banner526

banner533

banner535

Erdoğan: Gerekirse İncirlik'i kapatırız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ,soruları yanıtladı

Siyaset 15.12.2019, 22:47
Erdoğan: Gerekirse İncirlik'i kapatırız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı canlı yayında gündeme dair açıklamalarda bulundu. ABD Senatosunun ‘Ermeni’ kararına ilişkin değerlendirmede bulunan Erdoğan, “Her şeyden önce Amerika Birleşik Devletleri iç siyasetindeki kamplaşmanın aleyhimize sonuçlar doğurduğunu, bazı çevrelerin Trump’ı zayıflatmak amacıyla ülkemizle ilgili gelişmeleri kendi çıkarları için suistimal ettiklerini üzüntüyle görmekteyiz.Bu eylemler müttefiklik ilişkilerimizin ruhuyla bağdaşmadığı gibi ABD yönetimi ile 17 Ekim tarihinde Suriye konusunda varılan mutabakata da aykırıdır. Bu aldığınız kararların bir kıymetiharbiyesi yok. Çünkü bu kararlarınız tamamen siyasidir” dedi.

“İNCİRLİK’İ DE KÜRECİK’İ DE KAPATIRIZ”

Türkiye’nin gerektiğinde yaptırımlarda bulunabileceğini ifade eden Erdoğan, “ABD’nin ilişkilerimizde tamiri mümkün olmayan adımlar atmaması, her iki taraf için de çok önemlidir. Yeri geldiği zaman otururuz bütün heyetlerimizle beraber, kapatılması gerekiyorsa İncirlik’i de kapatırız, Kürecik’i de kapatırız. Bunlar bu tür şeyleri yapar da biz de elimiz boş duracak değiliz. Çok açık ve net, rahatlıkla söyleyeyim. Amerika’da Kızılderililerle ilgili olarak bunu söylememek konuşmamak mümkün mü? Kızılderililerin tarihi, Amerika’nın yüz karasıdır” ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

- Hafter meşru biri değil illegal yapısı olan bir isim.

- Şimdi de güvenlik ve askeri iş birliği anlaşması, ayrıca Meclisimize sunuldu. O da Meclisimiz onayladıktan sonra yürürlüğe girecektir. Akdeniz'de hem Libya'nın hem de Türkiye'nin hakları bu anlaşma ile korunacak. Burada biz her şeyi uluslararası hukuka uygun olarak yapıyoruz. 

- Burada Sevr'in aslında ters yüz edilmesi var. Böyle bir adım atılmış durumda.

- Davet gelirse gereken adımları atarız. Libya'ya her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu daha önce söyledik. Kısa zamanda sismik araştırma ve sondaj çalışması başlayacak.

- Doğu Akdeniz havzası önemli hidrokarbon rezervlerine sahip. Son dönemde bazı şirketlerin keşif haberlerini de duyuyoruz. Olur ki belki yanımıza uluslararası camiada güçlü olan bazı şirketleri de alma durumu söz konusu olabilir.

* (ABD Senatosunun 'Ermeni Soykırımı' kararı) Bu eylemler müttefiklik ilişkilerimizin ruhuyla bağdaşmadığı gibi ABD yönetimi ile 17 Ekim tarihinde Suriye konusunda varılan mutabakata da aykırıdır. ABD'nin ilişkilerimizde tamiri mümkün olmayan adımlar atmaması, her iki taraf için de çok önemlidir. 

* Bu aldığınız kararların bir kıymetiharbiyesi yok. Çünkü bu kararlarınız tamamen siyasidir.

* Her şeyden önce Amerika Birleşik Devletleri iç siyasetindeki kamplaşmanın aleyhimize sonuçlar doğurduğunu, bazı çevrelerin Trump'ı zayıflatmak amacıyla ülkemizle ilgili gelişmeleri kendi çıkarları için suistimal ettiklerini üzüntüyle görmekteyiz.

* Bunlar bu tür şeyleri yapar da biz de elimiz boş duracak değiliz. Çok açık ve net, rahatlıkla söyleyeyim. Amerika'da Kızılderililerle ilgili olarak bunu söylememek konuşmamak mümkün mü? Kızılderililerin tarihi, Amerika'nın yüz karasıdır.

