kebir reklamı

Erdoğan teşvik paketini açıkladı!

Yeni paket 4 ana bileşenden oluşacak. Yatırımın hangi bileşende yer aldığına, büyüklüğüne ve bölgeye göre farklı teşvikler söz konusu olacak.Ancak stratejik yatırımlar adı altındaki sektörlere, eğitime, yük ve yolcu taşımacılığına, madenciliğe ve bazı tur

Erdoğan teşvik paketini açıkladı!

banner197

Yeni paket 4 ana bileşenden oluşacak. Yatırımın hangi bileşende yer aldığına, büyüklüğüne ve bölgeye göre farklı teşvikler söz konusu olacak.

Ancak stratejik yatırımlar adı altındaki sektörlere, eğitime, yük ve yolcu taşımacılığına, madenciliğe ve bazı turizm bölgelerine yapılan yatırımlar nerede olursa olsun 5'inci bölge desteklerinden yararlanabilecek.

Yeni sistemle, cari açığın azaltılması amacıyla ithalat bağımlılığı yüksek olan ara malı ve ürünlerin yatırım ve üretiminin artırılması hedefleniyor.

Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarına göre yeni sistem şöyle: 

Yeni sistem 4 ana bileşenden oluşuyor.

1. Genel teşvikler

2. Bölgesel teşvikler

3. Büyük ölçekli yatırımların teşviki

4. Stratejik yatırımların teşviki

YATIRIMCILARA NE GELİYOR

- Yeni sistemle, yatırım yapacak olanlara, Katma Değer Vergisi (KDV) İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Vergi İndirimi, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği (asgari ücret üzerinden), Faiz Desteği, Yatırım Yeri Tahsisi, Gelir Vergisi Stopajı Desteği ve KDV İadesi Desteği sağlanacak. Yatırımın büyüklüğüne göre destekten yararlanma süresi de değişecek.

- Yeni teşvik sistemiyle, sanayinin yapısal dönüşümüne katkı sağlayacak Stratejik Yatırımlar özellikle desteklenecek. Böylece, ithal etmek zorunda kalınan malların üretimi teşvik edilecek. Bu kapsamda yatırım yapılacak yere, yatırımcı karar verecek. Bu çerçevede, hangi ilde yapılırsa yapılsın Stratejik Yatırımlar aynı desteklerle ve aynı koşullar altında desteklenecek.

Stratejik yatırımlara,

1.Yatırım malı üretimi için gümrük vergisi indirimi

2. Makine ve tezçizat için KDV indirimi

3. Bu ürünler için sigorta indirimi

4.Yatırım yeri tesisi

5.KDV iadesi desteği sağlanacak.

STRATEJİK YATIRIMLARA VE EĞİTİME TAM DESTEK

Belirli büyüklükteki savunma, havacılık ve uzay alanındaki yatırımlar ile, otomotiv, uzay veya savunma sanayine yönelik test merkezleri ve rüzgar tüneli yatırımları, yatırım yerine bakılmaksızın 5'inci bölge desteklerinden yararlanabilecek. Özellikli eczacılık ürünleri olan biyoteknolojik ve onkolojik ilaçlar ile kan ürünleri üretimine yönelik yatırımlar, yatırım yeri dikkate alınmaksızın aynı şekilde 5'inci bölge desteklerinden yararlanacak.

Yeni teşvik sisteminde, eğitim yatırımlarını da desteklenecek. Özel sektör tarafından gerçekleştirilecek olan ilk, orta ve lise eğitim yatırımları, hangi ilde yapılırsa yapılsın, Bölgesel Teşvik Uygulamaları kapsamında 5'inci bölge desteklerinden yararlanacak. Demiryolu ve denizyolu ile yük ve yolcu taşımacılığına yönelik yatırımlar, madencilik yatırımları, Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgelerinde yapılacak turizm yatırımları da aynı şekilde, nerede olursa olsun, 5'inci bölge desteklerinden yararlanabilecek.

Devamı Sayfa 2'de

[PAGE]

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

- Yeni teşvik sistemi, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere uygulamaya konulacak.

- Bölgesel sistem yerine, 'İl Bazlı Bölgesel Teşvik Sistemi'ne geçiyoruz. Şurası özellikle önemli: İllerin, bölgesel dağılımdaki yerleri, daha sonra TÜİK'in periyodik çalışmaları sonucunda elde edilecek veriler çerçevesinde gözden geçirilebilecek, bir değişim varsa, illerimizin listedeki yeri de ona göre değişebilecektir. Yani bu sabit değildir, değişkendir.

- 6'ıncı bölgede, 31 Aralık 2013 tarihine kadar başlanacak yatırımlarda, Sigorta Primi Desteği 10 yıl süreyle uygulanacak. Bu tarihten sonra başlanacak yatırımlarda ise 7 yıl süreyle uygulanacak. Kurumlar veya gelir vergisi indirim oranları ile yatırıma katkı oranlarını, bölgeler itibariyle yeniden belirledik ve artırdık. Artırılan bu oranlar 2013 yılı sonuna kadar başlayan yatırımlar için geçerli olacak.

- Önemli bir yenilik getiriyoruz: Yatırımcı, vergi indirimi desteğini, yatırım döneminde tüm faaliyetlerinden elde ettiği kazançlarına da uygulayabilecek. Örneğin, Kocaeli'nde yatırımı olan yatırımcı, gidip Muş'a da yatırım yaparsa, yatırıma katkı oranının yüzde 80'ini Kocaeli'nden elde ettiği kazancın vergisinden düşebilecek. Bu yeni düzenleme, değişen oranlarda uygulanacak ve 1'inci bölge haricindeki tüm bölgeleri kapsayacak.

- Doğu ve Güneydoğu illerimizde on yılların ihmali var. Burada devletin, sivil toplumun, sanayicinin ihmali var. Son 9 buçuk yıl boyunca bu durumun en önemli engelinin terör tehdidi olduğunu belirtmek zorundayım. Terör tehdidi olmasa, ekonomik gelişmeyi yakalayacaktır. Terör örgütü kendi bölgesine zarar verecektir. Biz hükümet olarak tüm bu engelleri ve engellemeleri aşağız.

- Okullar, hastaneler, havayolları ile bölgenin çevresini değiştiriyoruz.Tek başına olmaz, özel sektörün bölgeye gelmesi imkanlarından faydalanması ve kendisine katkı sağlaması gerekiyor. Bölge insanlarının kendi ocaklarına yatırım yapmalarını özellikle destekliyorum.

- Bir yandan sorun varken diğer yandan huzur sağlanamaz. Yüksekova'ya, Şırnak'a havaalanı yapıyoruz. Bunun amacı bu illerin standartlarını yükseltmek.

SORU-CEVAP

SORU: Hedeflenen yıllık yatırım tutarı nedir?

- Yeni teşvik sisteminin yıllık bedeli için, burada yapılacak olanı yatırımı kestirmemiz mümkün değil. Ucu açıktır. 2013 sonuna kadar olan bir proje. Adı da yeni teşvik paketi. Özellikle cari açığımızı gidermek için planlandığından, net rakam mümkün değil. Herhangi bir şeyi belirlememize gerek yok. Bu bir gücün de ifadesidir. Zaten bu gücü bir kampanyaya çevirerek başlatıyoruz.

SORU: Stratejk yatırımlar arasında enerjiyi göremiyoruz. Ayrıca yatırımlardaki büyüklük tutarları nedir? Az gelişmiş illerde Tunceli'nin olmadığını gördük. Bunu nasıl değerlendirmek gerekir?

- Enerji üzerinden de destek vereceğiz. Bugüne kadar da enerjiye yönelik desteğimiz olmadı. Yatırıma yönelik enerjiye orada destek vereceğiz. Enerjinin kendisine yönelik yatırımlara değil.

Tunceli neden beşinci bölgede derseniz, hiçbir il için özel kriter olmadı. TUİK'in elindeki 61 ayrı kriter var, onlar neyi gerektiriyorsa illerimizin sıralaması yapıldı, bölgeler ona göre belirlendi, Tunceli de beşinci bölgede yer aldı. Hiçbir il için özel yöntem alınmadı, burada ekonomik göstergeler kadar sosyal göstergeler de önemli rol oynadı.

Yatırım büyüklüğünü noktasında minimum 50 milyon lirayı aşmak ve yüzde 40 KDV üretecek tesis ama bunlar stratejik yatırımlara yönelik. Yüzde 40 katma değer sağlayacak ki destek alsın.

SORU: Altıncı bölgeye yönelik, bölgedeki yatırımcıların desteğini önemsediğinizi söylediniz, yeni teşvik sisteminin uluslararası arenada tanıtımı için nasıl bir plan düşünüyorsunuz?

Altıncı bölgeye yönelik verilen teşvikler ortada, devlet olarak oradaki yatırımları teşvik edici alt yapı yatırımlarımız devam ediyor. Türkiye'deki altı bölge bazında bu işte süreci takvim çerçevesinde tanıtım süreci devam edecek, STK'lar ve ticaret ve sanayi odalarıyla devam edecek. Yatırım destek ajansı bu çalışmaları yurtiçi ve yurtdışında sürdürülecek, bu kampanya yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere sürdürülecek. 

