Erdoğan'dan İstanbul seçimleri için flaş açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile ilgili süreci takip ediyoruz, takip edeceğiz" dedi.

Erdoğan'dan İstanbul seçimleri için flaş açıklama


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 28. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda açıklamalarda bulundu

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

31 Mart seçiminde yeniden, ve ilk kez seçilen başkanlarımızı kutluyorum.

HER SEÇİM İMTİHANDIR

Her seçim bir imtihan, mücadele, muhasebe vesilesidir. 31 Mart seçimlerini büyük oranda başarıyla verdik. Tüm arkadaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum

Türkiye genelinde AK Parti olarak yüzde 44,4'lük bir oy oranına ulaştık. Bundan önceki yerel seçimlerde böyle bir oyu yakalayamamıştık. 

Cumhur İttifakı olarak da toplamda yüzde 51,7 gibi hem 16 Nisan halk oylaması hem de 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle uyumlu bir sonuç elde ettik. Karşımızdaki dörtlü ittifakın toplamı ise yüzde 44,5'ta kaldı. Oy oranları üzerinden baktığımızda AK Parti'nin ve Cumhur İttifakı'nın tartışılmaz bir başarısı vardır. Sayın Bahçeli'ye, ekibine ve tüm MHP'li kardeşlerimize bir kez daha buradan teşekkür ediyorum.

Bu seçimde de kaybettiğimiz ve kazandığımız yerler olmuştur. Mesela 3 büyükşehir, 12 büyük il, 89 belde belediyesini maalesef kaybetmiş bulunuyoruz. Buna karşılık 6 il, 125 ilçe 89 belde belediyesini de kazandık. Özellikle doğu ve güneydoğu anadoluda pek çok il ve ilçe belediyesinin yönetimini devraldık.

SÜRECİ TAKİP EDECEĞİZ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile ilgili süreci takip ediyoruz, takip edeceğiz.

İstanbul ve Ankara önemle üzerinde durulması gereken yerler olarak öne çıkıyor. Esasen biz İstanbul ve Ankara'da kaybetmedik. Tam tersine seçimi kazandık.

Sayın genel başkan ne diyor diyenleriniz çıkabilir? Arkadaşlar, her şeyden önce kazanmak nedir kaybetmek nedir? İstanbul'da 39 ilçenin 24'ünde AK Parti, birinde MHP; 25 ilçeyi Cumhur İttifakı olarak almış bulunuyoruz. Kalan 14 ilçede de muhalefet ipi göğüslemiştir. 25'e 14 ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'ndeki toplam 312 üyeden 176'sı AK Parti'ye, 4'ü MHP'ye 132'si ise diğer partilere mensuptur.

Ankara'da da durum farklı değildir. 25 ilçe belediyesinden 19'unu AK Parti, 3'ünü MHP aldı. Ne kaldı onlara? 3 tane. 

CHP SINIFTA KALMIŞTIR

CHP demokratik hakların kullanılmasında daima sınıfta kalmıştır. CHP'liler, seçimlere gölge düşürmeye çalışıyor. Halk oylamasını iptal ettirmek için AYM'ye başvurmuşlardır. AYM onlar için en önemli müracaat kapısıdır.

Hızlarını alamayıp seçim sonuçlarını AİHM'e kadar götürmüşlerdir. Tabi CHP'nin bu hukuk tanımazlığı hem AYM'de hem de AİHM'de karşılık bulamamıştır. Aynı CHP'nin bugün seçim kanunumuzda yeri olan itiraz yollarını kullandığımız için bizi hedef alması tam anlamıyla trajikomik bir durumdur.

ÖRGÜTLÜ ORGANİZASYON SÖZ KONUSU

İstanbul'da verdiğimiz mücadele sayesinde, 15 bin oyu gasp edilmekten kurtarmamız dahi itirazlarımızın ne kadar yerinde olduğumuzu göstermiştir. 30 bin fark diyorlardı, bu düşe düşe 13 bin küsüre kadar düştü, daha da düşecek. Son yaptığımız itirazlarla, son verilerle düşmeye devam ediyor. Yani burada çok ciddi bir örgütlü organizasyon söz konusu. Elimizdeki belgeler bunu gösteriyor. Kamu yöneticiliği bu vasfı taşıyanların memur sıfatıyla orada olması gerekirken, ama kamu yöneticisi olmadığı halde birçok bankalardaki adeta işçi statüsünde diyebileceğimiz kişilerin sandıklara memur gibi sokuşturulması yenilir yutulur bugüne kadar uygulanmış bir şey değildir.

İş Bankası, Şeker Bank, Garanti Bankası gibi bu bankaların yüzlerce binlerce mensubu buralarda memur statüsünde görev almıştır. Şimdi dün İş Bankası bir açıklama yaptı. "Bunlar bilgimizde değildir" vesaire. Biz sizin görevlilerinizin buralarda görev aldığını söylüyoruz. Partimize verilen oyların takibini elbette yapacağız.

YSK'NIN KARARINA UYACAĞIZ

İçimize sinse de sinmese de YSK'nın kararına uyacağız. Şöyle bir şey konuşuluyor. "AK Parti umudunu kesti". Şunu çok açık net söyleyeyim. Son ana kadar biz hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu bir normal yargı mücadelesi olmaktan çok aslında seçim hukuna yönelik bir mücadeledir. Bunu da sonuna kadar sürdürmekte kararlıyız. Zira öyle bir şey burada var ki, milletimiz diyor ki bu İstanbul benim içime sinmedi, burada bir şaibe olduğu kesin. Ve bu şaibenin giderilmesi şart ki rahatlayalım.

Daha ilk andan itibaren belediye başkan vekillerinin odalarındaki kilitlerinin göbeğini sökecek kadar bir hırs. Yahu zaten kazandıysan buralar size teslim edilecek. Ama dur bakalım, daha Meclis'te yapılacak seçimler var. E ne oldu? Meclis'teki seçimlerde İstanbul'da tüm belediye başkan vekilliklerini bizim arkadaşlarımız kazandı.

Biz 'artık bu iş bitti kaybettik' noktasında değiliz. Hakkımızı arayacağız ve bunun çalışmasını da sürdürüyoruz. Ben her birinizi ayrı ayrı tebrik ediyorum. Tabi şunu da söylemem lazım. İçimizde de bize yanlış yapanların olduğunu ifade etmeden geçemeyeceğim. Bu yeni bir şey değil, ilk insandan başlayan bir süreç.

DAVANIN ADAMI OLDUĞUNU SÖYLEYENLER NEREDELER?

Maalesef içimizde belli seviyeye, noktalara gelenlerin yaptığı çalışmalar yenilir yutulur cinsten değil. Bu davanın adamı olduğunu söyleyenler, bütün kampanya boyunca bu adamlar neredeler? Bunlar nereye gittiler? 'Efendim ben beğenmedim' E sen beğenmeyebilirsin. Yani biz herkesin beğeneceği isimleri bulma başarısını ne zaman gösterdik ki bugün göstereceğiz? Böyle bir şey olabilir mi?

Burada bir yönetim varsa bu yönetim çalışmalarını, istişarelerini yapar ve bir karar verir. Bu karara da hep birlikte uyarız. Ve bu işte bir teşkilatın ahlakıdır. Ama bu teşkilatın ahlakından mahrum olanlar kendilerini hiçbir zaman anlatamayacaklar. Ve şunu açık, net ifade ediyorum. Bilesiniz ki, bu teşkilat sadece Ankara'da kabuğuna çekilmiş bir teşkilat değildir.

HANGİ İLDE NE OLDUĞU BİZE GELİYOR

Hangi ilde neler oluyor, ilçelerde neler oluyor bunların hepsi bize geliyor. Nerede neler olduğunu, döndüğünü bunların hepsini biliyoruz. Gün ola harman ola, zamanı geldiğinde tabi ki bizler bu teşkilatın geleceği için de bunların hesabını sormasını biliriz. Bunları biz sırtımızda taşıyacak değiliz. Biz bunu bir hareket olarak görmüyoruz, bu parti bir davadır. Bu davaya gönül verenler kendilerini sıkı tutmalı eğer tutmazlarsa kusura bakmasınlar.

Kırşehir, Bayburt, Bolu, Karaman gibi yerlerde; Yozgat gibi, Erzurum gibi yerlerde ilçe düzeyinde pek çok örnekte bu sıkıntıyı yaşadık. Bu konularda da derinlemesine çalışıyor, hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bu muhasebeyi yaparken asıl gündemimizden kopmayacağız.