* İncirlik üssünün kapatma gibi bir karar söz konusu olursa bu bize aittir. Yeri geldiği zaman otururuz bütün heyetlerimizle beraber, kapatılması gerekiyorsa İncirlik'i de kapatırız, Kürecik'i de kapatırız. Türkiye kabile ülkesi değildir.

* Biz sizinle stratejik ortağız. Yapılanlar ne, bu stratejik ortaklığa yakışıyor mu? Bunların oturup düşünmesi lazım. Farklı hareket etmeye devam ederlerse bizim de vereceğimiz cevaplarımız var.

* Doğu Akdeniz havzası önemli hidrokarbon rezervlerine sahip. Son dönemde bazı şirketlerin keşif haberlerini de duyuyoruz. Olur ki belki yanımıza uluslararası camiada güçlü olan bazı şirketleri de alma durumu söz konusu olabilir.

* (Libya ile mutabakat muhtırası) Burada Sevr'in aslında ters yüz edilmesi var. Böyle bir adım atılmış durumda.

* (Libya'yla imzalanan mutabakat muhtırası) Şimdi de güvenlik ve askeri iş birliği anlaşması, ayrıca Meclisimize sunuldu. O da Meclisimiz onayladıktan sonra yürürlüğe girecektir.

* Libya'ya asker gönderimi konusunda ise böyle bir davet, böyle bir talep Libya tarafından Türkiye'ye gelecek olursa, nasıl bir inisiyatif üstleneceğimize dair, ülkemiz bunun kararını verecektir.

* Türkiye olarak derdimiz petrol değil, derdimiz burada (Suriye) yaşayan vatandaşların huzurunun nasıl sağlanacağı.

* YPG-PYD, bunların Kürt olarak ifade edilmesi bana göre Kürtlere saygısızlıktır.

* Ne Amerika ne de Rusya, terör örgütü YPG/PYD'yi buralardan çıkaramadılar. Halbuki bize verdikleri söz böyleydi. Çıkartamayınca da iş başa düşüyor.

* Biz PKK ile mücadelenin, DEAŞ ile olduğu gibi kararlı ve ortak şekilde yapılması gerektiği görüşündeyiz.

* Biz Sincar'da olsun, diğer yerlerde olsun, isterse Mahmur olsun, bu teröristleri nerede tespit edersek tepelerine bineceğiz ve PKK tamamen tasfiye edilene kadar bu mücadelemizi de sürdüreceğiz.

* Yarın saat 16.00 gibi Şansölye Merkel ile bir telefon görüşmem olacak.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (8)
DuRsUnTeMeL 8 ay önce
Gerekirsesi mi kaldı? Kapat gitsin.
Kalyoncu 8 ay önce
Kapatta seni şafakta assınlar, şov yaptığın tirübüne oynadığın o kadar belliki. Seni zaten iktidar yapan Amerika, danışıklı dövüş yaptığın kabak gibi ortada
murat 8 ay önce
DAHA NE ZAMAN GEREKECEK ??? ŞİMDİ TAM ZAMANI DEĞİL Mİ?
Haktan Şaşmaz 8 ay önce
Şu yorum yapan iki şahıs, sizin Tayyipi yada olan biteni anlayamayacak kadar yetersiz olduğunuz yazdıklarınızdan belli. Boşuna burda yer işgal etmeyin. Gidin kumda oynayın siz.Akıl seviyeniz orası için Daha uygun.
Trabzonlu 8 ay önce
Biz neler gördük Bunda iyi yapan oldumu şimdiye kadar ne istiyorsunuz kolaymı herkes bizle uğraşıyor
Ercan 8 ay önce
Kapatmak istesin ve konu meclise geldin diyelim. 78 kuşağının Go Home Yankee slogancıları bu sefer karşı çıkar. Eminim
Ali KAYA 8 ay önce
Atalarımız lafla peynir gemisi yürümez demişlerdi.Ama siz bu sözü ters çevirdiniz. Atışa devam.Nasılsa bu millet yutuyor.
kuddisi okkir 8 ay önce
amerikanin getirdigi insanin amerikanin emirlerinden ciktigi an iktidarini kaybetmis demektir .
17 yilda actiginiz amerikan ussu nu soyleyin ,
icte baska dista baska .

Gelişmelerden Haberdar Olun

@