7m

7m

hyundai

Erdoğan: Sonuna kadar gidecek

Bazı çevrelerin KCK operasyonlardından duyduğu rahatsızlığa değinen Başbakan Erdoğan, sonuna kadar kararlı bir şekilde mücadele edeceklerini vurguladı. Tepki gösteren çevrelere de "İllegaliteye, asla ülkemizde yer olmayacak. Biz her şeyi yerin üstünde gör

Siyaset 14.01.2012, 19:23
Erdoğan: Sonuna kadar gidecek

Bazı çevrelerin KCK operasyonlardından duyduğu rahatsızlığa değinen Başbakan Erdoğan, sonuna kadar kararlı bir şekilde mücadele edeceklerini vurguladı.

 

Tepki gösteren çevrelere de "İllegaliteye, asla ülkemizde yer olmayacak. Biz her şeyi yerin üstünde görmek istiyoruz." diye seslendi.

Kılıçdaroğlu'nun yargıya yönelik eleştirilerini parti içi çekişmeye bağlayan Erdoğan, "Halbuki hakkında 13 tane fezleke var. Sadece yargıya hakaretten ayrıca daha önce 3 tane fezleke var. Bundan önce niye böyle kahramanlık senaryoları ortaya koymuyordun, bağırıp çağırıyordun da şimdi bir fezleke ve bununla kahramanlık ortaya koyuyorsun?" diye sordu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Merhum Denktaş, Kıbrıs'ın varlık mücadelesinde, KKTC'nin kurulmasında ve Kıbrıslı kardeşlerimizin haklarının en güçlü şekilde savunulmasında gerçekten unutulmaz bir liderlik sergilemiştir” dedi.

Başbakan Erdoğan, Kadıköy Ayrılık Çeşmesi İstasyonu'nda düzenlenen “Marmaray'da ilk ray kaynağı töreni”nde yaptığı konuşmaya, dün hayatını kaybeden KKTC'nin kurucu Cumhurbaşkanı ve Kıbrıs davasının sembol ismi Rauf Denktaş'a Allah'tan rahmet dileyerek başladı.

Denktaş'ın vefatı

Erdoğan, şöyle devam etti:

“Ailesine, yakınlarına, KKTC'deki kardeşlerimize ve aziz milletimize bu acı kayıptan dolayı sabır ve başsağlığı mesajlarımı bir kez daha iletiyorum. Merhum Denktaş, Kıbrıs'ın varlık mücadelesinde, KKTC'nin kurulmasında ve Kıbrıslı kardeşlerimizin haklarının en güçlü şekilde savunulmasında gerçekten unutulmaz bir liderlik sergilemiştir. Onun yürüttüğü bu mücadele eminim ki KKTC'de aynı aşkla, aynı kararlılıkla sürdürülecektir. Kıbrıs'ta barışın, uzlaşmanın, huzur ve istikrarın sağlanabilmesi özellikle Kıbrıs Türklerinin haklarının korunması için biz de ana vatan Türkiye olarak bu davayı var gücümüzle desteklemeye, Kıbrıs Türkünün yanında olmaya devam edeceğiz.”

 

Devamı sayfa 2'de

[PAGE]


 

Lefter'in vefatı

Başbakan Erdoğan, Lefter Küçükandonyadis'in de dün vefat ettiğini hatırlatarak, şöyle devam etti:

“Yine dün kaybettiğimiz Türk futbolunun efsane ismi ve milli takımımızın, Fenerbahçe futbol takımının unutulmaz oyuncusu, adeta futbolda ordinaryüs sıfatına layık görülmüy olan Lefter'e de ülke olarak, millet olarak şükran duygularımızı ifade ediyorum.”

Erdoğan, Lefter'in ailesine, yakınlarına, Fenerbahçe camiasına başsağlığı diledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Marmaray Projesi, bakın altını çizerek söylüyorum, bir İstanbul Projesi değildir. Marmaray, bir Türkiye projesidir, Avrupa ile Asya'yı birleştiren, kıtalar arası bir projedir, Marmaray bir dünya projesidir” dedi.

Başbakan Erdoğan, Kadıköy Ayrılık Çeşmesi İstasyonu'nda düzenlenen “Marmaray'da ilk ray kaynağı töreni”nde yaptığı konuşmada, bugün ilk kaynağı yapılacak, Türkiye'nin 150 yıllık rüyasında, yeni bir dönüm noktasının yaşandığı Marmaray'ın hayırlı olmasını diledi.

“1860 yılında hayali kurulan, taslağı hazırlanan bir projeyi, 150 yıllık bir hayali, nihayet rayların döşenmesi aşamasına kadar getirdik. Bugün burada, sadece 150 yıllık bir hayali somutlaştırmıyoruz. Bugün, dünyanın en özgün projelerinden birini, bir ulaşım harikasını, bir mühendislik şaheserini de artık ete kemiğe büründürüyoruz” diye konuşan Erdoğan, yapılan işin kolay bir iş olmadığını ifade etti.

Marmaray bir dünya projesidir

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Marmaray'ı, denizin altına tüpler döşeyip, içine ray yerleştirmek olarak görmek, onu hafife almak olur. Ters yöne iki akıntının olduğu bir denizin altında bu işi gerçekleştiriyoruz. Yüzeyin 60 metre derinliğinde, dünyanın en derin batırma tüp tüneliyle bu projeyi gerçekleştiriyoruz. Sadece bir raylı ulaşım sistemi kurmakla kalmıyoruz, adeta ince işçilikle bir sanat eseri inşa ediyoruz. Burada şu hususu özellikle ifade etmek istiyorum.

Marmaray Projesi, bakın bunun da altını özellikle çizerek söylüyorum, bir İstanbul Projesi değildir. Marmaray, bir Türkiye projesidir, Avrupa ile Asya'yı birbirine bağlayan birleştiren kıtalar arası bir projedir, Marmaray bir dünya projesidir. Bu proje, ne kadar İstanbul projesiyse, o kadar Van projesidir, Tekirdağ projesidir, Antalya, Yozgat, Erzurum, Kars projesidir. Hatta bu proje, Batı'da Londra'yı, Doğu'da Pekin'i çok yakından ilgilendiren bir projedir.

Marmaray'ın tamamlanmasıyla birlikte, sadece Anadolu ve Avrupa yakaları raylı sistemle birleşmeyecek. Bu projeyle, Pekin ile Londra arasında, kesintisiz bir demiryolu hattı tesis edilmiş, 'modern bir ipek yolu' inşa edilmiş olacak.”

Devamı sayfa 3'te

[PAGE]Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi ile Yüksek Hızlı Tren projeleri tamamlandığında, Türkiye'nin, ulaşımda Asya Avrupa koridorunun en önemli, en stratejik ülkesi konumuna yükseleceğini de belirten Erdoğan, bu projeyi yaparken, azami çevre hassasiyetiyle hareket edildiğini, balıkların yumurtlama dönemi, balıkların göç yollarının dahi dikkate alındığını kaydetti.

Erdoğan, deniz altı kazılarından çıkan atıkları, tabii hayatı korumak adına yeniden denize kazandırdıklarını da ifade ederek, şöyle devam etti:

“Marmaray Projesi kapsamında, Asya ve Avrupa yakalarında 40 adet istasyon inşa ediyoruz. 76,3 kilometre uzunluğundaki hattın, 13,6 kilometresi yer altında, denizin altında inşa ediliyor. Tek yönde saatte 75 bin yolcu taşınacak. Her 2 dakikada bir tren bu hatlar üzerinde hareket edebilecek. Proje tamamlandığında, Üsküdar Sirkeci arası sadece 4 dakikada alınabilecek. Söğütlüçeşme'den Yenikapı'ya 12 dakikada, Bostancı'dan Bakırköy'e 37 dakikada, Gebze'den Halkalı'ya 105 dakikada ulaşmak artık mümkün hale gelecek.

Şu anda İstanbul'da, şehir içi ulaşımda raylı sistemin payı yüzde 8. Marmaray tamamlandığında bu oran yüzde 28'e yükselecek. İnşallah, Marmaray'ın devreye girmesiyle birlikte, İstanbul trafiği önemli ölçüde rahatlayacak. Bu biraz da toplu taşım kültürüne insanımızın adaptesiyle alakalı. Ciddi bir akaryakıt tasarrufu sağlanacak ve en önemlisi de çok ciddi ölçüde zaman tasarrufu sağlanmış olacak.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son günlerde KCK operasyonlarına yönelik bazı kesimlerde rahatsızlıkların olduğunu ifade ederek, “İllegaliteye asla ülkemizde yer olmayacak. Biz her şeyi yerin üstünde görmek istiyoruz. Eğer demokratik parlamenter sisteme inanıyorlarsa o zaman parlamentonun çatısı altında bu mücadele hukuk çerçevesi içerisinde yürümeli, yürür” dedi.

KCK'ya müsamaha yok

Erdoğan, Kadıköy Ayrılık Çeşmesi İstasyonu'nda düzenlenen “Marmaray'da ilk ray kaynağı töreni”nde yaptığı konuşmada, şunları kaydetti:

“Şu son günlerde bu KCK operasyonlarına yönelik bazı kesimlerde rahatsızlıkların olduğunu görüyoruz duyuyoruz. Ben sevgili milletime sesleniyorum. Ülkemin dört bir yanındaki sevgili milletime sesleniyorum. Hangi etnik unsurdan olursa olsun tüm vatandaşlarıma sesleniyorum. Bu ülke, teröre bulaşan, terörün içinde olan teröre yataklık yapan kim olursa olsun, yasaları çiğneyen kim olursa olsun bütün bunlara karşı biz, güvenlik güçleri, yargının vermiş olduğu bütün kararlara uygun bir şekilde, hukukun çerçevesi içerisinde bu adımları atacağız, sümen altı etmeyeceğiz geçmişte olduğu gibi. İllegaliteye, asla ülkemizde yer olmayacak. Biz her şeyi yerin üstünde görmek istiyoruz. Eğer demokratik parlamenter sisteme inanıyorlarsa o zaman parlamentonun çatısı altında bu mücadele hukuk çerçevesi içerisinde yürümeli yürür, ama yer altından bu işleri götürmeye çalışırsanız o zaman tabii ki karşınızda bu ülkenin yargısını bulacaksınız tabii ki güvenlik güçlerini bulacaksınız.”

Bu mücadelede sonuna kadar kararlı bir şekilde yürümeye mecbur olduklarını belirten Başbakan Erdoğan, “Milletimizin huzuru bunu gerektirmektedir, mutluluğu bunu gerektirmektedir. Bunun için de bu adımı atacağız ve ülkemizi en ideal noktada olduğu ekonomide büyümeyi en güzel şekilde yakaladığı bir dönemde bunu provoke etmeye de asla müsade etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Devamı sayfa 4'te

[PAGE]Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Biz, Ankara'nın dehlizlerinde, labirentlerinde, derin koridorlarında kaybolmadık, tam tersine tüm o dehlizleri, labirentleri, derin koridorları ve derin ilişkileri deşifre ettik” dedi.

Erdoğan, Ayrılıkçeşme'deki 'Marmaray'da ilk ray kaynağı töreni'nde yaptığı konuşmada, 9 yıl boyunca çıtayı her an yükselterek bugünlere ulaştıklarını, bugün, bu dönemde, yükseklere çıkardıkları çıtanın aşağı düşmesine, aşağı çekilmesine asla ve asla izin vermeyeceklerini söyledi.

Recep Tayyip Erdoğan, “Münferit bazı hadiselerden yola çıkıp, o hadiseleri de olduğundan farklı yorumlayıp, Türkiye için karamsar senaryo üretenlerin, Türkiye için kaos senaryoları üretenlerin hayalleri, hiç şüpheniz olmasın, boşa çıkacak” dedi.

Bir tane fezlekeyle kahramanlık taslayanlar var

Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bakıyorsunuz bir tane fezlekeyle kahramanlık taslayanlar var. Halbuki hakkında 13 tane fezleke var. Sadece yargıya hakaretten ayrıca daha önce 3 tane fezleke var. Bundan önce niye böyle kahramanlık senaryoları ortaya koymuyordun, bağırıp çağırıyordun da şimdi bir fezleke ve bununla kahramanlık ortaya koyuyorsun? İdamdan bahsediyorsun, şundan bahsediyorsun, bundan bahsediyorsun... Ve bakıyorsunuz hemen kendi partilerinin içindeki sıkıntıyı 'acaba böyle bir senaryoyla toparlayabilir miyiz?' anlayışı ile sergilemeye, ortaya koymaya çalışıyorsunuz ve birileri de geliyor Meclis Başkanlığına yürüyor. Bu da çok komik. Herhalde bunların içinde hukuktan nasibini almış olan insan da yok. Yahu dokunulmazlığın kaldırılması ile alakalı hakkınızda bir fezleke olması lazım. Sizin hepinizin hakkında da fezleke mi var? Yok... Fezleke olmayanlar hangi dokunulmazlığın kaldırılmasını istiyor? Mesele ne? Mesele şu: Ondan sonra 'Silivri'de Tiyatro' diyor. Silivri'de tiyatro yok, tiyatro Ana Muhalefetin Grubunun içinde. Aramadığınız kadar şovmen var ve yaptıkları iş de şov. Bunu da milletimin bilmesi lazım.

Yargıda sorunlar mı var? 9 yıl boyunca çözerek geldik, bundan sonra da çözerek geleceğe yürüyeceğiz. Demokrasiye ilişkin eksikler mi var? 9 yıldır bu eksikleri tamamlayarak geldik, geleceğe de demokrasimizi mükemmelleştirerek ilerleyeceğiz. İleri demokrasi derken bunu kastediyoruz.”

