alexa metrics

banner536

banner572

Erdoğan yeni ekonomi politikasını tek cümleyle özetledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni ekonomi politikasını tek cümlede özetledi. Erdoğan, "Hâlâ yüksek faizle ekonomiyi soğutma iddiasının arkasında duranlar çıkarsa onlara diyecek sözümüz yok. Bizim tek derdimiz var; ihracat, ihracat, ihracat ve bunu başaracağız." dedi.

Siyaset 03.12.2021, 20:55
Erdoğan yeni ekonomi politikasını tek cümleyle özetledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde Gaziantep'in Kurtuluşunun 100. Yılında 100 Hayırsever Eğitime Destek Kampanyası Ödül Töreni'nde açıklamalarda bulundu.

"İhracat, ihracat, ihracat"
Faiz konusundaki kararlığıyla ilgili çok net konuşan Erdoğan, sorunun ihracatla çözüleceğinin altını çizdi. Üstüne basa basa ihracata vurgu yapan Erdoğan, "Ekonomi politikamızın ete kemiğe bürünmüş halini görmek isteyen gitsin, Gaziantep'e baksın. Orada gördüklerinden sonra hâlâ yüksek faizle ekonomiyi soğutma iddiasının arkasında duranlar çıkarsa onlara diyecek sözümüz yok. Bizim tek derdimiz var;ihracat, ihracat, ihracat ve bunu başaracağız." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

"Kendilerinin ve vatanlarının istiklali ve istikbali uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum. Milli Mücadele'nin ilk başarılarından biri olan bu zaferin kazanılmasında emeği geçen Antepli kardeşlerimin her birine şükranlarımı sunuyorum. Yatırımla, istihdamla, üretimle, ihracatla büyüyen Gaziantep gibi şehirlerimizden aldığımız ilhamla şimdi ülkemizi 81 vilayetin tamamıyla aynı hedeflere ulaştırmak için çalışıyoruz. Kalkınmanın temel şartlarından biri de eğitimli, yetişmiş, kabiliyetli iş gücüdür. İş insanlarımıza ülkemize kazandıracakları okullar ve eğitim tesisleri için şimdiden teşekkür ediyorum.

"Derslik sayılarımızı 343 binden 601 bine yükselttik"
Para, mal, güç yerli yerine konduğunda orada adalet, huzur, güven, güzellik olur. Aynı imkanlar yanlış ellere geçtiğinde orada zulüm, huzursuzluk olur, çirkinlikler alır başını gider. Sadece 'Komşusu aç yatarken tok yatan bizden değildir' emrini dünyaya hakim kılabilsek yerkürede tek bir mağdur, mazlum kalmaz. Ülkeyi yönetme sorumluluğunu üstlendiğimizde eğitim-öğretimi önceliklerimizin en başına aldık. Kamu kaynakları ve hayırseverlerimizin eliyle eğitim altyapısını neredeyse baştan sona yeniledik, güçlendirdik. Derslik sayımızı 343 binden 601 bine yükselttik. Yaptığımız 714 bin yeni öğretmen atamasıyla bu sınıflarda eğitim-öğretimin kesintisiz yapılmasını temin ettik. Ülkemizin 81 vilayetine yaydığımız yeni üniversitelerle yükseköğretim kurumlarımızın sayısı göreve geldiğimizde 76 üniversitemiz varken şimdi 207 üniversiteye, akademik personel sayısı 70 binden 180 bine çıkardık. Mesleki eğitimde son dönemde başlattığımız yeni ve yaygın uygulamalarla iş dünyamızın yetişmiş insan gücü kaynağını karşılayacak adımları da atıyoruz.

"Gaziantep'le övünmek bizim için de şeref"
Ehil ellere, bu vatanı, milleti sevenlere verilirse Gaziantep de şu anda geldiği durum gibi daha da iyi hale gelir. Gaziantep'in yatırım, istihdam, üretim, ihracat konusunda geldiği seviye hepimiz için iftihar verici düzeydedir. Ülkemizin en büyük OSB'lerinden birine sahip Gaziantep'te kurulu 1140 fabrika harıl harıl üretim yapmaktadır. Küresel krizi fırsata çeviren Gaziantepli sanayicilerimiz 175 ülkeye ulaşan ihracat yelpazelerini genişletmektedir. Bu Gaziantep'le övünmek bizim için de şereftir. Kasım itibarıyla bir önceki yıla göre ihracatını yüzde 30 artıran Gaziantep yıl sonu inşallah 12 milyar dolar sınırına dayanacaktır. "


Yorumlar (7)
diplomalı iktisatçı 2 ay önce
dünyanın ihracat lideri Çİn . sorun bakalım Çinli'lere mutlular mı. misal fındığı ihraç ediyoruz. şahap kavcıoğlu geldiğinden beri TL dolar karşısında yüzde doksan değer kaybetmiş ama ben fındığı TL cinsinden aynı fiyata satıyorum. dolayısıyla sizin ihracat , büyüme rakamlarınız bizi ilgilendirmiyor çünkü halk büyümeden hakkına düşeni alamıyor. hergün alım gücümüz biraz daha azalıyor ama baş ekonomistin gündemi farklı tabi. sarayında mutlu mesut halktan bi haber
diplomalı iktisatçı 2 ay önce
emraah61 kardeşim Çinliler ne kadar mutlu diye sordum . faizi çok meraklı değilim ama bunu düşürmek istiyorsan enflasyonu düşüreceksin ama önce enflasyonun varlığının kabul edilmesi gerekir tabi ki. dünyada bizim uyguladığımız gibi bir para politikası uygulayıp da başarılı olan yok .sonunda yine faizi yükseltmek zorunda kalacaklar ama yüksek kur , yüksek enflasyon ve daha yüksek faizle muhattap olacaz. piyasa ideolojik kalıplarınıza sığmıyor malesef . sonuçta hergün alım gücü azalan insanlar çekiyor
emraah61 2 ay önce
sende idelojik saplanti var...çin dunyanun en buyuk 2 ci ekonomisi..adamlar ihracat yaparak devleşti..diyosun ki dolar duşük olsun faiz yuksek olsun... bu kafa turkiyede hıcbırsey uretme kafasi...yazıkkk
Mantıksız 2 ay önce
İhracat, ihracat, ihracat ! ? Neyle ? İhracat yapman için üretmen gerek, Sen ne üretip, satacaksın ?Araba mı ? Diğerlerinde çoktan beri ve daha iyisi var !!Tarım mı ? Anasını ağlattın, Çiftçi ne üretsin ?Daha çok şeyler yazarım da, yetmiyor !!
süleyman 2 ay önce
sen doları 1,5-2 tl bandında tuttuğun yıllarda ihracat ile büyüme şansını kaybettin. neyi üretiyorsunki satacaksın. turizmden başka neyin kaldı. senin yüzünden rusya bile sebze meyvayı geriye gönderiyor.
Davut 2 ay önce
İhracat içşn gerekli hammadde yurtdışından alınıyor. Peki yurtdışından dolarla alıp sadece ucuz işgücü yani fakir halk ile üreterek ekonomimiz iyiye mi gidecek? Abicim Allah rızası içşn zorunşu emeklilik yaşından sonra kimse siyaset yapamasın. 70 yaşındaki dedelere ne anlatacağız?
desteptul.... 2 ay önce
sacma .
ekonominin diblomasis ustasi bu isi iyi biliyor .
siz ekonomiden ne anlarsiniz .
hammedde ithal %65 .
viyyyyyyy ?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@