Güzide Uzun'dan 1 Mayıs çağrısı

CHPTrabzon İl Başkanı Güzide Uzun, 1 Mayıs için vatandaşlara çağrıda bulundu.

Siyaset 30.04.2018, 22:43
Güzide Uzun'dan 1 Mayıs çağrısı

Türkiye yarın 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı kutlamaya hazırlanıyor. CHP Trabzon İl Başkanı Güzide Uzun yazılı açıklama yaparak vatandaşları 1 Mayıs'ı kutlamak için alanlara çağırdı. 

CHP Trabzon'dan yapılan yazılı açıklamada şunlar belirtildi:


"Emeğin, demokrasinin, hak ve özgürlüklerin baskı altına alındığı bir dönemden geçiyoruz. Baskı ve sömürü gündelik hayatın bir parçası haline gelmiş, temel hak ve özgürlükler OHAL yönetimi altında rafa kaldırılmıştır.Demokrasiyi ve hukuk düzenini hiçe sayan OHAL yönetimi işçi sınıfının tüm kazanımlarına göz dikmiş, emeğin haklarına yönelik acımasız bir saldırıya girişmiştir. Gündelik yaşam, işçiler ve emekçiler adına gün geçtikçe daha da zor hale gelmekte, yoksulluk toplumumuza adeta zorla dayatılmaktadır.

• 15 yılda 21 bin işçi iş yerlerinde çalışırken göz göre göre ölüme terk edildi. Bugüne kadar en az 500 işçi geçim sıkıntısından kaynaklı olarak intihar ederek yaşamına son verdi.

• Ekonomik kriz gün geçtikçe daha da derinleşirken, ülkemizde işsizlik oranı rekor üstüne rekor kırarak 6 Milyonu aşmıştır. Kayıt dışı ve kuralsız çalıştırma olağan hale getirilmiş, gençler ve kadınlar işsizliğin kıskacına itilmiştir.

• İşçiler ve emekçiler üzerindeki vergi yükü gün geçtikçe artarken, yapılan her zam emekçilerin ücretlerini eritmeye devam etmektedir. Asgari ücret açlık sınırının altında tutulurken, milyonlar açlığa ve yoksulluğa mahkûm edilmiştir.

• İşçilerin evrensel ve anayasal hakkı olan grevler erteleme adı altında yasaklanmakta, her türlü demokratik hakları yok sayılmaktadır. OHAL KHK’larının işçilere karşı kullanıldığı alenen itiraf edilirken, OHAL rejiminde 6 grev hukuksuz bir şekilde yasaklanmıştır.

• KHK ile getirilen taşeron yasası işçiler arasında derin bir ayrım yaratmış, ortaya çıkan büyük haksızlık ile iş yerlerinde iş barışını bozmuştur. Güvenlik soruşturmaları ve sınav uygulamaları adeta işçi kıyımına dönüşmüş, kadro hakkından yararlandırılmayan on binlerce işçi ekmeğinden ve geleceğinden mahrum bırakılmıştır. Özelleştirmeler aracılığıyla ülkemizin tüm kamusal birikimi tasfiye edilmiş, Cumhuriyetimizin mirası Şeker fabrikaları teker teker özelleştirilmiştir. Fabrikadaki işçinin, tarladaki çiftçinin emeği hiçe
sayılmıştır. Türkiye alınan erken seçim kararıyla OHAL koşulları altında 24 Haziran seçimlerine gitmektedir.

Sosyal adaletin ve emeğin yegâne savunucusu olan partimiz,


• Emek, demokrasi ve laiklik gönüllülerini Cumhuriyetimize sahip çıkmak için,
• İş yerlerinde yaşanan cinayetlere dur diyebilmek için,
• Emeğimize ve geleceğimize sahip çıkmak için,

• İnsanca yaşanabilir bir ücret ve insan onuruna yakışır iş talebimizi daha yüksek sesle dile
getirebilmek için,
• OHAL zulmüne ve hukuksuzluğuna dur diyebilmek için,
• Ayrımsız, şartsız tüm taşeron işçilere kadro hakkı için,
• İnsanın ve doğanın sömürüsüne dur diyebilmek için,
• Özelleştirmeler ile emeğimizin peşkeş çekilmesine dur diyebilmek için,
Tüm yurttaşlarımızı insanca yaşanabilir bir Türkiye için ve milyonların adalet talebi ile 1 Mayıs’ta alanlara davet ediyor; ülkesine, emeğine ve geleceğine sahip çıkmaya çağırıyoruz."Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (2)
İsa Sayar 3 yıl önce
Bir kere de kandilimizi kutlasanız, insanları Cuma'ya davet etseniz.
aydın bıyıklı 3 yıl önce
arkadaşım cumaya gitmek icin davete gerek varmı cumaya gitmek icin birilerinin davetine bence ihtiyac yok

Gelişmelerden Haberdar Olun

@