SORU: Eğitimle ilgili yatırımlarda bir sınırınız olacak mı? Herkes okul yatırımı yaparsa atıl olmaz mı?

Şu anda biz bir yıl içinde belli bir miktarda ilkokul ve ortaokul yapacaksak, 4+4+4 ile böyle bir adım atacaksak, girişimci bu tür okulları destekleyeceğiz, yatırımcıya bu adımı atma fırsatını vereceğiz. Bu noktada elimizi kolumuzu bağlayan herhangi bir şey yok.

Stratejik yatırımlarda ilin yerinin önemi olmaksızın destek verilmesi çok önemli. Cari açığımızı minimize edecek politika stratejik yatırımdan geçiyor. İstediği yerde yapsın yeterki stratejik olsun, biz destek veririz, biz destek verirken, diğer yandan cari açık için destek alacağız. Altıncı ve beşinci bölgede farklı olacaktır"

Teşvik Kapsamında Hangi İl Hangi Bölgede: Sayfa 3'de

[PAGE]

 

Teşvik Kapsamında Hangi İl Hangi Bölgede:

 

1_bolge.jpg

2.Bölge illeri için Tıklayınız.

[PAGE]

 

2_bolge.jpg

3.Bölge illeri için Tıklayınız.

 

[PAGE]

 

 

3_bolge.jpg

4.Bölge illeri için Tıklayınız.

 

[PAGE]

 

4_bolge.jpg

5.Bölge illeri için Tıklayınız.

 

[PAGE]

 

 

5_bolge.20120405174227.jpg

6.Bölge illeri için Tıklayınız.

 

6_bolge.jpg

 

 

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SEMİH ATİK - 5 yıl önce
Kime verdi teşviki Fb'ye mı
Avatar
hoptekts - 5 yıl önce
arkadaşlar bu teşvik sistemi Trabzon için çok fazla dezavantajlar içeriyor.önceden bölgesel teşvik sistemi 4 e ayrılıyordu ve Trabzon 4. bölgedeydi.yani en çok desteklenen bölge. şimdi il il ayrım yapmışlar ve 6 bölgeye ayırmışlar. Trabzon 3. bölgede, Rize 4, Giresun ve Ordu 5. bölgede. Diyarbakır en az gelişmiş olan 6. bölgede. bu ne demektir hemen açıklıyım. makine alımında KDV ve gümrük vergisi, bunun yanında gelirler vergisi,faiz desteği, ssk desteği bunların hepsi Trabzon'a daha az sağlanacak. Örneğin Giresun'da bi firma gelir vergisinden %80 muaf olacakken Trabzon %50 olacak. Bunlar tabi tahmini rakamlar kanun veya karar bi çıksın daha detaylı anlatırım. ama şunu belirtiyim bu sistemle Trabzon sanki Samsun, Mersin, Gaziantep illeri ile aynı gelişmişlik düzeyinde gibi düşünülmüş, çok yanlış çok..
Avatar
EFSANE SUNUCU - 5 yıl önce
başbakanın bugün açıkladığı paket daha çok doğu bölgeleriyle alakalı yabancı yatırımcıyı çekme programı.burada ne kadar teşvik alındığından ziyade bu son tayyibin ustalık döneminde trabzona büyükşehir statüsü kazandırma siyasetçilerimiz için en önemli hedef olmalıdır.büyükşehir olmak trabzon için en büyük hedeftir.
Avatar
memleketli - 5 yıl önce
her köyünde bir fabrikası olan Rize bizden daha geri kalmış, vah vah
Avatar
inadina ts - 5 yıl önce
yatirimina göre yani yatirim özelligine ve önemine göre bölge farketmiyor her ilayni tesviki alacak,dogrusuda bu.
Avatar
tiytiy - 5 yıl önce
genel hatlarıyla açıklanan teşvik sektörel ve illere göre tuik analizlerine göre ayırıma tabi tutulmuş sektörel teşvikte bölge yada il önemli değil illerdede bazı yerlerde teşvik farklı olacak ayrıntıyı görmek lazım daha doğrusu kanunu sektörel bazda teşvik iyi oldu ama bence onlarda 1. bölgeye yatırım yapar
Avatar
firstclass - 5 yıl önce
Başbakan şikeye teşviği unutmuş, halbuki en büyük destekçisi olduğu konuda dava arkadaşları azizi, şekipi, bülenti, mecnunu desteksiz bırakmamalıydı...
Avatar
mss - 5 yıl önce
Trabzon bu teşvik paketinde maalesef unutulmuştur. Son nufus verileri Trabzon' un en fazla göç veren illerden biri olduğunu gösteriyor buna rağmen Trabzon unutuluyor...