YENİ KADROLARLA SAFLARIMIZI GÜÇLENDİRECEĞİZ

Değişim hayatın gerçeğidir. Değişimleri adım adım gerçekleştireceğiz. Tabi bu adımları birileri istediği için değil, kendi ihtiyaçlarımız için atacağız. Değişim demek her şeyi tepe taklak etmek anlamına asla gelmez. Bizim hareketimizin mayasında ahde vefa vardır. Hiçbir emeği, hiçbir birikimi, hiçbir potansiyeli heba etmeyeceğiz. Aynı zamanda yeni değerlerle, yeni kadrolarla saflarımızı genişletip güçlendireceğiz.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2019, 13:32
inci

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Garip
Garip - 12 ay Önce

Zalimin zulmu varsa ,garibin IMAMOGLUSU var.

Gümüşhane 29
Gümüşhane 29 - 12 ay Önce

akparti Belediyecilik oynayıp yıllardır Şehirlerimiz talan edip betona boğdu,çöp dediği CHP çağdaş yaşanır Belediyecilik yaparak vatandaş dan tam not almıştır

murat
murat @Gümüşhane 29 - 12 ay Önce

ercan çimen tutmuş ortali Gümüşhane'de bi şehrin lokumu nu o yiyor

ercan
ercan @Gümüşhane 29 - 12 ay Önce

Beton konusunda Akp yi eleştirip Chp yi övmene de hayret ediyorum. Hangi Chp belediyesinde Yeşil ve yaşanır yer gördün. Bırak bu işleri..Yeşili komşuda isteriz biz, bizim binamız arsamızı kaplamalı.

Demir Bilek
Demir Bilek - 12 ay Önce

Bir dönem seni önemsediğimiz icin utanıyorum.
Istanbulun kenar mahallelerinde büyüdün,kibirden dökülüyorsun.
Allah akil fikir versin.

Ali
Ali - 12 ay Önce

Cenazeye katılan CHP heyetinin, İçişleri bakanlığının alacağı tedbirlere güvenmesi gerçekten büyük bir hata. Resmi açıklamaya göre protokol dahil 12 bin katılım var. İçişleri bakanı soylunun, görevli emniyet gücü açıklamasında verdiği sayılarla asker, polis, jandarma v. b. neredeyse her 10 kişiye 2 görevli düşüyor. Ama videolarda 100 görevli bile zarzor seçiliyor. Medeni bir ülkede olsak, içişleri bakanı, il emniyet müdürü istifaları beklenmeden görevden alınırdı. Tabi siyasilerin, ayrıştırıcı, bölücü, toplumun bir kısmını diğer bölümüne düşman edici konuşmalarıda eklenince, zaten varolan linç kültürü ayyuka çıkıyor. İstanbul seçimi nüfusumuzun enaz % 70 inin içine sindi. Yersiz itirazlar ise hiç sinmedi. Yerinde ve kanuni itiraz ise tabiki her partinin hakkıdır.

Günaydin
Günaydin - 12 ay Önce

Muslim Baba diyorki
Beyler tahtından inerler
Aykasiz Ata binerler
Topraga gömüp dönerler
Bir dost bir post yeter bana.
O gun geldiginde Allahin huzurunda ne diyeceksin çok merak ediyorum.

murat
murat - 12 ay Önce

tabi tabi sayin akape genel başkanı tabi. siz kendinizi böyle kandırdın tatmin edin secim kaybetmedik diye. ati alan Üsküdarlı çoktan gecti sayin akape genel baskani Erdoğan. İmamoğlu varsa çözüm var

Fetih
Fetih - 12 ay Önce

Bu insanları 17 yıldır güzel uyuttunuz sömürdünüz. Bitti artık reis yanlışlarını kendin dedin kendin saydın. Chp ye suç atma kendi lafındır istanbula ihanet ettik. Ekonomiyi hiç söylememe gerek bile yok 17 yıldır iktidar olan sensin. Bense üstüne her geçen gün yük vurulan halkım. İş bile yok piyasada. Benim gencine hastane için genel sağlık sigortası isterken elin suriyelilerinden hiçbirşey istemeyip üstüne para veren sensin. Verin parayı da benden tahsil edensin. Onlar mazlum sen kral ben garibanım. Vatandaşta takas bırakmadınız. Tüm seçimleri yenile bence yerel genel olağanüstü seçim yap beceremedin. Bende sana daha oy vermeyeceklerdenim.

kenan
kenan - 12 ay Önce

demokrasi tranvayi
uskudarida gecti
ekreme veremeyiz
istanbul balli kektir .

ne secimi ne dersun
ben ne dersem o olsun .


SIRADAKİ HABER