MHP'den kabul yönünde oylama

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DTP'lilerin istifa kararını saygıyla karşıladıkları, TBMM'de oylamaya sunulduğunda istifaların kabulü yönünde oy kullanacaklarını söyledi. Bahçeli, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, parti kapatılmasına karşı oldu

MHP'den kabul yönünde oylama

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DTP'lilerin istifa kararını saygıyla karşıladıkları, TBMM'de oylamaya sunulduğunda istifaların kabulü yönünde oy kullanacaklarını söyledi.

Bahçeli, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, parti kapatılmasına karşı olduklarını, sorumluluğu olan kişilerin cezalandırılması gerektiğini daha önce söylediklerini belirtti.

İstisnai bir duruma da işaret ettiklerini belirten Bahçeli, "terör ve şiddet olaylarının odağı haline bir parti geliyorsa, kapatılmasında ülke açısından yarar olabileceğini de ifade ettiklerini" söyledi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın, DTP'yi kapatma kararının açıklarken, kararın özünü, "terör ile sosyal şiddet olaylarının odağı haline gelmesi ve ülkenin devleti ve milletiyle bölünmez bütünlüğü tehdit eder bir boyuta gelmesi'' olduğunu ifade ettiğini anlatan Bahçeli, "MHP, Anayasa Mahkemesinin bu kararını saygıyla karşılamaktadır" dedi.

Bahçeli, "Değişik yorumlar içerisine girmek, kararı toplumun her alanında tartışılır hale getirmek, bölücü terörü cesaretlendirebilecek kavramları kullanmak ülkemiz için yararlı olacağı düşüncesinde değiliz" diye konuştu.
Türk ve Tuğluk dahil DTP'den 37 yöneticisine siyasi yasak getirildiğini anımsatan Bahçeli, bu süreçte DTP milletvekillerinin de "sineyimillete dönme" kararı aldıklarını ifade etti.

Bahçeli, "DTP milletvekillerinin tek yönlü istifa tasarrufunu tercih olarak gördüklerini ve saygı duyduklarını" belirterek, "Anayasanın 84. maddesine göre bu istifaların TBMM'ye gelmesi halinde onaylanması gerekmektedir. Onay sürecinde DTP milletvekillerinin almış olduğu kararlar doğrultusunda, onların temel tercihi ve istifanın tek yönlü tasarruf olması sebebiyle, MHP, TBMM'de Anayasanın ilgili maddesi gereğince oylamaya sunulduğunda istifaların kabulü yolunda oy kullanacaktır" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler