GDO yasa tasarısı mecliste

Genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) yasa tasarısı belli bir eşik değere kadar GSO içeren ürünlere izin veriyor. Eşik değeri aşan GDO'lu ürünlerde "etiketleme" zorunluluğu getiriliyor. Kural ihlalinde on yıla kadar hapis cezası da öngörülüyor. Tasarının

GDO yasa tasarısı mecliste
Genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) yasa tasarısı belli bir eşik değere kadar GSO içeren ürünlere izin veriyor. Eşik değeri aşan GDO'lu ürünlerde "etiketleme" zorunluluğu getiriliyor. Kural ihlalinde on yıla kadar hapis cezası da öngörülüyor.

Tasarının ana hatlarında şu maddeler var;

-GDO veya ürünlerinin ithalatı, ihracatı, deneysel amaçlı serbest bırakılması, piyasaya sürülmesi ile genetiği değiştirilmiş mikroorganizmaların kapalı alanda kullanımına, bilimsel esaslara göre yapılacak risk değerlendirmesi sonrasında karar verilecek.

- Ürün, insan, hayvan ve bitki sağlığı ile çevre ve biyolojik çeşitliliği tehdit etmeyecek.

- Üretici ve tüketicinin tercih hakkını ortadan kaldırmayacak.

- Ekolojik dengesinin ve ekosistemin bozulmasına neden olmayacak.

- GDO ve ürünlerinin çevreye yayılma riski bulunmayacak.

- Biyolojik çeşitliliğin devamını tehlikeye düşürmeyecek.

- GDO denetimi için dokuz kişiden oluşan Biyogüvenlik Kurulu oluşturulacak.

- Kurul kararlarına aykırı olarak GDO ve ürünleri kullanılamayacak. Genetiği değiştirilmiş bitki ve hayvan üretilemeyecek.

- GDO ve ürünlerinin piyasaya sürülmesinden sonra kararda verilen koşullara uyup uyulmadığı kontrol edilecek.

- Usulsüz kullanımlarda on yıla varan hapis cezaları ve para cezaları uygulanacak.

- Belirlenen eşik değerin üstünde GDO içeren ürünlerin etiketinde GDO içerdiği açıkca belirtilecek. Her bir GDO ve ürününe ayırt edici kimlik verilerek kayıt altına alınacak.

- Eski yönetmelikte binde dokuz olan eşik değer ve diğer usuller ise daha sonra yönetmelikle belirlenecek.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler