vardallar

Fransa'dan utanmaz istek!

Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, Fransa Parlamentosu'nda 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarını suç sayan yasa tasarısının kabul edilmesin ardından, Türkiye'nin “aşırı tepki vermemesi gerektiğini” söyledi.Alain Juppe, Ankara'nın açıkladı

Siyaset 22.12.2011, 23:34
Fransa'dan utanmaz istek!

Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, Fransa Parlamentosu'nda 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarını suç sayan yasa tasarısının kabul edilmesin ardından, Türkiye'nin “aşırı tepki vermemesi gerektiğini” söyledi.

Alain Juppe, Ankara'nın açıkladığı tedbirlerden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, “Dileğim, Türk dostlarımızın Fransız Meclisinin bu kararına aşırı tepki göstermemeleridir” dedi.

Bakan, Ankara'nın olası yeni tedbirleriyle ilgili soruya verdiği cevapta, “tedbirleri görüp değerlendireceklerini, mümkünse daha ileri gidilmemesini dilediklerini belirtti.

Paris Büyükelçisinin istişareler için Ankara'ya çağrılmasını “not alan” Bakan Juppe, “Fransa ile Türkiye arasındaki ilişkilerin yakın ve birçok alanı kapsayan ilişkiler olduğunu ve birlikte yapacak çok şeylerinin bulunduğunu” kaydederek, “bu ilk tepkiden dolayı üzgün olduğunu, sağduyu ve itidal çağrısında bulunduğunu” ifade etti.

Fransa Meclisi Genel Kurulu, bugünkü oturumunda 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddinin suç sayılmasını öngören yasa teklifini oy çokluğuyla kabul etmişti. Genel kuruldaki oturuma 577 milletvekilinden sadece 70'e yakını katılmıştı. Yasa teklifinde, “Fransız yasaları tarafından tanınan soykırımların reddi, bir yıl ve 45 bin avro para cezasına çarptırılır” ifadesi yer alıyor. Fransa Parlamentosu, 29 Ocak 2001 tarihinde, “Fransa, 1915 yılındaki Ermeni soykırımını tanır” ifadesiyle kaleme alınan bir yasayı onaylamıştı.


Yorumlar (6)
imparatorTürk 10 yıl önce
Fransanın yaptığı bu densizliği yanına kar kalmamalıdır.Türk hükümeti ve Türk halkı olarak bu konuda ciddi olmalıyız.Bütün yaptırımları ciddiyetle uygulamalayız.Fransız malalrını ve Fransızlara topyekün boykot yapmalıyız.
Mahmut Eroğlu 10 yıl önce
Boykot Türk milleti yapacak! Ya güldürmeyin adamı! Carrefour denen yerlere gidin dolu! Hade citroen,reno ve peugeot arabalarını sıfır almayın! Fransız ne varsa alimini kessin millet ama nerde bizde o millet!!!
osman yardim 10 yıl önce
bu ulkeyle hersey askiya alinmali
Abdullah muş 10 yıl önce
Bizim millet unutur gider. Diğer herseyi unuttuğu gibi. Bir hafta on gün bir boykot sonra hersey tozpembe. Bizim aklımız ne zaman basımıza gelecek merak ediyorum. Batı ne zaman bizim yanımızda oldu da, bu kararda onlardan Turkiye nin aleyhine olmayan bir karar bekleyelim.
gnggng 10 yıl önce
Toplum olarak çabuk unutan bir toplumuz.Tepkilerimiz çok kısa sürer.Şu an aklıbaşında olan bir kiş Fransa yapımı hiç birşey satın almamalı.Evet belki bazı kesimler bundan zarar görecek ama yinede tepkimiz sürekli olmalı.Mesela Renault,Citroen ve Peugeot bayilerinin yanında dahi geçmeyeceksin.Bize böylr bir toplum gereklidir.
EYPKY 10 yıl önce
ben herzaman diyorum %100 türk sermayasi anadolu sigorta dururken gidip fransızın AXA sına Almanın HDI sine gidip para verip para kazandırmayın. ama maalesef ülkede encok police satan firma AXA. Gelelim HSBC bankasına adamlar sözde ermeni soykırımını anıtına sponsor oldular. bu ülkede encok fransız malları tercih ediliyor. forumda en cok ciroyu yapan marka LACOSTE boykot hikaye hala Lig tv abonelikleri alınırken birde bunumu yapmasını bekleyeceğiz milletten

Gelişmelerden Haberdar Olun

@