alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Kılıçdaroğlu: CHP 93 yıldır ayakta

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, mazisi olan ve hesap vermeyi namusu kabul eden partilerin ayakta kaldıklarını belirterek, ''Siyasi tarihimize bakın, siyasi tarihimiz siyasi partilerin mezarlıklarıyla dolu. Dünya kadar siyasi parti kuruldu, ayakta k

Siyaset 29.04.2012, 19:04
Kılıçdaroğlu: CHP 93 yıldır ayakta

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, mazisi olan ve hesap vermeyi namusu kabul eden partilerin ayakta kaldıklarını belirterek, ''Siyasi tarihimize bakın, siyasi tarihimiz siyasi partilerin mezarlıklarıyla dolu. Dünya kadar siyasi parti kuruldu, ayakta kalan tek parti vardır 93 yılda o da CHP'dir'' dedi.

Partisinin Atatürk Spor Salonu'nda düzenlediği il başkanlığı kongresine katılan Kılıçdaroğlu, CHP'de demokrasi ve özgürlük olduğunu belirterek, kongrede iki başkan adayının yarışacağını söyledi.

Türkiye'nin doğuda, batıda, kuzeyde, güneyde, içeride, dışarıda birçok sorunu bulunduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

''Hiç Sayın Başbakan'ın 'esnaf' dediğini duydunuz mu? Ona göre 'esnaf' diye bir şey yok, 'esnaf diye bir derdi olmayan insan' diye hatırlıyorum. Esnaf siftah yapabiliyor mu? Sayın Başbakan bunu sorabiliyor mu kendine? Size söylüyorum, getirdikleri düzene bakın. Bir esnaf düşünün, sabahın köründe dükkanını açan, müşterisine güleryüzlü hizmet eden. Varsa 5-10 kuruş para kazanır, zamanı gelir emekli olur, emekli aylığıyla geçinemez. Ne yapacak? İşine devam edecek. Sen misin işine devam eden? İşine devam eden emeklinin emekli aylığından yüzde 15 sosyal güvenlik destek primi kesiliyor. CHP'nin iktidarında kesinlikle yüzde 15 emekli aylığından kesilen para uygulamasına son vereceğim.''

CHP'nin halkın partisi olduğunu, bütün inançlara saygı gösterdiğini belirten Kılıçdaroğlu, partisinin kimliği ne olursa olsun, nerede doğarsa doğsun bütün insanlara eşit davranan, etnik kimliği görmeyen ve herkese saygı duyan bir parti olduğunu kaydetti.

CHP'nin 93 yıllık geçmişi olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, ''Geçmişi olan, halkına hesap vermeyi namusu kabul eden, düzgün, namuslu insanların olduğu partiler ayakta kalır. Siyasi tarihimiz siyasi partilerin mezarlıklarıyla dolu. Dünya kadar siyasi parti kuruldu, ayakta kalan tek parti vardır 93 yılda o da CHP'dir. Çünkü CHP halkın partisidir, CHP ne olursa olsun bütün inançlara saygı duyan bir partidir'' diye konuştu.

CHP'nin insanların sorunlarıyla ilgilendiğini belirten Kılıçdaroğlu, Erzurum'da 89 yaşındaki bir kadının suyunu kesmek isteyen görevlilere direnmesi nedeniyle bir gece nezarethanede kaldığını öne sürerek, ''Sen misin itiraz eden? Yerlerde sürükleniyor, sabaha kadar karakolda tutuluyor. Bunu yapan 2012 yılının iktidarı, AKP iktidarı. Buradan, Sakarya'dan 89 yaşındaki bir kadına yapılan bu muameleyi kınıyorum hem de şiddetle kınıyorum'' dedi.

-Vergi sistemi-

Türkiye'de herkesin doğduğu andan itibaren vergi verdiğini belirten Kılıçdaroğlu, devlete ödenen vergilerin hesabını soracaklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu, son 9 yılda AKP'nin 1 trilyon 397 milyar dolar kullandığını öne sürerek, ''Soruyorum, Sayın Başbakan, soruyorum, yüreği varsa cevabını versin, 9 yılda 1 trilyon 397 milyar dolar harcadı. Bu parayla hangi kesimin derdini çözdü? İşçinin derdini mi çözdü, esnafın derdini mi, emeklilerin derdini mi, öğrencilerin derdini mi, kimin derdini çözdün arkadaş? Ben biliyorum kimin derdini çözdü. Kendi dertlerini çözdü, yandaşlarının derdini çözdü, onların hepsi abat oldu, 7 düvel sülalelerine yetecek kadar paraları, pulları da oldu onların. Onun için söylüyorum, ödediğimiz vergilerin hesabını soracağız'' diye konuştu.

Yolsuzluğa, kul hakkı yiyenlere direneceklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''Bakın Sayın Başbakan 'Ben kul hakkı yemedim' diyemiyor. 50 sefer söyledim. Ya arkadaş, sen düzgün adamsan çık televizyonlara, de ki 'Ben kul hakkı yemedim.' Diyebiliyor mu? Diyemez, ben de biliyorum, diyemez, onun için size söylüyorum. Meşhur bir söz vardır, 'cehenneme giden yollar iyi niyet taşlarıyla döşelidir' diye. Ağızlarından bal akıyor, kimse inanmasın. Recep Tayyip Erdoğan'a çağrıda bulunuyorum. Bütün vergi dairelerini kapatın, ne gerek var? Bütün benzin istasyonlarının önüne tabela asın, 'vergi dairesi' diye. Zaten oradan istediğiniz vergiyi alıyorsunuz.''

-Başbakan Erdoğan'ın İran gezisi-

Başbakan Erdoğan'ın İran'daki temaslarına da değinen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

''Geçen gün gene esmiş gürlemiş, 'Efendim hiç kimsenin önünde diz çökmeyiz' diyor.Sevsinler senin bu cümleni. Senin kimin önünde diz çöktüğünü fotoğraflarda gösterdik ama Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hiçbir başbakan bir ülkede bir gün süreyle istismar edilmedi. Bizim Başbakan, Seul'den geldi, Obama'nın mesajını İran Devlet Başkanı'na aktaracak. İranlı Başbakan 'Ben rahatsızım, bugün seni kabul etmiyorum' dedi. 'Ben rahatsızım, seni bugün kabul etmiyorum' dediği gün iki heyeti ayrı ayrı kabul etti. Bizim Başbakan yine bekledi, talimat almış Obama'dan, mecburen bekleyecek. Çünkü talimatı o veriyor. Bir gün bekledi. Bu, 75 milyon insanı rencide eden bir tavırdır.''

2002'de Adalet Bakanlığı verilerine göre hapishanelerdeki hükümlülerin sayısının 59 bin 549 olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, geçen yılın verilerine göre hapishanelerde 157 bin 15 kişi bulunduğunu bildirdi..


Yorumlar (3)
yattarali 10 yıl önce
esas sorulması gereken soru şu..türkiye çok partili siyasi hayata geçtiği 1946 yılından beri yani 66 yıldır neden chp hiç tek başına iktidar olamamış????..siz 93 yıllık partisiniz son 66 yıldır tek başına iktidar olamıyosunuz,ak parti şurda daha 11 yıllık parti son 10 yıldır iktidarlar...daha söze gerek var mı sayın kılıçdaroğlu???
ali ihsan. 10 yıl önce
Ayakta derken ?
ANTİ-BURSA 10 yıl önce
Atatürk'ün kurduğu partiye siz yakışmıyorsunuz!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@