banner555

Kılıçdaroğlu"Blöfle politika olmaz"

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuşuyorDün şehit polisimiz Yasin kaya'nın cenazesine katıldım. Babasıyla beraber saf tuttum. Babası bana dönüp "Ne olur bu sonuru çözün" dedi. Amcası geldi "Ben Kürt'üm" dedi. Biz gelin Türk

Siyaset 26.06.2012, 14:11
Kılıçdaroğlu

 

 CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuşuyor

Dün şehit polisimiz Yasin kaya'nın cenazesine katıldım. Babasıyla beraber saf tuttum. Babası bana dönüp "Ne olur bu sonuru çözün" dedi. Amcası geldi "Ben Kürt'üm" dedi. Biz gelin Türkiye'nin en büyük sorununu beraber çözelim diyoruz.

 

"BU COĞRAFYANIN BİR ÖZELLİĞİ VAR"

Bütün çözümlerin adresi CHP'dir. Gelin Türkiye'nin sorunu çözelim aynı şeyi onlarada söyledim. Coğrafyamız olağanüstüdür. Ama coğrafyamız sorunlu bir yerdir. Türkiye güçlü bir aktördür.

 

Bulunduğumuz bölgeyi etkileme gücümüz var. Bu gücü sağlayan Mustafa Kemal ve beraberindekilerin kurduğu güçtür. Bu coğrafyada bir özelliğimiz daha var: Çok çeşitli bir bölgeyiz bu bölgede en çok müslüman etnik kökenli milletiz. Kimse bu bölge için bize altın tepsi sunmadı. Türkiye Cumhuriyeti kendi bölgesinin görkemli bir yeridir.

 

"KİMSE BİLMEDEN DÜŞÜRDÜK DEMESİN"

Beşar Esad ve yandaşları bilsinler ve Davutoğlu ve Erdoğan da bilsin Türkiye büyüktür öğrensinler. Türk savaş uçağımız gidecek Suriye sularında düşecek. Pilotlarımızın akibetini düşünüyoruz, dilimizin ucuna getiremiyoruz.

 

Bizim uçaklarımızın seyrüsefer alanı. Dolayısıyla oraya bilinmeden gidilmedi. Değerli arkadaşlar mademki böyle bir tablo var. 22 Haziran cuma günü bizim uçağımız bilmemezlikten mi düşürülür yanlışlıkla mı düşürülür yapılan açıklama şu; bile bile uçak düşürüldü. Kimse bilmeden düşürdük demesin. Suriye hükümeti Türkiye'ye korku vermek için düşürdü. Daha sonra arama kurtarma uçağımıza da saldırıldı.

 

Kendimize soralım 10 yıl önce komşularımızın herhangi biri tarafından düşürlemezdi. 10 yıl önce kimse aklından geçiremezdi gücümüz vardı ekonomimiz sağlamdı. Kof gürültüye gerek yok arkadaşlar. Dış politikada kandıramazsınız iç politikada halkı kandırabilirsiniz.

 

"SIÇAN GEZER YOLU KALIR"

Lafı tartacaksınız nereye gider bu laf diye. Dış politika nereye gider diye düşünceksiniz. Bizim savaş uçağımızın düşürülmesi akıldan geçmezken ansıl cesaret edilipte düşürülebiliyor. bunu düşünmemiz lazım. Sıçan gezer yolu kalır diye bir laf var unutulmamalı. Bu meselenin şakası olmaz. Çocuklarımız ve bizim geleceğimiz tehlikeli demektir.

 

"AKP BUNU HESABINI VERMEDİ"

Bu ülkeyi bize altın tepside sunmadılar. Çanakkale'de Kıbrıs'ta ödedik biz ülkenin bedelini. 4 Temmuz 2003'te Kuzey Irak'ta askerlerin başına çuval geçirildi. Hiçbir lider zamanında olmadı bu AKP bunun hesabını henüz vermedi.

 

Dedim ki yol olur bu, sıçan geçer yol olur. Bakın, ilk önemli nokta tarih vereceğim unutmayın. 4 Temmuz 2003. Türk askerlerinin başına K.Irak'ta çuval geçirilen tarihtir bu tarih. Hiçbir dönemde olmamıştır. Hiçbir iktidar döneminde olmamıştır bu. Bunun hesabını AKP vermiş de değil. Benim askerimin başına sen çuval geçireceksin, nota vermeye bile cesaret edemeyeceksin. Ne dedik, bölgesel gücünüzü sınamaya kalkarlarsa yol olur bu.

 

"ONLARIN KANI YERDE KALMAYACAK"

Unutmayın ikinci olay, Mavi Marmara. Uluslararası sularda, dokuz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı şehit edildi. Kalleşçe vuruldular. Ne yaptık? Estik gürledik, basın grup toplantıları yaptık. Onlardan birinde şunu söylemiştim. Onların kanı yerde kalmayacak takip edeceğim, ama AKP unutturmaya çalışıyor.

 

"SURİYE'NİN PERVASIZLIĞI"

Son olarak da Suriye'nin pervasızlığı. Affedilecek, unutulacak bir olay değildir. Şimdi ben sayın Erdoğan'a soru soruyorum: Sayın başbakan Türkiye'nin caydırıcılığına darbe vuran dış politikanızın bu ülkedeki derin yaranın farkında mısınız? Ülkenin kendilerinin yönettiği konusunda da ciddi endişelerim var.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@