kebir reklamı

Kılıçdaroğlu;Türkiye'ye yakışmıyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Türkiye Cumhuriyeti, kendi komşusunun içişlerine karışmamalı. Tehdit ve şantaj söylemleri geliştirmemeli. Bu Türkiye'ye yakışmıyor'' dedi.Kılıçdaroğlu, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Bahçelievler Şey

Kılıçdaroğlu;Türkiye'ye yakışmıyor

banner197

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Türkiye Cumhuriyeti, kendi komşusunun içişlerine karışmamalı. Tehdit ve şantaj söylemleri geliştirmemeli. Bu Türkiye'ye yakışmıyor'' dedi.

Kılıçdaroğlu, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Bahçelievler Şeyh Zayed Çocuk Yuvasını ziyaret etti. Yuvaya gelişinde müdire Emel Alanyalıoğlu tarafından karşılanan Kılıçdaroğlu, ayağına galoş geçirerek, ilk önce 0-2 Yaş Bebek Ünitesini gezdi.

Alanyalıoğlu'nun ünite hakkında bilgi verdiği Kılıçdaroğlu, burada çocukları kucağına alarak sevdi. Bebeklerle fotoğraf da çektiren Kılıçdaroğlu, onlara oyuncak dağıttı. Kılıçdaroğlu, daha sonra yürüyerek geçtiği 0-6 yaş Özürlü Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'ni gezdi.

7-12 yaş arası çocukların bulunduğu Sevgi Evleri'ni de gezen Kılıçdaroğlu'na, ziyareti sırasında CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil, Süleyman Çelebi'nin de aralarında bulunduğu bazı milletvekilleri, CHP İstanbul İl Başkanı Bahri Şahin ve diğer ilgililer eşlik etti.

-TÜRKİYE'NİN DIŞ POLİTİKASI-

Ziyaret sonrası basın mensuplarının güncel konulara ilişkin sorularını da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, emekli Büyükelçi İnal Batu'nun, ''Baas rejimine yakınlık duymak CHP'ye yakışmaz'' dediğinin hatırlatılması üzerine, bütün ülkelere, Ortadoğu halklarına özgürlük ve barış gitmesini istediklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

''Biz hiçbir ülkenin yönetimine ve rejimine destek vermiyoruz. Konunun saptırılmaması gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti, kendi komşusunun içişlerine karışmamalı. Tehdit ve şantaj söylemleri geliştirmemeli. Bu Türkiye'ye yakışmıyor. Türkiye, kendi bölgesinin lider ülkesi olacaksa, lider ülke gibi davranmalı ve buna uygun politikalar geliştirmeli. Elbette ki o ülkelere karşı gözü kapalı olmamalı, elbette ki o ülkelerdeki sorunları, izlememek gibi bir tutum takınmamalıdır. Ülkenin içişlerine bakmalı, tutumunu takınmalı, söylemini geliştirmeli ama bunun Türkiye'ye yakışır bir tarzda olması lazım. 'Sabrımızın sonuna geldik. Buyurun bundan sonra ne söyleyeceksiniz?' Biz bu söylemin hatalı olduğunu söyledik.''

Türkiye kendi komşularıyla ilgili olarak bir politika geliştirecekse, bu politikayı özgür iradesiyle geliştirmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, ''Bu politika, batının egemen güçlerinin dayattığı bir politika olmamalı. Bu Türkiye'ye yakışmıyor. Türkiye'nin kuruluş iradesine yakışmıyor. Bütün mazlum ülkeler Türkiye'yi örnek almışlardır. Şimdi biz mazlum ülkelere örnek olmak yerine egemen ülkelerin taşeronluğuna soyunuyoruz. Bu doğru değildir. Biz şu veya bu rejime değil, biz demokrasiye, özgürlüğe, insan haklarına saygı duyan her rejimi destekleriz. Bunlara destek vermeyenlere de destek vermeyiz'' şeklinde konuştu.

Suriye ile ilgili hükümetin politikalarını destekleyen açıklamaların olduğu hatırlatılan Kılıçdaroğlu, herkesin kendileri gibi düşünmek zorunda olmadığını belirterek, ''Bizim düşündüklerimiz belli, defalarca söyledik'' dedi.

