banner556

Erdoğan talimatı verdi! Alternatif barolar yolda

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın meslek örgütlerinin seçim sistemini değiştirme talimatı, AK Parti kurmaylarını jet hızıyla harekete geçirdi. İlk etapta baroların yönetim yapısı, seçim sistemi değişecek, büyükşehirlerde ikinci baro kurulabilecek.

Siyaset 07.05.2020, 08:45
Erdoğan talimatı verdi! Alternatif barolar yolda

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme getirdiği, “meslek örgütlerinin seçim sistemine” yönelik düzenleme talimatı, AK Parti kurmaylarını jet hızıyla harekete geçirdi. Öncelikli olarak baroların yönetim yapısı ve seçim sistemi üzerinde çalışma başlatan AK Parti, blok listeyle seçime girme uygulamasına son verecek bir değişiklik planlıyor. AK Parti’nin çalışmasındaki bir diğer önemli başlık ise büyükşehirlerde “alternatif baro” düzenlemesi olacak.

Avukatlık Kanunu’nda yapılacak düzenlemelerle ilgili ilk tartışma 2014’te başlamıştı. Dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ başkanlığında hazırlanan taslak metin, Türkiye Barolar Birliği (TBB) üzerinden tüm baroların ve üniversitelerin görüşüne sunulmuştu. TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, aynı günlerde, Erdoğan’ın başbakan olarak katıldığı Danıştay’ın kuruluş yıldönümü programında taslakla ilgili ağır eleştirilerde bulunmuş, Erdoğan salonu terk etmişti. Takip eden süreçte ise bu çalışma rafa kaldırılmıştı.

MYK gündemiydi

Son olarak Erdoğan’ın, Ankara ve İzmir barolarının Diyanet’in eşcinsellik ve evlilik dışı ilişkilerle ilgili hutbesine yönelik eleştirilerine gösterdiği sert tepkinin ardından konu yeniden tartışılmaya başlandı. Erdoğan, partisinin son iki MYK toplantısında da grup başkanvekillerinden konunun hemen çalışılıp ramazan sonrası Meclis gündemine getirilmesini istedi. AK Partili bazı grup başkanvekilleri ile MYK üyeleri, önceki gün telekonferans sistemiyle gerçekleşen MYK toplantısının hemen ardından dün Meclis’te bir araya gelerek çalışmalarına başladı.

Meslek örgütlerinin, “siyasallaştığı, mesleki dayanışmayı yansıtmadığı, ideolojik angajmanları olduğu ve gayri milli odaklarla eşgüdüm içinde hareket ettikleri” tezinden yola çıkan AK Parti, baroların yönetim yapısını ve seçim sistemini yeniden düzenleyecek. Meslek odalarına giriş, üyelikte kalış, üyelikten ayrılma ve tasfiye süreçleri sil baştan düzenlenecek.

Blok listeye son

Parti kurmayları, AK Parti’nin üzerinde çalışacağı en önemli başlığın, mevcut durumda yasada yer almasa da defacto olarak uygulanan blok listeyle seçime girme uygulamasına son verecek bir değişiklik planlaması olduğunu kaydetti. Bu kapsamda baro yönetimi seçimlerinin usulü, “nispi temsil” olarak yasada yer alacak. Böylece çoğunluk dışındaki gruplar da “kuvvetleri oranında” yönetime ve kurullara üye gönderebilecek.

AK Parti’nin çalışmasındaki bir diğer önemli başlığın ise büyükşehirlerde “alternatif baro” düzenlemesi olacağı kaydedildi. Bu kapsamda da yasaya örneğin İstanbul’da, “Asgari 5 bin avukat üyeliği sağlandığında 2. baro kurulur” gibi bir ifade eklenebileceği belirtildi. Böylece avukatlar için tıpkı sendikalarda olduğu bir başka baroya kayıt olma seçeneği de yaratılmış olacak. Barolara zorunlu üyeliğin kaldırılması, delege sayılarının düşürülmesi gibi başlıklar da çalışma kapsamında olacak.

