7m


7m

hyundai

Ekrem İmamoğlu: Kanal İstanbul projesi ucube!

Ekrem İmamoğlu, "Kanal İstanbul cinayet projesidir" deyip risklerini sıraladı

Siyaset 02.12.2019, 12:10 02.12.2019, 12:25

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Çılgın proje" dediği Kanal İstanbul projesine tepki gösterdi. "Kanal İstanbul, cinayet projesidir" diyen İmamoğlu, projenin ekolojik dengeyi bozduğunu tek tek sıralayarak anlattı.

İstanbul'un önündeki en büyük felaketlerden deprem konusunun ele alındığı "Deprem Çalıştayı", İstanbul Kongre Merkezi'nde başladı. Çalıştayda konuşan İmamoğlu, Kanal İstanbul'un sadece bir deniz yolu ulaşımı projesi olmadığını vurguladı.

"UCUBE PROJE"
İmamoğlu, projenin kentin hem karadaki hem de denizdeki ekolojik denge sistemini değiştirebilecek riskler içerdiğine dikkat çekti. İmamoğlu, konuşmasında bu riskleri şöyle sıraladı:

*Göller, havzalar, tarım alanları, yaşam alanları, yer altı suyu sistemi ve şehrin tüm ulaşım sistemi projeden kritik şekilde etkileniyor. Tarım arazilerinin yok olması bir yana, İstanbul Boğazı ile yeni açılacak kanal arasına oluşacak olan adaya 8 milyonluk bir nüfusun hapsedilmesi gibi bir durum ortaya çıkıyor.

Ekrem İmamoğlu, 'Kanal İstanbul, cinayet projesidir' deyip risklerini sıraladı
*Bu ucube projeyle, ülkenin deprem riski en yüksek bölgesine 8 milyon hapsedilmiş olacak. Deprem anında bu denli yüksek bir nüfusu başka bir coğrafyaya nakledecek hiçbir devlet yoktur dünyada. Bu nasıl bir projedir Allah aşkına? Bu neyin aklıdır? Bakın konuşulan projedeki kanal yaklaşık 45 kilometre uzunluğunda, 20,75 metre derinliğinde ve en dar yerinde 275 metre genişliğinde bir kanal. Sazlıdere ve Terkoz Havzaları içinden geçen bir kanal. Yani proje Sazlıbosna ve Terkoz Havza Alanlarını yok ediyor.

*Yer altı suları ve Terkoz Gölü'nün tuzlanması riski taşıyor. İstanbul'un içme suyu ihtiyacı için müthiş bir tehdit oluşturduğu net olarak anlaşılıyor. Tek başına bu bile, bu projenin yapılmaması için yeterli bir gerekçedir! İstanbul halkı deniz suyu mu içecek? Öte yandan proje bölgeye 1,1 milyon yeni nüfus getirecek.

*Yani 6 adet Beşiktaş veya 5 adet Bakırköy ilçesi nüfusu büyüklüğünde yeni nüfus eklenecek. Bu proje yüzünden 3.4 milyon yeni yolculuk oluşacak. İstanbul trafiği en az yüzde 10 artacak. 23 milyon metrekare orman alanı, 136 milyon metrekare tarım alanı yok olacak. Sazlıdere Barajı kalmayacak. Devlet Su İşleri (DSİ) bu yüzden projeye olumsuz raporu verdi. Rapora göre su ihtiyacını karşılayan havzaların yüzde 29'u yok olacak. Kanal inşaatı ile birlikte devasa hafriyat oluşacak. TMMOB raporuna göre 2.1 milyar metrekğp hafriyat çıkacak. İstanbul trafiğine günlük 10 bin hafriyat kamyonu katılacak. Hafriyatın nereye döküleceği belirsiz! Çıkan hafriyat, örneğin; Güngören-Esenler-Bağcılar ilçelerinin üzerine dökülse bu ilçeler yaklaşık 30 metre yükselecek.

"KANAL İSTANBUL'A HARCANACAK PARA İŞ İMKANLARINA YATIRILSIN"
Kanal İstanbul'a harcanacak para ile ülkede birçok cazibe merkezi şehir, fabrika, okul ve iş imkanları yaratılabileceğine dikkat çeken İmamoğlu sözlerini şöyle sürdürdü;

Açlık sınırındaki milyonlarca yurttaşımızın kendi yaşadıkları kent ve köylerinde istihdam edilebileceği bir diğer konudur. Özetle bu proje İstanbul'a bir ihanet projesi bile değildir. Resmen bir cinayet projesidir. İstanbul için gereksiz bir felaket projesidir. Bu proje bittiğinde İstanbul bitmiş olacak. Bu şahane şehir yaşanamaz bir kent olacak.

Temiz hava, su altyapı trafik açısından çözülemez sorunlarla başbaşa kalacaktır. Ne boğaz geçişi, ne deniz deniz trafiği geçişi, ne de ekonomik olarak böyle bir ihtiyaç söz konusu değildir.

Sadece yeni rant alanları yaratmak uğruna hazırlanmış, yol açacağı yıkıcı sonuçlar hiç düşünülmemiştir. Birileri para kazanacak diye bu kadim şehrin doğal çevresinin, yaşam alanlarının ve su havzalarının yok edilmesine izin veremeyiz, vermeyeceğiz. Sizlerin uzmanlığı, duyarlığı ve cesareti ile yanlışları önleyeceğiz.

Sizlerin ortaya koyacağınız ortak akıl ile 16 milyon için şehrimizi daha güvenli, daha yaşanır ve daha cazip hale getireceğiz.


Yorumlar (6)
salih 3 yıl önce
SİZ HER PROJEYE KARŞISINIZ ZATEN. HİÇ BİRŞEY YAPMAYALIM OTURALIM.
Hasan 3 yıl önce
Her projeye karşı değil. Öncelik denen bir şey var diyor kendisi. Deprem için yatırım yapacak para yok iken kanal istanbul bekleyebilir diyor. İnşAllah depremde yakınınızı kaybetmezsiniz
Haktan Şaşmaz 3 yıl önce
Aynen kardeşim. Bu ve bunun tayfasının yüzünden 80 yıl bir çivi çakılmadı türkiyeye. Her iş de bir hayir var ki Allah bize bunu nasip etti.Görüp de ibret alalım.Aklimizi başımıza alalım diye.De bunu sevenlerin derdi başka.yoksa sevdiklerinden değil
düşündürücü 3 yıl önce
Ekrem İmamoğlu tam bi proje olduğu ortaya çıkıyor..Secimlerde ve seçimlerden sonra İstanbul kanal projesinsinden bassetmeyen İmamoğlu avrupaya gidip bi takım görüşmeler yaptıktan sonra .Türkiyeye geldikten sonra Kanal İstanbul projesine laf etmeye ve karşı çıkmaya başladı.Biz proje açıklandığında Avrupa bu proje karşı çıkıyor..Neden boğazları istediği gibi kullanamaycak ve ücret ödeyerek geçecek..İmamaoğlu acaba kimlerle konuştu bu projeyiki böyle karşı çıkmaya başladı..Bilindiği gibi gezi parkı olaylarında sözde taksim platformu vardı,isteklerini hatırlayalım.3.KÖPRÜ PROJESİ İPTAL OLSUN.KANAL İSTANBUL PROJESİDE İPTAL olsun talebinde bulunsun demişti,avrupan gelen talepleri karşılık bulmamıştı.Şimdi devereye ekrem İmamoğlu devereye soktular…
DuRsUnTeMeL 3 yıl önce
Herkes senin gibi vatandaşı düşündüğünümü zannediyorsun.Adamlar yandaşa sülaleye nasıl milyon dolar kazandırırım onun peşinde! Kanal İstanbul’un geçeceği hattı para babaları bedavaya kapatmış köylülerden tehditle zorla gasp eder gibi ellerinden almışlar bundan geri dönüş olmaz sen ne kadar isyan edersen et bu millete anlatamazsın çünkü bunlar müslüman çalıyor ama bişeyler de yapıyorlar zihniyet böyle.
doğan yıldız 3 yıl önce
madem o kadar paranız var metro inşaatlarını denen durdurdunuz. imamoğlu metro yapımına devam etmek istiyor.devlet bankaları kredi vermiyor. yurt dışındaki banka kredi veriyor.işiniz gücünüz göz boyamak. trabzonda raylı ulaşım neden yapılmıyor o zaman. rant yok ondan mı?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@