-TUTUKLU MİLLETVEKİLLERİNİN DURUMU-

CHP milletvekillerinin, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ile Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal'ın da sanıkları arasında bulunduğu ikinci ''Ergenekon'' davasına destek vermek üzere Silivri'ye gitmesini nasıl değerlendirdiği sorulan Kılıçdaroğlu, milletvekillerinin desteğinin devam ettiğini ve her zaman devam edeceğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, hiçbir zaman yargılama yapılmamasını söylemediklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

''Bizim üzerinde özenle durduğumuz bir nokta var. Yargılamalar hukuk sistemi içinde, hukukun üstünlüğü kuralları içinde yapılmalı. Yargılamaların, 12 Eylül ürünü olan özel yetkili mahkemelerde yapılmaması lazım. Herhangi bir yurttaşımız suç işlediğinde veya böyle bir sanık durumuna düştüğünde kendisi özel yetkili mahkeme tarafından alınır, dosyaya gizlilik kararı konulursa, avukatı dahil niçin içeri alındığını bilmez. Bu doğru değildir. 21. yüzyıl Türkiyesine ortaçağ yöntemlerine uygun bir yargılama sistemi yakışmıyor. Bu nedenle 'özel yetkili mahkemeler olmasın, kaldırılsın' dedik. Biz bu tür yargılamalara karşı çıkıyoruz. Bu davaları yakından takip ediyoruz. Orada iki milletvekili arkadaşımızın olmasının ötesinde, biz evrensel hukukun Türkiye'de çalışabileceği, demokrasinin egemen olduğu bir ülke istiyoruz.''

Kılıçdaroğlu, ''Aynı süreç, Deniz Feneri soruşturmasıyla ilgili başlamış durumda. Bununla ilgili aynı şeyi mi düşünüyorsunuz?'' şeklindeki soruya da şu yanıtı verdi:

''Biz herkes için düşünüyoruz. Biz kim haksızlığa uğradığını söylüyorsa, hukuk eğer gerçek anlamda çalışmıyorsa, üstünlerin hukuku çalışıyorsa, biz onlara karşıyız. Bu davanın a kişisiyle b kişisiyle, a konusuyla b konusu olması çok önemli değil. Önemli olan hukukun üstünlüğünün her ortamda savunulmasıdır.''

Balbay'ın dün yapılan duruşmada milletvekili yemini etmesini değerlendirmesi de istenen Kılıçdaroğlu, ''E güzel. Demek ki yeminin sadece TBMM'deki kürsüde olması gerekmiyor. Sayın Balbay, bir başka kürsüde de sanık kürsüsünde yemin etti'' dedi.

Bu yeminin geçerli olup olmadığı sorulan Kılıçdaroğlu, bunun geçerli olmadığını ve yeminin parlamentoda edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
movsar - 6 yıl önce
CHP yi yönetmeyi öğren önce Fırıldak Kemal
Avatar
fatihpasa - 6 yıl önce
ya orada katliam oluyor. Bunu durdurmak lazım. Bu işi de yapabilecek tek ülke varsa o da Türkiye'dir. Senin ufkun ancak bu kadar olur işte. Sen kim dış politikada söz söylemek kim. çok komik duruma düşüyorsun. bence sus da bişey sansınlar :=)
Avatar
AliFuatGün - 6 yıl önce
Burada, alttaki yorumlarda, sahte kabadayılığı destekleyip, Türkiye müdahalede bulunmalıdır diyenler, en geç beş yıl içerisinde gerçekleşebilecek olan bir kürt ayaklanmasında, ABD ve NATOnun bu durumu örnek göstererek bize yapacağı bir müdahelede hiç sağa sola atlamasınlar, bir yorum yapıyorken, biraz ülke gerçekleriyle örtüştürün. Ayrıca, kendi ülkesinde 3-5 bin çapulcuyu yok edemeyen, hatta onlara ortam kolaylığı sağlayan ama Suriyeye karşı efelenenleri de çok komik buluyorum, onlar önce iç terörü bitirmek için gerekli emirleri versinler. Bu ülke hergün şehit verirken umrunda olmayanların Suriyeyle yada başka milletlerin iç işleriyle ilgili konuşmaya hakları olamaz...