TTB ve TMMOB sırada

Barolarla ilgili çalışmayı, Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) gibi meslek kuruluşlarıyla ilgili gerçekleştirilecek yasa çalışmaları izleyecek.

Milliyet

Yorumlar (13)
M. M 9 ay önce
Bu ülkede her kes ve tüm barolar syn c. reisinin emrinde olmalı. Hakim savcı avukat işçi memur köylü.. Anlamıyorum bu insanlar neden reise karşı dururlar. Ne zorunuz var. Bu ülkede her şeyiniz var. Maske dağıttı olmadı. Yeni sisteme geçildiğinde dolar 10 TL idi şimdi 7.20 Allah gözünüzü doyursun.
Man-tık 9 ay önce
Halka maske dağıttı yetmedi kafa tuttuğu(!) Amerika’ya maske gönderdi. Amerika’ya maske gönderecek kadar zengin ülke isek, neden fenerli’lerin sloganı olan’ “biz bize yeteriz” adı altında halkdan para toplanıyor? Hadi sloganıda geçtim neden??
BenDeniz 9 ay önce
Her kurum suspus olacak kimse ülkede yapılan adaletsizlikleri gündeme getirmeyecek doğruları gündeme getirenlere ayar vereceksin ondan sonrada diktatör değilim diyeceksin. İşinize geldiği gibi ne güzel memleket korona virüsü devam ederken ligleri neden oynatmaya karar verdiniz TrabzonSpor lider ondan tescil etmediniz ama senin haberin yok TFF başkanı aldı bu kararı yani işine geldiği gibi bu milletin aklıyla dalga geçiyorsun sayın Cumhurbaşkanı ama haklısın o Trabzon’dan %60.70 oy alıyorsun yazık. Sen istemezsen bu ülkede kuş uçmaz bu ülkede işine gelmediği her şeye müdahale ediyorsun da toplumu ilgilendiren ülke futboluna müdahale etmeyecek topu ülkenin tff başkanına atacaksın bizde yedik.
Ahmet Rıza Güner 9 ay önce
Bence kaldırılsın toptan. Bütün muhalif odalar kapansın. Çünkü dolar bunlar yüzünden bu halde. İşsizliğin nedeni de bunlar. Sonra maske de bunlar yüzünden dağıtılamadı. Bunlardan sonra da CHP kapansın. Olsun bitsin.
Ohhhhhh. Ne güzel memleket.
HAYRETTİN CENGİZ 9 ay önce
MESLEK ODALARININ ÇOĞU PKK, DHKPC VE DİĞER İLLEGAL ÖRGÜTLERİN SAVUNUCULUĞUNU YAPIYOR.
DEVLET AFRİNDE PKK YA KARŞI OPERASYON YAPINCA TTB ORADA İNSANLAR ÖLMESİN (PKK YI KASTEDİYORLAR) DİYE AÇIKLAMA YAPIYOR.
BU MESLEK ODALARININ FİKİR ÖZGÜRLÜĞÜ OLUYOR.
KİMİ KANDIRIYORSUNUZ.
Metin 9 ay önce
Ele geçiremedin mi onları kolay yandaş oluştur sabah akşam selam dursunlar diğerleri gibi
selya 9 ay önce
Yolun açık olsun İmamoğlu....bu hazmedememe manevraları, seni daha nerelere taşıyacak, göreceğiz...
Man-tık 9 ay önce
Bu virüs bize neyi gösteriyor? Bu tür durumlarda Opportunist kabiliyetimizi kullanıp, bir çok hayallerimizden birini gerçekleştirmeyi !
Akp@hotmail.com 9 ay önce
bütün karşı çıkanları susturmak lazım.darbeyi öyle yapacağız.alıştıra alıştıra olacak.
ibraam 9 ay önce
BAtırdığınız vatanın borçlarını benim çocuğum benim torunum ödiyecek. ozaman batıranların hesabınıda çocukları torunları damatları ödemeli...
Adalet 9 ay önce
Vatan batmadı, batmıyor. Küreselcilerin reklamına kanmayın. Ama, SSK batırıcısı gelirse ne olur, bilemeyiz!...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@