“Hiç kimse ülkeye umutsuzluk, karamsarlık pompalamasın”

Ekonomide, dış politikada, sosyal yaşamda her türlü sorunu, her türlü eksiği günü, vakti, zamanı geldikçe, şartlar oluştukça, zemin hazır hale geldikçe kapatacak, telafi edecek ve işlerine bakacaklarını söyleyen Erdoğan, “Hiç kimse ülkeye umutsuzluk, karamsarlık pompalamasın. Hiç kimse, yürütülen karalama kampanyalarına, üretilen kara senaryolara, acı hadiseler üzerinden yapılan istismar girişimlerine kulak asmasın. Milletin, ülkenin gerçeklerinden kopuk, kendi dünyalarında yaşayan muhalefetin yapay gündemlerine, sanal gündemlerine kimse aldanmasın. Biz, kendi eliyle yaptığını yıkanlardan, kendi ayağına kurşun sıkanlardan asla olmayız” dedi.

Erdoğan, 9 yıl boyunca cesaretle, kararlılıkla, milletle el ele yaptıkları reformlardan geri adım atmayacaklarını belirtti.

İktidara geldiklerinde, deyim yerindeyse, Ankara'nın etrafında aşılmaz duvarlar, sağır duvarlar olduğunu ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“80 vilayetin sesi Ankara'ya ulaşamıyordu. Ankara, değil 80 vilayete, kendi kendisine dahi çözüm üretemiyordu. Biz o duvarların tamamını ortadan kaldırdık. Millet ile milletin başkenti arasındaki engelleri tamamen ortadan kaldırdık. Ankara'yı, millet için, ülke için, çözüm üreten, ürettiği çözümleri kararlılıkla uygulayan bir başkente dönüştürdük. Biz, Ankara'nın dehlizlerinde, labirentlerinde, derin koridorlarında kaybolmadık. Tam tersine tüm o dehlizleri, labirentleri, derin koridorları ve derin ilişkileri deşifre ettik. 9 yıl boyunca Ankara milletin iradesi yönünde dönüşmüştür. 9 yıl boyunca Ankara'yı dönüştüren bizim Hükümetimiz olmuştur. Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi temsil ettiği millet için çözüm üretiyor. Bugün, milletin iktidarı, millet için çözüm üretiyor, proje üretiyor, yatırım üretiyor, reform üretiyor. Bugün milletin yargısı, milletten aldığı güçle, millet adına, tarafsız, bağımsız, bağlantısız şekilde adalet üretiyor. Bugün ülkenin kurumları, uyum içinde, koordinasyon içinde, kendi görev sınırları dahilinde işlerini yapıyor.”

“Biz pembe tablo çizmiyoruz”

Her şeyin mükemmel olduğu iddiasında hiç bir zaman olmadıklarını ifade eden Erdoğan, “Biz pembe tablolar çizmiyoruz. Ama kararlılıkla, sabırla, cesaretle, mevcut aksaklıkları, eksikleri tamamlıyor, adım adım geleceğe, adım adım 2023'e yürüyoruz” dedi.

Bugüne kadar dönüşmediklerini, ama milletin iradesi doğrultusunda dönüştürdüklerini belirten Erdoğan, bundan sonra da milletin çizdiği istikamet doğrultusunda dönüştürmeye devam edeceklerini vurguladı.

Erdoğan, “Nasıl okullar inşa ediyorsak, hastaneler inşa ediyorsak, konutlar, yollar, hızlı tren hatları inşa ediyorsak, nasıl böyle, Marmaray gibi şaheserler inşa ediyorsak, demokrasi yolunu, demokrasi otobanını, demokrasi altyapısını da en güçlü şekilde imar etmeye, inşa etmeye devam edeceğiz” dedi.

Marmaray'da bu ilk kaynak töreniyle başlattıkları yeni etabın, yeni dönemin hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, “Ulaştırma Bakanlığımıza, Devlet Demir Yollarımıza, ilgili tüm kurumlara, özel sektörümüze, firmalara, mühendisinden işçisine kadar emeği geçen, alınteri döken herkese şükranlarımı sunuyorum. İlk kaynağın hayırlara vesile olmasını diliyorum, Allah tamamına erdirsin diyorum ve hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum” diye konuştu.


Yorumlar (1)
basHkan 10 yıl önce
besleyıp büyüttüğünüz fakat baktınız tehlıkelı oluyor budamaya başladınız ıyıde yapıyorsunuz ama bunları büyütmeden ezecektınız kafalarını

Gelişmelerden Haberdar Olun

@