Kılıçdaroğlu: Bu filmlerde bile olmaz

 CHP lideri özetle şunları söyledi: Önce Veysel Eroğlu, ‘Patlama her yerde oluyor’ dedi. Sonra Ertuğrul Günay ‘Bu işin soruşturmasını askerlere vermeyin. Askerler bunu kapatabilirler’ dedi.Evet, bu olayda sabotaj kuşkusu çok ağır basıyor. Yetkililer derke

Siyaset 14.09.2012, 19:20
Kılıçdaroğlu: Bu filmlerde bile olmaz

 

CHP lideri özetle şunları söyledi:
 
Önce Veysel Eroğlu, ‘Patlama her yerde oluyor’ dedi. Sonra Ertuğrul Günay ‘Bu işin soruşturmasını askerlere vermeyin. Askerler bunu kapatabilirler’ dedi.
Evet, bu olayda sabotaj kuşkusu çok ağır basıyor. Yetkililer derken eskiler, emekliler.
 
ASKER MERAKTAN PİMİ ÇEKMEZ 
 
El bombası yere düşünce patlama olur mu? Bütün bilgileri topladığınızda verilen bilgilerin doğru olmadığını gördük. Yapılan bütün açıklamalar yalandı.
El bombası yere düşünce mühimmat deposu patlamaz. El bombasını askerlerin sürekli yanında taşıdığını bilinir. Ama bütün kuşkulara bakınca verilen bilgiler yanlış. Sabotaj ihtimali yüksek…
 
Şimdi Sayın Başbakan ‘meraktan bir asker pimi çekti’ diyor. Bir asker mühimmat deposunda meraktan pimini çekmez. Başbakan’ın açıklaması benim açıklamamı doğruluyor. O pimi çekmek mühimmat deposunda ancak kasıtla çekilebilir eğer doğruysa bu haber...
 
Sayın Genelkurmay açıklama yaptı, ‘Acemi askerler depoda yoktu’ dedi. Demek ki orada alanında iyi yetişmiş uzmanlar vardı. Bir uzman pimi çekecek sonra bekleyecek patlama olacak mı diye?
 
SABOTAJ CİDDİ BİR İDDİA
 
Sabotaj da ciddi bir iddia... Kim üstlenecek bu iddiayı. Patlama meraktan mı olmuştur, sabotajdan mı?  Meraktan olmuşsa diyecek bir şey yok.
105 mm’lik top yere düşmüş ve ondan patlama olduğu bilgisi de doğru değil.
Sabotaj ciddi bir iddiadır ama kaza olması bunu hafifletmez. O daha vahimdir…
 
FİLMLERDE BİLE OLMAZ
 
Biz neden halka doğru bilgiler verilmiyor diyoruz. Patlamayla ilgili bilgiler, verileri uzmanlar değerlendirecek.
O bilgiyi verenler Sayın Başbakanı aptal durumuna düşürmüştür.
Bir asker merak saikiyle alıp el bombasının pimini çekmez. Bu filmlerde bile olmaz.
 
BAKALIM BENİ NASIL MAHKEMEYE VERECEKLER
 
Beni nasıl mahkemeye vereceklerini bekliyorum ben de.
Eğer ben Sayın Başbakan’ın yaptığı açıklamayı yapsaydım ben adım gibi eminim bütün Ak Parti medyası benim üzerime müthiş bir antipropagandayla saldırmıştı. 
Hangi şeyi söyledilerse bugüne kadar hiçbiri doğru çıkmadı.
Sabotaj iddiasının kimseye bir faydası yok. Biz gerçeği araştırıyoruz. 25 şehit var. Siz bunu araştırmayıp da üstünü mü örteceksiniz?
 
EL BOMBASI PATLAYINCA TAVAN NASIL UÇAR
 
Bir patlama oluyor. Mühimmat deposunun ne olduğunu biliyorlar mı acaba, bu açıklamayı yapan arkadaşlarımız?
Ben bilmem ama uzmanlardan öğrenirim. Ben bir şeyi konuşmadan önce en az 3-4 kişiye sorarım. 
Tavan uçuyor. El bombalarının patlamasıyla tavan nasıl uçar? Bu nedir? Hani el bombalarıydı sadece…
 
Çok bilinmeyenli bir soruyla karşı karşıyayız. Bütün ayrıntılarıyla kamuoyuna bilgi verin. Sabotajsa sabotajı yapan orada pimi çeken askerdir, Başbakan’ın deyimiyle. 
Sayın Başbakan’ın yaptığı açıklama benim söylediklerimi doğruluyor.
 
GENELKURMAY 2. BAŞKANI ARADI
 
Genelkurmay 2. Başkanı aradı. Bu konuda muvazzaflara sordunuz mu dedi. Emekli askerlere sorduğumu söyledim sadece.
Sorduğum uzmanlar içinde aynı zamanda kimya mühendisi olup asker olan da var. Mühimmat deposu nedir, mühimmat nasıl saklanır, orada hangi emirler vardır? Bütün bunların hepsini araştırıyoruz.
‘Genelkurmay 2. Başkanı bu konuda açıklama yapar mısınız?’ dedi. ‘Tabi’ dedim yaparım, ertesi gün de yaptım zaten.
 
MUVAZZAFLAR ZATEN İSTESEK DE BİLGİ VERMEZ
 
Biz zaten muvazzaftan bu bilgiyi istesek de alamayız. Siyasi otorite buna izin vermez. Mühimmat deposunda olan mühimmatların bile fotoğraflarına baktık.
Genelkurmay Başkanlığı bir açıklama yaptı zaten, konunun ciddiyetle araştırıldığını söyledi. Bekliyoruz.
 
BDP’LİLERİN DOKUNULMAZLIĞININ KALDIRILMASI YÖNÜNDEKİ TARTIŞMALAR (BAŞBAKAN’IN BDP, SİNE-İ PKK’YA DÖNER AÇIKLAMASI)
 
MHP VE AKP'NİN OYLARI YETİYOR
 
MHP ve Ak Parti’nin oyları yetiyor. Birleşip kaldırsınlar dokunulmazlıkları. Biz oylamaya gireriz. Gizli oylama yapılıyor zaten. Herkes gidip kendi oyunu verecek. 
Öfkeyle kalkan zararla oturur diye bir atasözümüz var. Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullar zor koşullardır. Bu ülkede ciddi bir yönetim boşluğu var. Olaylardan yola çıkıp yasal düzenleme yapmak doğru değildir.
 
MHP’YE MEKTUP GÖNDERME DÜŞÜNCESİ
 
 Şu anda iklim müsait değil ama koşullar uygun olursa göndeririz.
 
BAŞBAKAN CHP'YE ÇATIYOR. ÇÜNKÜ...
 
Bütün yurttaşlarıma soruyorum. 2002’de AKP iktidara geldiğinde terör sıfırdı. 10 yıl sonunda geldiğimiz tablo nedir? Terör batağı. Niye bu hale geldik biz? Sayın Başbakan her fırsatta CHP’ye çatıyor. Çünkü çatacak başka bir yeri yok. Biz iktidar değiliz. Türkiye’yi terör batağına sürüklemedik. Tam tersine uyardık. Bizi BAAS’çı olarak suçladı. Anketler ‘halkın büyük çoğunluğu Suriye politikasına karşı’ diyor. Halkın büyük çoğunluğu BAAS’çı mı oldu? Bütün komşularımızla kavgalı haldeyiz.
 
SAYIN BAKAN 'SİLAH GÖNDERDİK' DER Mİ?
 
Sayın Bakan ambulansla silah gönderildiği iddiasını yalanlayacak tabii. ‘Biz silah gönderdik’ der mi? Türkiye oraya silahlı mücadele için adam gönderdi. Bunu bilmeyen mi var? Açın bakın internet sitelerine. CHP’li vekiller neden bir kampa alınmadı? Hatay konusunda gazeteciler gerçek anlamda gazetecilik yapmıyor. Hatay’a gitsinler, sokaklarda dolaşsınlar. Gazetelerde bu haberler çıktı ama yeterli değil. Ben önümüzdeki hafta Hatay’da iş dünyasının önde gelenleriyle konuşacağım.
 
BAŞBAKAN’IN BALYOZ VE CUMHURİYET MİTİNGİ İLE İLGİLİ SÖZLERİ
 
Anılarını yazacak Sayın Başbakan öyle anlaşılıyor. Umarım o anılar içinde Dolmabahçe’de yaptığı görüşmeyi de anlatır. Böylece mezara gidecek bir anı kalmamış olabilir.
 
Hukuk devletinde bir Başbakan ‘elimizde dosya var’ diye şantaj yapmaz, cumhuriyet savcılarına aktarır. Medyayı baskılamak için hava atma durumuna giderse ona şantaj denir.
 
HALUK KOÇ’UN ‘OSLO MEKTUPLARI ELİMİZDE’ AÇIKLAMASI
 
Biz önce sorulan soruların yanıtlarını bekliyoruz. Bir şey söyleyince AKP kanadından hep beraber saldırı gelir. Bu konudaki sorulara şu ana kadar saldırı yok. Niçin?
Soru soruldu, cevap yok. Bekliyoruz…
.(Mektupları açıklayacak mısınız sorusu üzerine) Aşama aşama hepsini yapacağız
 
BU COĞRAFYADA YALNIZLAŞTIK
 
Fazla ileri gittiler, beyzbol sopasıyla ilk dersi verildi. Sonra Davutoğlu BM’ye gitti, yalnız kaldı. ABD Dışişleri Bakanı neredeydi? İçine düştüğümüz durum vahim bir durumdur. Tamamen yalnızlaştık bu coğrafyada. Sayın Başbakan’ın söylemlerinin hiçbiri Ortadoğu’da yankı bulmuyor. Dış politikada doğruyu söylemezseniz sadece o kişi değil Türkiye de itibar kaybediyor.
 
Mezhep bağlamında Ortadoğu’ya girilmez. Ülkelerin çıkarları vardır, o çıkarlar bağlamında yapılır. Türkiye’yi öyle bir bataklığa sürüklediler ki şimdi çıkmak istiyorlar ama çıkamıyorlar
 
İran bölgede güç olmaya başladı. Bağlantısızlar toplantısını yaptı. Mısır bir güç olmaya başladı. Yalnızlaşan bir Türkiye var. AKP iktidara gelmeden önce Türkiye, Ortadoğu’da saygın bir ülkeydi. Şimdi düşman olanların ortak düşmanı Türkiye… Suriye ile İsrail düşman. Bu iki düşmanın ortak düşmanı Türkiye…
 
KÜRT AYDINLARLA GÖRÜŞMENİN CHP’DE RAHATSIZLIK YARATTIĞI İDDİASI
 
CHP sorunlara çözüm üreten bir partidir. Kürt sorunu Türkiye’nin en temel sorunudur. CHP’li vekiller gerekirse aydınlarla, yazarlarla, çizerlerle bir araya gelecek. Haberim vardı bu görüşmeden. Ayrıca bana haber vermelerine de gerek yok. Hiçbir vekil gelip benden ‘şuraya gideceğim’ diye izin istemez. 
 
Bu görüşmenin CHP içinde rahatsızlık yarattığı yalan. Neden rahatsızlık yaratsın? Pek çok insanla bir araya gelecek. Beyin fırtınası yapıyorlar bu sorun nasıl çözülür diye.
Neden eleştiriliyor anlamıyorum… Gidenlerin başında Altan Öymen var. Onun dünyaya bakışı bellidir. Biz AKP’ye ‘siz terör örgütüyle misakı milli sınırlarını görüştünüz mü, görüşmediniz mi’ diye soruyoruz. Misakı milli sınırları bizim vazgeçemediğimiz alanlardır. Kimsenin bizden kuşku duymasına gerek yok. 
 
Bütün inançlara saygı duyan bir siyasal partiyiz. Bir arkadaşımız daha dün Adıyaman’a gitti bir tecavüz olayıyla ilgili. Neden gitmesin? Şanlıurfa’da vekilimiz yok. Ama her ay oraya CHP’li vekiller gider. Neden gitmesin?
 
HÜSEYİN AYGÜN’ÜN KAÇIRILMASI
 
Herhangi bir sorun yok samimi olarak söylemek gerekirse. Aygün’ün yaptığı bazı açıklamalar doğrudur bazı vekillerde rahatsızlık yarattı. Kendisiyle konuştum. Kendisi de duyarlılıkları anladığını söyledi. Sorun çözüldü.
 
 
YEREL SEÇİMLER İÇİN İDDİALIYIZ
 
Türkiye’nin bir iktidar değişimine ihtiyacı var sorunları aşmak için.
Sayın Başbakan her konuşmada toplumu ayırıyor. Toplumu kucaklaması lazım
Biz çalışacağız. Yerel seçimler için Mayıs 2012’de çalışmalara başladık. İlk toplantımızı yaptık. Bu hafta içinde İstanbul’da da bir çalışma yaptık
 Yerel seçimlere yönelik hedefimiz daha fazla belediye başkanı çıkarmak. Herhangi bir limitimiz yok.
 Ankara ve İstanbul için iddialıyız. İstanbullulara sorarım: Trafik sorununuz kaç yıl geçti ve çözülmedi? Bir İstanbullu 5 saatini arabada geçiriyorsa ve hala AKP’ye oy veriyorsa kusura bakmasın 10 saatini trafikte geçirecek demektir
 Büyükşehirlerde şimdikinden daha iyi bir duruma geleceğiz.
 
AFYON VALİSİ’NİN ORG. ÖZEL’E HEDİYE VERMESİ
 
 Siyasal parti eğer bürokrasiyi siyasallaştırmışsa benim adamım diyerek herhangi bir müeyyide uygulanmaz. ÖSYM Başkanı ne oldu? Yerinde duruyor. Vali 'kaza' dedi, Veysel Eroğlu 'kaza' dedi. Bunlar istifa mı etti?
 25 asker şehit olacak, sorumlu bir binbaşı olacak.
 Sorumluların istifa etmesi lazım... Konunun bizatihi kendisi istifa etmeli.
 
İMZAM YOK
 
 Medyada bizim Sosyalist Enternasyonale katılmamızdan sonra bazı haberler çıktı. ‘Orada Kürtlerle ilgili paragraf var, onun altına neden Kılıçdaroğlu imza attı’ diye. Hiçbir kararın altında imzam yok. O maddeye muhalefet şerhim var. Onun altında imzam var. Yardımcılarım görüşülürken karşı çıktı. Bunlar da tutanaklarda var. Bir gazeteci kafasına göre yazarsa gelip böyle duvara çarpar. Ahlaklı olan önce araştırır. CHP orada gereken her şeyi yaptı.
 
GAZETECİLERE DAVA AÇMAK İSTEMİYORUM
 
Dava açacağım da gazetecilere çok fazla dava açmak istiyorum. Açacağım davayı, gelsinler bir göreyim nerede o imza…
 Yalan söylemek doğru değil, kabul edilmez. Afyon olayında üzerine üzerine gitmemizin temel nedeni hükümetin ve yetkililerin yalan söylemesidir.
 
 

 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@