Mesut Yılmaz'a şok teklif

Rize Bağımsız milletvekili Mesut Yılmaz'ın CHP ile yürüttüğü gizli pazarlığı tecrübeli Ankara gazetecisi Sebahattin Önkibar yazdı. Önkibar, CHP'li Faik Öztrak ile Yılmaz arasında gerçekleşen görüşme ve pazarlığın ayrıntılarını bugün köşersine taşıdı. İLK

Siyaset 30.12.2008, 17:44
Mesut Yılmaz'a şok teklif
Rize Bağımsız milletvekili Mesut Yılmaz'ın CHP ile yürüttüğü gizli pazarlığı tecrübeli Ankara gazetecisi Sebahattin Önkibar yazdı. Önkibar, CHP'li Faik Öztrak ile Yılmaz arasında gerçekleşen görüşme ve pazarlığın ayrıntılarını bugün köşersine taşıdı.

İLK RANDEVU TALEVİ CHP'DEN

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Mesut Yılmaz'dan randevu ister. Öztrak malum DSP-ANAP-MHP hükümeti döneminde Hazine Müsteşarı'ydı. Dolayısıyla Mesut beyle yakın bir dostluğu var. Buluşmada Faik bey Mesut beye şunları söyler:

“Efendim ben CHP'nin Rize ili müfettişiyim. Bölgeyi gezdim. Sizin ağırlığınızı ve etkinizi bire bir gözlemledim. Siz bağımsızsınız. CHP'yi desteklerseniz gücümüz artar.”

"AKP'Yİ İNDİRMEK İÇİN DESTEK VERİRİM"

Mesut Yılmaz Öztrak'a aynen şu karşılığı verir:
“AKP'yi indirmek adına bir şartla böyle bir desteği veririm.”

Öztrak:
“Nedir efendim?”

Mesut Yılmaz:
“Ben bütün il düzeyinde CHP'ye destek vereceğim, ama CHP de Ardeşen ile Çayeli ilçelerinde bize destek olsun.”

Faik bey şaşırır:
“Size destek derken kastınız?”

Mesut Yılmaz:
“ANAP'ı kastediyorum. CHP şayet Ardeşen ile Çayeli'de Anavatan adaylarına destek olursa ben ve arkadaşlarım ve hatta bütün ANAP örgütü diğer yerlerde CHP'ye destek olur.”

Mesut Bey bu bölümde bir ayrıntı veriyor:
“Bakın araştırın göreceksiniz ki gerek Ardeşen'de, gerek de Çayeli'nde zaten ANAP adayları başa güreşiyor, yani seçimin favorisidir. Dolayısıyla CHP eğer bu ilçelerde aday göstermeyip ANAP adaylarını desteklerse, biz de il merkezi dahil diğer ilçelerde CHP'ye destek oluruz.”

Faik Öztrak:
“Size en yakın zamanda cevap vereceğiz efendim.”

CHP'DEN ANAVATAN ADAYINA TEKLİF

Bugün itibarıyla sonuç şudur: CHP'den Mesut Yılmaz'ın teklifine henüz bir cevap verilmemiştir. Ancak...

CHP bu süreçte il düzeyinde bazı adımlar atmıştır. Örneğin ANAP'ın Ardeşen'e aday yapmak istediği Temel Eryılmaz'a, “Bizden aday ol” teklifini yapmıştır.Eryılmaz ise CHP'ye evet dememiştir. CHP'nin son teklifi ise şu olmuştur:

“Bağımsız aday ol destekleyelim. ANAP'tan olursan biz de aday gösteririz.”

Bilgilerime göre CHP ile temaslar hâlâ devam ediyor. Mesut Yılmaz'ın bu çok ilgili tutumu, onun 29 Mart seçimleri sonrasında bazı hesaplarının olduğunu teyit ediyor. Yılmaz, belli ki tapulu arazisini elden çıkarma niyetinde değildir. 60 bine yaklaşan nüfusuyla Rize'nin en büyük kazası olan Ardeşen ile ikinci büyük ilçe olan Çayeli'yi AKP zihniyetinden kurtarmak, Yılmaz için bölge bağlamında önemli bir güç gösterisi olacaktır.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@