Gül İlklerle Tarihe Geçecek

Abdullah Gül, 11. Cumhurbaşkanı olarak seçilmesiyle Çankaya Köşkü tarihinde değişik açılardan çok sayıda ilke de imza atacak.Seçilmesi durumunda ilk defa bir Cumhurbaşkanı, bakanlık koltuğundan Çankaya Köşkü'ne çıkacak, aynı zamanda ilk defa 2 ayrı seçim

Gül İlklerle Tarihe Geçecek

Abdullah Gül, 11. Cumhurbaşkanı olarak seçilmesiyle Çankaya Köşkü tarihinde değişik açılardan çok sayıda ilke de imza atacak.

Seçilmesi durumunda ilk defa bir Cumhurbaşkanı, bakanlık koltuğundan Çankaya Köşkü'ne çıkacak, aynı zamanda ilk defa 2 ayrı seçim yapılan Cumhurbaşkanı sıfatını da alacak.

Gül, Atatürk ve İsmet İnönü'nün ardından Türkiye'nin 3. genç Cumhurbaşkanı olacak. Atatürk 42, İsmet İnönü 54 yaşında Cumhurbaşkanı olurken Gül 57 yaşında Çankaya Köşkü'ne çıkacak.

Gül'ün seçilmesi durumunda asker kökenli cumhurbaşkanları ile sivil kökenli cumhurbaşkanları arasındaki fark siviller lehine değişecek.

Atatürk, İsmet İnönü, Cemal Gürsel, Cevdet Sunay, Fahri Korutürk, Kenan Evren'den oluşan asker kökenli cumhurbaşkanlarının sayısı 6'yı bulurken sivillerin sayısı da Gül'le beraber 5'e çıkmış olacak. Sivillerin sayısı ancak 2 dönem daha sivil cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda askerlerin sayısını geçebilecek.

Gül'le beraber iktisatçı cumhurbaşkanı sayısı da 2'ye çıkacak. Gül de 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar gibi iktisat mezunu.

Gül, cumhurbaşkanları arasında ilk defa yaz ayında seçilen Cumhurbaşkanı olacak. Daha önceki cumhurbaşkanlarının seçilme ayları genellikle ilkbahar ve sonbahar ayları.

Gül, bakanlık koltuğundan Köşk'e çıkacak ilk Cumhurbaşkanı olacak. Dört yıldan fazla Dışişleri Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yapan Gül'ün Köşk'e taşınması da zor olmayacak. Görevi sırasında Dışişleri konutu kullanan Gül, en fazla yüz metre yürüyüş mesafesindeki Çankaya Köşkü'ne gidebilecek.Gül, Demirel'in ardından Köşk'e çıkacak 2. akrep burçlu Cumhurbaşkanı olacak.

29 Ekim 1950 doğumlu olan Gül, böylece Cumhurbaşkanı olarak Cumhuriyet Bayramlarında hem bayramı hem de doğum gününü kutlayacak.

Gül'ün Köşk'e çıkması Cumhurbaşkanlarının taraftarı olduğu olduğu futbol takımını rengini değiştirmeyecek. 9. cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer gibi Abdullah Gül de Beşiktaşlı. Böylece Beşiktaş “zirvenin takımı'' olma özelliğini korumuş olacak.

Gül, aynı zamanda 4. uzun görev yapan bir cumhurbaşkanının yerine gelecek. Atatürk, 15 yıl 11 günle en uzun süre cumhurbaşkanlığı yaparken, İsmet İnönü 11 yıl 6 ay 11 gün, Celal Bayar ise 10 yıl 5 gün cumhurbaşkanlığı yapmıştı. Özal ve Gürsel 7 yıllık görev sürelerini dolduramazken Sezer dışındaki diğer cumhurbaşkanlarının hepsi 7 yıllık süre sonunda Çankaya'dan ayrıldılar. 16 Mayıs 2007'de görev süresi dolan ancak yeni cumhurbaşkanı seçilemediği için görevine devam eden Sezer 7 yıl 3 ay 11 gündür Cumhurbaşkanlığı yapıyor.

İsmet İnönü ve Turgut Özal'la birlikte sadece bugüne kadar sadece Malatya ili iki cumhurbaşkanı çıkarırken Gül'le birlikte ilk defa Kayseri, bir cumhurbaşkanı çıkarmış olacak.

Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı adayı olmasıyla beraber tüm gözler first lady olacak Hayrünnisa Gül'de olacak. Gül'ün 11. cumhurbaşkanı olması durumunda Türkiye'nin ilk defa türbanlı ve Latife Hanım'dan sonra en genç “first lady''si olacak.

42 yaşında Cumhurbaşkanı eşi olacak olan Hayrünnisa Gül, Atatürk'ün eşi Latife Hanım'dan sonra bu unvanı taşıyacak ikinci genç first lady olacak. Latife Hanım 1923 yılında Atatürk'le evlendiğinde 25 yaşındaydı.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber veya diğer kategorilerdeki haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Trabzon haberleri içerisinde yada diğer tüm haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler