özal'ın Mezarı Dert Oldu

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, Yusuf Bozkurt Özal'ın Süleymaniye Camisi Haziresi'ne defnine ilişkin Bakanlar Kurulu kararını iptal eden Danıştay kararının gereğini yerine getirmediği iddiasıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aleyhine açılan tazminat davasını reddeden mahkeme kararını bozdu. Kararda, Erdoğan'ın, sorumluluk oranına göre tazminata ya da kınama cezasına mahkûm edilmesi istendi.

Danıştay 10. Daire, Yusuf Bozkurt Özal'ın, 9 Ocak 2001'de Süleymaniye Camisi Haziresi'ne defnine ilişkin Bakanlar Kurulu kararını iptal etmişti. Avukat Tezcan Çakır da, yargı kararının uygulanmaması sonucu manevi zarara uğradığı iddiasıyla Erdoğan aleyhine 25 bin YTL'lik manevi tazminat davası açmıştı. Ankara 26. Asliye Hukuk Mahkemesi, yargı kararının yerine getirilmesi için Başbakanlık tarafından gerekli yazışmaların yapıldığı, Erdoğan'ın olaydan kişisel olarak doğrudan sorumlu tutulmasının hak ve adalete uymayacağı gerekçesiyle davayı reddetmişti.

Yargıtay bozdu

Temyiz istemini görüşen Yargıtay 4. Hukuk Dairesi de, yerel mahkeme kararını 2'ye karşı 3 oyla bozdu. İdari Yargılama Usulü Kanunu'na göre idarelerin, yargı kararlarını tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içinde uygulamak zorunda olduğu vurgulanan kararda, dava konusu kararın tebliğ tarihinde Erdoğan'ın başbakan olduğu kaydedildi.

Kişisel sorumlu

Ceza hukuku yönünden yargı kararlarını yerine getirmemenin suç sayıldığı, kararları yerine getirmeyenlerin tazminatla sorumlu tutulacağı belirtilen kararda şu ifadeler yer aldı:

"Yargı kararını uygulamak durumunda bulunanların, kararın eksikliğini ya da yanlışlığını tartışma yetkileri bulunmadığı gibi bu kararları eksik uygulamaları, uygulamış gibi davranarak işleme yapay bir görüntü vermeleri de kararın uygulandığı sonucunu doğurmaz. Kararın 30 gün içinde uygulanmaması, kişisel sorumluluk için yeterlidir."

'Erodoğan çaba gösterdi'

Daire Erdoğan'ın kararın uygulanması için çaba gösterdiğini de vurguladı. Erdoğan'ın, Süleymaniye Camisi Haziresi'nin sahibi Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün bağlı olduğu Devlet Bakanlığı'ndan kararın uygulanmasını istediğine işaret edilen kararda, Özal'ın cenazesinin mezardan çıkarılması ve başka yeri nakli için 30 günlük sürenin yeterli olmayabileceği, bu nedenle Erdoğan'ın olaydaki sorumluluk ölçüsünün belirlenip tazminat ya da kınama cezasına mahkûm edilmesi istendi.

Erdoğan'ın avukatının karar düzeltme hakkı bulunuyor. Bu istek de 4. Hukuk Dairesi'nce karara bağlanacak. İstem reddedilirse dosya yerel mahkemeye gidecek. Yerel mahkeme ilk kararında direnir ve bu karar da temyiz edilirse dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'na gelecek

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler