İşte ara seçim ihtimali olan 16 il

DTP liderleri Ahmet Türk ve Emine Ayna Anayasa Mahkemesinin kararının ardından yaptıkları ilk açıklamalarda sine-i millet kararından geri dönmeyecekleri mesajı verdiler. Bu durumda eğer Meclis istifalara kabul eder ve ara seçim kararı verilirse 16 ilde se

İşte ara seçim ihtimali olan 16 il
DTP liderleri Ahmet Türk ve Emine Ayna Anayasa Mahkemesinin kararının ardından yaptıkları ilk açıklamalarda sine-i millet kararından geri dönmeyecekleri mesajı verdiler. Bu durumda eğer Meclis istifalara kabul eder ve ara seçim kararı verilirse 16 ilde seçim yapılacak. Seçim yapılacak illerde ibre de DTP'li vekillerden yana.

GÖZLER TBMM GENEL KURULU'NDA
TBMM'de vefat, görev değişiklikleri nedeniyle 6 boş üyelik bulunuyor. DTP'li 21 milletvekili istifa eder, bağımsız milletvekili Ufuk Uras da onlara destek verirse, Meclis'teki boş koltuk sayısı 28'e çıkacak. Anayasaya göre, 28 milletvekilliğinin boşalması durumunda 3 ay içinde ara seçime gidilmesi gerekiyor. Ancak DTP'lilerin istifası hemen işleme konulamıyor. Anayasaya göre milletvekillerinin istifasının TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesi gerekiyor. Eğer Meclis bu istifaları onaylarsa veya DTP milletvekilleri Meclis çalışmalarına katılmayarak milletvekilliklerini düşürme noktasına getirirse ara seçim kaçınılmaz olacak.

İşte ara seçim durumunda seçim yapılacak 16 il ve partilerin 2007 Genel seçimde aldıkları oy oranları:

Batman: DTP'li Ayla Akat ve Bengi Yıldız'ın bağımsız olarak Meclis'e girdiği ilde AKP'nin oy oranı yüzde 46, bağımsızların oy oranı yüzde 39.

Bitlis: DTP'li Mehmet Nezir Karabaş'ın bağımsız aday olarak kazandığı ilde AKP'nin oyu yüzde 58, bağımsızların yüzde 21.

Diyarbakır: DTP'li Akın Birdal, Selahattin Demirtaş, Gülten Kışanak ve Aysel Tuğluk'un bağımsız olarak milletvekilliğini kazandığı ilde AKP'nin oyu yüzde 43, bağımsızların oyu yüzde 45.

Hakkari: DTP'li Hamit Geylani'nin bağımsız olarak seçim kazandığı ilde AKP'nin oyu yüzde 33, bağımsızların oyu yüzde 56

Iğdır: DTP'li Pervin Buldan'ın bağımsız milletvekili olduğu ilde AKP'nin oyu yüzde 29, bağımsızların oyu yüzde 40.

Mardin: DTP'li Emine Ayna ve Ahmet Türk'ün bağımsız seçildikleri ilde AKP'nin oyu yüzde 43, bağımsızların oyu yüzde 39.

Muş: DTP'li Sırrı Sakık ve Nuri Yaman'ın bağımsız olarak seçildikleri ilde AKP'Nni oyu yüzde 38, bağımsızların oyu yüzde 46

Siirt: DTP'li Osman Özçelik'in bağımsız milletvekili seçildiği ilde AKP'nin oyu yüzde 48, bağımsızların oyu yüzde 40.

Urfa: DTP'li İbrahim Binici'nin bağımsız milletvekili seçildiği ilde AKP'nin oyu yüzde 59, bağımsızların oyu yüzde 21.

Şırnak: DTP'li Sevahir Bayındır ve Hasip Kaplan'ın bağımsız olarak seçildiği ilde AKP'nin oyu yüzde 27, bağımsızların oyu yüzde 48.

Tunceli: DTP'li Şerafettin Halis'in bağımsız olarak seçildiği ilde bağımsızların oyu yüzde 60, CHP'nin oyu yüzde 16

Van: DTP'li Fatma Kurtulan ve Özdal Üçer'in seçildiği ilde AKP'nin oyu yüzde 53, bağımsızlardın oyu yüzde 32

Sivas: BBP'li Muhsin Yazıcıoğlu'nun bağımsız milletvekili olarak seçildiği ilde AKP yüzde 55, CHP yüzde 15, bağımsızlar yüzde 11.

Kayseri: Abdullah Gül Cumhurbaşkanı olunca Kayseri'de bir koltuk boşaldı. İlde AKP'nin oy oranı yüzde 65, MHP'nin yüzde 15.

Aydın: CHP'li Özlem Çerçioğlu belediye başkanı olunca milletvekilliğinden istifa etti. İlde AKP'nin oy oranı yüzde 29, CHP'nin yüzde 24, MHP'nin yüzde 25.

İstanbul: DTP'li Sebahat Tuncel, bağımsız milletvekili Ufuk Uras, vefat eden MHP'li milletvekilleri Mehmet Cihat Özönder, Gündüz Aktan ve AKP'li Osman Yağmurdereli için de İstanbul'da seçim yapılacak. 3 bölgeye ayrılan İstanbul'da oylar Meclis'teki üç büyük parti arasında bölüşülüyor.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler