Hükümet ve Memur Anlaşamadı

Toplu görüşmelerde anlaşmaya varamayan hükümet ve memur konfederasyonları, görüşmeler sonunda imzalanan uzlaşmazlık tutanağında da anlaşamadı.Toplu görüşmelerin uyuşmazlıkla sonuçlanmasının ardından düzenlenen uyuşmazlık tutanağı, Türkiye Kamu-Sen ve Memu

Hükümet ve Memur Anlaşamadı

Toplu görüşmelerde anlaşmaya varamayan hükümet ve memur konfederasyonları, görüşmeler sonunda imzalanan uzlaşmazlık tutanağında da anlaşamadı.

Toplu görüşmelerin uyuşmazlıkla sonuçlanmasının ardından düzenlenen uyuşmazlık tutanağı, Türkiye Kamu-Sen ve Memur-Sen'e gönderildi.

Tutanakta, hükümetin, toplu görüşmelerde konfederasyonlara sunduğu belirtilen son teklife yer verilmedi.

Tutanakta hükümetin teklifi, ''gelecek yıl memur maaşlarına yüzde 2+2 zam yapılması, ek ödeme almayanlara 20+20 YTL denge tazminatı verilmesi, taban aylığına 10 YTL ilave yapılması, sendika üyelik aidatının 10 YTL'ye çıkarılması, zammın enflasyonun gerisinde kalması halinde farkının ödenmesi ve ücret adaletsizliğini giderilmesi için 2008 Temmuz ayından itibaren geçerli olmak üzere mali ve sosyal hakların 3 yıla yayılacak biçimde yeniden düzenlemesi'' şeklinde yer aldı.

Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri Fahrettin Yokuş, toplu görüşmelere katılan bakanların son olarak taban aylığında 15+15 YTL artış önerdiğini, ancak kendileri 20+20 YTL talep ettikleri için anlaşma olmadığını söyledi.

Görüşmeler sonunda imzaladıkları uzlaşma tutanağının Kamu İşveren Kurulu tarafından düzenlenerek kendilerine gönderildiğini anlatan Yokuş, tutanakta taban aylığı ile ilgili olarak sadece 10 YTL ilave yapılması ibaresine yer verildiğini belirtti. Yokuş, böylece hükümetin önerisinin tutanağa 20 YTL eksik yansıdığını kaydetti.

Yokuş, ''Tutanağı gördüğümüzde şaşırdık. Madem anlaşmadınız 'o halde biz son teklifimizi geri çekiyoruz' demek istiyorlar. Bu doğru bir yaklaşım değil. Uzlaştırma Kurulu'na yapacağımız başvuruda hükümetin son teklifine de yer verip, konuyu aktaracağız'' dedi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu da toplu görüşmeler geç saatte bittiği için tutanağın düzenlenerek kendilerine sonra gönderileceğinin bildirildiğini söyledi.

Bakanların kendi inisiyatifiyle taban aylığını 15+15 YTL artırma konusundaki teklifine Maliye Bakanlığı bürokratlarının sıcak bakmadığını dile getiren Aksu, ''Ancak daha önce bize söylenen taban aylığının 10+10 YTL artırılacağıydı. Tutanak da en azında böyle düzenlemeliydi. Tutanağın bu şekilde düzenlemesinden rahatsız olduğumuz bilinmeli. Pazartesi günü resmen Kamu İşveren Kurulu'na itiraz edeceğiz. Uzlaştırma Kurulu'na yapacağımız başvuruda da bu konuyu gündeme getireceğiz'' diye konuştu

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler