banner491

Erdoğan Suriyelilerle ilgili kararını verdi!

Erdoğan'ın "Suriyelileri ülkelerine dönmeleri için teşvik edeceğiz. Suç işleyenleri sınır dışı edeceğiz" dediği öne sürüldü

Erdoğan Suriyelilerle ilgili kararını verdi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki akşam yapılan MKYK toplantısında "Suriyelileri ülkelerine dönmeleri için teşvik edeceğiz. Suç işleyenleri sınır dışı edeceğiz" dediği iddia edildi.

MKYK'da yerel seçim sonuçları değerlendirilirken, bazı milletvekilleri özellikle Suriyeliler konusunda vatandaştan tepki geldiğini ve bu konuda yeni politikalar geliştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

"ÜLKELERİNE DÖNMELERİNİ TEŞVİK EDECEĞİZ"
Bunun üzerine Erdoğan "Biz Suriyelilere kapılarımızı açmak zorundaydık. Görmezden gelemezdik. Onlara sahip çıktık. Bizim başımıza da gelebilirdi. O zaman bize kim yardım edecekti, kim sahip çıkacaktı? Ama bu konuda yeni adımlarımız olacak. Ülkelerine dönmelerini teşvik edeceğiz. Suç işleyenleri kesinlikle sınır dışı edeceğiz. Ayrıca Suriyelilerden aldıkları sağlık hizmeti karşılığında bir katkı payı alınmasını öngörüyoruz" diye konuştu.

SUÇ İŞLEYEN SURİYELİLERİN YASAL KALIŞ HAKLARI SONLANDIRILIYOR
Geçtiğimiz günlerde benzer bir açıklama da İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı'dan gelmişti.

Çataklı, önemli konularda suç işleyen Suriyelilerin Türkiye'de geçici koruma statüleri iptal edilmek suretiyle yasal kalış haklarının sonlandırılacağını ve ülkelerine gönderileceğini söylemişti.

Çataklı, "Kimsenin bir defa ülkemizde suç işleme özgürlüğü yok. Bu Suriyeliler için de geçerli vatandaşımız için de geçerli. Suriyelilerin de diğer yabancıların da işlediği suçlarla ilgili olarak hem adli mercilerimizde işlemler sürüyor hem de idari işlemler gerçekleştiriliyor. Özellikle önemli konularda suç işleyen Suriyelilerin Türkiye'de yasal kalış hakkı yani geçici koruma statüleri iptal edilmek suretiyle yasal kalış hakları sonlandırılıyor. Ülkelerine dönmeleri sağlanıyor" diye konuşmuştu.

"DENETİMLERİ SIKLAŞTIRACAĞIZ"
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nce, ilgili bütün paydaşların da görüşleri alınmak suretiyle 'Düzensiz Göçle Mücadele Strateji Belgesi ve Ulusal Eylem Planı'nın hazırlandığını ve uygulamaya konulduğunu anlatan Çataklı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklaması ve talimatları doğrultusunda 6 aylık ayrı bir planlama çalışması yaptıklarını dile getirmişti.

YABANCILARIN UYUMU NOKTASINDA ÇALIŞMALAR YAPILACAK
Çataklı, şöyle devam etmişti: "Önümüzdeki 6 aylık süreçte ülkenin tamamında, ilk girdikleri sınırın kapısından ülkenin her sathında yoğun denetim yapacağız, denetimleri sıklaştıracağız. Ülkemize yasa dışı yollardan girmiş olan tüm yabancıların yakalanması ve sınır dışı edilmesiyle ilgili çalışmalarımıza hız vereceğiz. Yasal yollardan da olsa ülkemizde olan yabancıların uyumu konusunda çalışma yürüteceğiz. Bu ülkenin kurallarına, geleneklerine, göreneklerine ve kamu düzenine uymaları hususunda çalışma yürüteceğiz."

İSTANBUL'UN TAMAMINDA ARAPÇA TABELALAR TÜRKÇE'YE ÇEVRİLECEK
Kilis'te 531 Arapça tabelanın Türkçesi ile değiştirildiğini hatırlatan Çataklı, bu uygulamanın ülke genelinde devam ettiğini söylemişti.

İstanbul'un Fatih, Bayrampaşa ve Zeytinburnu ilçelerinde çalışmalara başladıklarına işaret eden Çataklı, "İstanbul'un tamamında bu Arapça tabelaların kısa süre içinde Türkçeye çevrilmesini sağlayacağız" demişti.

Türkiye Gazetesi


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Firtina
Firtina - 5 ay Önce

An tayip erdogan 2023 yil korkusu baslamiş sende ama faydasi yok ve millet salak değil artik actilar gözlerini.

Hasan
Hasan - 5 ay Önce

6 milyondan fazla
Suriyeli, ıraklı, afgan vs var ülkede
Adamların nerde ne yaptığı belli değil
Biz vergiler altında ezilirken
Hayat pahalılığı belimizi bükerken
Reis karar vermiş
Hayır halk karar verdi
1-2 seneye sonucu görürsün

Orhan yetim
Orhan yetim - 5 ay Önce

Günaydın dünya lideri,CHP bunları derken yerden yere vuruyordunuz

Tr61
Tr61 - 5 ay Önce

Etme kulum bulursun zulüm.Eskilerin tabiriyle karıştırdın Suriye’yi zulüm ettin milletimize.Birtane kalmasın hepsi gitsin.O kadar yanlış yaptınki ömrün yetmez düzeltmeye maalesef.Arap sahip çıkmadı senin neyine bu kadar ne olduğu belirsiz ipsiz sapsızı doldurdun ülkemize.Başka hesapların vardı ama neyse!

Mustafa
Mustafa - 5 ay Önce

He he he hep laf sıfır icraat sen suriyeli üzerinden hesap yap milletten yiyeceksin tokadı. Neymiş adamlar evsiz barksız kalmış diyor adamlar burada audi bmw mercedese biniyor.

yakun
yakun - 5 ay Önce

Yolun sonunun göründüğünü nihayet kendisi de anladı. Abbas yolcu.

yakun
yakun - 5 ay Önce

Böyle bir uygulama olamaz. Cumhuriyetle yönetilen bir ülkede böyle önemli kararları bir kişinin alması kadar yanlış bir şey olamaz. Yoksa Türkiye' de rejim mi değişti de bizim haberimiz yok. Bataklığa düşen insan çırpındıkça batar.

Murat
Murat - 5 ay Önce

Trt çocuk da, elif in düşleri aglı çizgi filmde bile Suriyeli çocuk karekter koymuşlar. Ülkede o kadar yanlış iş yapıldıki ne nasıl düzelecek

banner441

banner472