alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Fransa ile ilişkiler iptal!

Başabakan Erdoğan Fransa'nın Ermeni tasarısıyla ilgili de açıklama yaptı ve sert cevap verdi.Erdoğan, "Fransa’da düşünce özgürlüğü var mı? İfade özgürlüğü var mı? Cevabını da ben veriyorum. Hayır, yok." dedi.İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:FRA

Siyaset 22.12.2011, 17:41
Fransa ile ilişkiler iptal!

Başabakan Erdoğan Fransa'nın Ermeni tasarısıyla ilgili de açıklama yaptı ve sert cevap verdi.

Erdoğan, "Fransa’da düşünce özgürlüğü var mı? İfade özgürlüğü var mı? Cevabını da ben veriyorum. Hayır, yok." dedi.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

FRANSA'YA CEVAP

Böyle bir kararın Fransa'da alınması Fransa adına büyük talihsizliktir.

Yasanın kabulünün bir diplomatımızın Paris'te 1979'da öldürülmesine denk gelmesi de manidardır

CEVABINI BEN VERİYORUM

Bu oylama Türkiye'den ziyade Fransa'ya, Fransa halkına Fransa'nın inşa edildiği ülkelere çok büyük haksızlıktır. Fransa'da düşünce özgürlü var mı? İfade özgürlüğü var mı? Cevabının da ben veriyorum: Yok. Bu, özgür tartışma ortamını ortadan kaldırmıştır. Ne yazık ki Fransız ihtilalinin simgeleri olarak bilinen özgürlük, eşitlik kardeşlik ilkeleri bugün bizzat Fransa parlamentosu tarafından ayaklar altına alınmıştır. Herhalde bundan sonra Fransa Voltaire'i de Montesquieu'yu da konuşmaz.”

BÜYÜK TALİHSİZLİK

Sayın Başkan gördüğünüz gibi çok kritik bir ana rastladı bu. Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantısı yaptığımız bir günde gerçekten böyle bir kararın açıklanmış olması, bizler açısından da ayrı bir talihsizlik ama Fransa açısından çok daha büyük bir talihsizlik.

İnsan haklarına tamamen ters, Fransa’da sözde soykırımı reddedenlerin cezalandırılması yönündeki teklif, maalesef bütün uyarılarımıza tavsiyelerimize rağmen ulusal meclis’te oylanarak kabul edildi.

ÇOK AĞIR YARALAR AÇACAKTIR

Bu tabi Türkiye Fransa ilişkilerinde çok ağır ve telafisi zor yaralar açacaktır. Tabi burada enteresan bir durum var. 1979’da Fransa’nın başkenti Paris’te, Türkiye’nin Paris Turizm Müşaviri Yılmaz Çolpan’ın bir terör saldırısının katledildiği günde gerçekleşmiş olması ayrıca manidardır. 577 milletvekilinden oluşan Fransa ulusal Meclisi’nde bu kadar hassas bir oylamanın, onda biri bile bulmayan bir katılımla gerçekleşmiş olması çok daha manidar.

SULANDIRILMIŞ OYLAMA

Bunlar nasıl bir ciddiyetten uzak bir anlayıştır, nasıl sulandırılmış bir oylamadır anlamakta zorlanıyoruz. Bu girişim haksızdır, isabetsizdir ve bu kararı Türkiye olarak şiddetle kınıyoruz.

Fransa şu anda farklı bir yönetimin, sadece siyasi hesaplar içinde olan, yaklaşan seçimlerin hesabı içinde olan Sayın Sarkozy’nin ne yazık ki bu seçimler için feda ettiği bir süreçtir.

"IRKÇILIK VARDIR"

Bunun daha önemli boyutunu söylemek istiyorum. Bu oylamada, cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde ırkçılık vardır, ayrımcılık vardır, yabancı düşmanlığı üzerinden siyaset yapma vardır.

Fransa’da Türk düşmanlığı, Türkiye düşmanlığı sadece Fransa adına değil, Avrupa ve Avrupa’nın savunduğu değerler adına kaygı vericidir.

Son derece kasıtlı art niyetli alınan karara Türkiye olarak sessi kalmamız mümkün değildir. Burada şunu da ifade etmekte fayda görüyorum. Fransa halkının gerçekleri öğrenebilmesi, Türkiye-Fransa ilişkilerini hedef alan bu süreci bilgilendirme çabalarımızı sürdüreceğiz.

ÜLKELERİ DOLAŞARAK ANLATACAĞIZ

Tabi sadece Fransa halkını değil, Afrika’yı bilgilendireceğiz. Orta Doğu’yu bilgilendireceğiz ve bugüne kadar unutturulmak istenen oralardaki soykırımları bizler oralardaki ülkeleri dolaşarak anlatacağız. Bu ırkçı ayrımcı tavrı anlatacağız. Bizim tarihimizde böyle bir soykırım yok. Bunu kabullenmiyoruz, böyle bir şeyi kabullenmemiz mümkün değil. Şu anda bizim ülkemizde resmi gayri resmi 100 bin civarında Ermeni yaşamaktadır. Bunların bir kısmı vatandaşımızdır, bir kısmı ise vatandaş olmayıp ülkemizde bulunanlardır.


PARİS BÜYÜKELÇİMİZİ ANKARA'YA ÇAĞIRIYORUZ

Şimdi tabi Fransa’yla ilişkilerimizi gözden geçiriyoruz. Bundan sonraki Fransa’ya göre biz de önlemlerimizi hayata geçireceğiz. Şu anda Paris Büyükelçimizi Ankara’ya çağırıyoruz. Şu andan itibaren ikili düzeyde gerçekleştirilmesi ön görülen, siyasi, askeri faaliyetlerle, seminer kurs gibi faaliyetleri iptal ediyoruz.

ARTIK İŞBİRLİĞİNE GİTMEYECEĞİZ

AB çerçevesindeki, eşleştirme projelerinde Fransa’yla artık işbirliğine gitmeyeceğiz. Fransa’yla her türlü siyasi istişareyi durduruyoruz. İkili askeri faaliyetler ve ortak tatbikatları şu andan itibaren iptal ediyoruz. Askeri uçuşlar için yıllık verilen toplam izinleri iptal ediyor, her uçuş için ayrı izin uygulamasına izin veriyoruz.

BAŞVURULARINI BUGÜNDEN İTİBAREN REDDEDİYORUZ

Askeri gemilerin liman ziyaretleri için izin başvurularını bugünden itibaren reddediyoruz. 2012 yılı Ocak ayında iki ülke ekonomi bakanlarının, eş başkanlığında yapılması planlanan Türkiye-Fransa Ekonomik Proje toplantısına katılmıyoruz.

YENİ YAPTIRIMLAR DA UYGULAYACAĞIZ

Altını çizerek söylüyorum. Bu ilk etaptır, ilk aşamadır. Yasanın Fransa’daki seyrine göre yeni yaptırımları da uygulayacağız.

KARŞI ÇIKAN PARLAMENTERLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Bu arada Fransa Meclisi’nde sorumlu davranıp, teklife karşı çıkan parlamenterlere de teşekkür ediyorum.

BİZ BÜTÜN ARŞİVLERİMİZİ AÇTIK

Sağduyunun aklı selimin önümüzdeki döneme hakim olmasını özellikle temenni ediyoruz. Şunu da dost düşman herkesin bilmesini istiyorum. Biz tarihimizle gurur duyuyoruz. Bizim veya bizi sıkıntıya düşürecek bir tarihimiz yok. Tarihimizde yaşanan her türlü hadiseyle yüzleşiyor, akademik bilimsel anlamda tarihin anlaşılmasını sağlıyoruz. Biz bütün arşivlerinizi açtık, varsa başkaları da açsın.

HALKLAR DA AFFETMEYECEKTİR

Gelsin bütün hukukçular tarihçiler buralarda çalışsın dedik. Tarih parlamentolarda oylamalarla yazılmaz. Olsa olsa tarih parlamentolarda oylamalarla çarpıtılır. Tarihi çarpıtanları, tarihi hadiseleri siyasi istismar aracı olarak kullananları tarihte, halklar da affetmeyecektir.

Şu ana kadar misafirimi şu ana kadar aç bıraktım. Kendisine yemek ikram etmem gerekiyor. Daha sonra da Sayın Ana Muhalefet lideri Kılıçdaroğlu ile de bir görüşmem var.

UKRAYNA

Biraz önce Sayın Yanukoviç ile baş başa görüşmemizin ardından, birlikte eş başkanlığını yaptığımız Türkiye Ukrayna Yüksek Düzeyli Yüksek strateji Konseyi’nin ilk toplantısını yaptık.

YENİ PROJELERLE TAÇLANDIRACAĞIZ

En üst düzeyde birlikte yön vereceğimiz bu kurumsal yapının içinde ilişkilerimizi yeni projelerle taçlandırmayı düşünüyoruz.

Görüşmelerimizde gerek bizler gerekse bakan arkadaşlarımızın toplantıları gerçekten çok çok verimli, önümüzdeki yıl Kiev’de yapacağımız toplantının yol haritasına çok verimli oldu.

İlişkilerimize yön veren siyasi diyalogun en üst düzeyde sürdürülmesi bu yol haritasına ayrı bir zenginlik katıyor.


Yorumlar (2)
ADIL 10 yıl önce
Bu şekilde davranan avrupanın önemli ülkesinden başka daha ne inciler dökülecek merakla bekliyoruz.Bunların resmen beyinleri sulanmış.İnsanlıklarını kaybetmeye başlamışlar.Ben bunu görüyorum AVRUPADA.
k.alemdar 10 yıl önce
sarkozy de akp gibi oy derdine düstü baska izahi yok bu isin.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@