banner560

Eski Bakan Türk'ten CHP'ye eleştiri

Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, CHP'nin Meclis'te kabul edilen ve halk oylamasına sunulan anayasa değişikliliğini Anayasa Mahkemesi'ne götürmesini anlamsız buldu.DSP İzmir İl Başkanlığı'nda bin basın toplantısı düzenleyen Türk, "Ortada henüz kabul ed

Siyaset 14.05.2010, 20:29
Eski Bakan Türk'ten CHP'ye eleştiri

Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, CHP'nin Meclis'te kabul edilen ve halk oylamasına sunulan anayasa değişikliliğini Anayasa Mahkemesi'ne götürmesini anlamsız buldu.

DSP İzmir İl Başkanlığı'nda bin basın toplantısı düzenleyen Türk, "Ortada henüz kabul edilmiş bir anayasa değişikliği yok. Sadece Meclis'ten geçmiş bir metin var. Şimdi buna karşı, '111 milletvekili imza toplayarak bir dava açıyor.' denebilir ama Anayasa Mahkemesi, bu gerekçeyi gösterip incelemeyebilir. Ne zaman anayasa değişikliği söz konusu olur, yani halk oylamasıyla yüzde 50'yi aşan bir oranla kabul edilirse o zaman ortaya bir anayasa metni çıkacaktır. Dolayısıyla Anayasa Mahkemesi'ne başvuru süreci, 12 Eylül 2010 günü yapılacak referandumda değişiklik kabul edilirse, Resmî Gazete'de yayımlanacağı tarihten itibaren başlar. Benim umudum, bu değişikliğin halkımız tarafından benimsenmemesidir." dedi.

Şu an için halka sunulacak kararların bir metinden öteye geçmediğini savunan eski Adalet Bakanı Türk, "Süreç tamamlanmamıştır. Eğer 367 ve daha yukarı bir oyla kabul edilmiş olsaydı, o zaman anayasa haline geliyor. Cumhurbaşkanı'nın onu halk oyuna sunma yetkisi bulunuyordu. O yola gitmeden doğrudan doğruya yürürlüğe koyabilirdi. Burada ise öyle bir durum yok. 336 oyla kabul edilmiş bir değişiklik olduğu için zorunlu olarak halk oyuna sunulmuştur. Bunun anayasa haline gelmesi için gereken koşullardan en az 184 milletvekili ki 265 milletvekili tarafından önerilmiştir, iki kez görüşülmüştür ve 336 oyla kabul edilmiştir. " şeklinde konuştu.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
surakent 11 yıl önce
sayın türk galiba akp'nin modern bütün imknaları kullanıp bütün her şeyi kendi lehine çevirdiğini bilmiyor galiba???yada artık çok yaşlandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@