Meclis'te Kürtçe Yemin Endişesi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün yapılan AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında, 'Kürtçe yemin olmaz' görüşünde birleşildi.Basına kapalı toplantıda Başbakan Erdoğan bağımsız olarak seçilen DTP'lileri de gündeme getirerek, "

Meclis'te Kürtçe Yemin Endişesi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün yapılan AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında, 'Kürtçe yemin olmaz' görüşünde birleşildi.

Basına kapalı toplantıda Başbakan Erdoğan bağımsız olarak seçilen DTP'lileri de gündeme getirerek, "Kürtçe yemin nedeniyle geçmişte rahatsızlıklar yaşanmıştı. Bunun olmaması gerekir. Buna göre davranmaları gerekir" dedi. Erdoğan, seçim mitingleri sırasında halkın kendisine aktardığı esnaf primleri ve emekli aylıklarıyla ilgili de yeni bütçe hazırlıkları sırasında düzenleme yapılması talimatı verdi.

MHP ile bağımsızlar yan yana

En yaşlı üye sıfatıyla CHP İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ başkanlığında 31 Temmuzda toplanması beklenen Genel Kurul'da, milletvekilleri and içmelerinden sonra da kurayla A ve B bloklardaki bankolarda yerlerini belirleyecek.

23. Dönem milletvekillerinin Genel Kurul Salonundaki oturma düzeni de belli oldu. AKP, TBMM Başkanlık Divanı'na göre, salonun en solunda yer alacak ve yanında yine CHP olacak. Onların yanında da MHP ile DTP'nin desteklediği bağımsız milletvekilleri, yan yana oturacak.

MHP İLE KAVGA ETMEYİZ

Siirt'ten milletvekili seçilen bağımsız Osman Özçelik, Meclis'te MHP ile DTP'nin kavga edeceğine yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, "Bizler de MHP de bu ülkenin bir rengiyiz. MHP ile neden kavga edelim" dedi.

Özçelik, MHP ve DTP'nin içinde yer alacağı TBMM'de sorunlar yaşanacağına yönelik iddialara katılmadığını belirterek, "Biz MHP'nin anlayışına karşıyız ancak düşüncelerini ifade etmelerinde bir engel görmüyorum" dedi.

DTP Grubu

Mazbatalarını bugün alacaklarını, daha sonra diğer milletvekilleriyle bir toplantı yapıp partilerine geri döneceklerini bildiren Özçelik, "Meclis çalışmaları başlar başlamaz, en kısa sürede Meclis Başkanlığı'na başvurarak DTP grubunu oluşturacağız" dedi.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler