Egemen Bağış'tan Oğlum Bak Git!

 AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) toplantısında, kendisine İslam'a hakaret eden kitap vermeye kalkan Hollandalı ırkçı milletvekili Barry Madlener'e, “Onu karikatürü koyduğun yere koy” dedi. Bağış, oturum

Siyaset 14.06.2012, 11:20
Egemen Bağış'tan Oğlum Bak Git!

 

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) toplantısında, kendisine İslam'a hakaret eden kitap vermeye kalkan Hollandalı ırkçı milletvekili Barry Madlener'e, “Onu karikatürü koyduğun yere koy” dedi.

 

Bağış, oturumda milletvekillerine cevap verirken de Madlener'e “Oğlum bak git” dedi. Madlener, geçen yıl Brüksel'de düzenlenen KPK toplantısında, Bahadır Baruter'e ait bir karikatürü vermek istediği Bağış'tan, “Onu al, münasip bir yerine koy” cevabını almıştı.

 

KPK toplantılarındaki provokasyonlarıyla gündeme gelen Madlener, Avrupa Parlamentosu'nun Strasbourg binasında düzenlenen KPK toplantısındaki konuşmasında yine Müslümanlara hakaret eden ifadeler kullandı.

 

 

Madlener, “AK Parti Türkiye'yi Ortaçağ'a geri götürüyor. Türkiye bir İslam devleti haline getirilmeye çalışılıyor. Gazeteciler, karikatüristler hapse atılıyor. İslam'ı eleştirenler kendilerini güvende hissedemiyor. Okullara başörtüsü geri döndü. Laik devlet bir tarafa atılıyor” görüşünü savundu. 

 

Türkiye'yi “Adi bir hırsız gibi Kıbrıs'tan toprak, şimdi de petrol ve gaz çalmaya kalkışmakla” itham eden Madlener, Türkiye'nin AB'de yeri olmadığını ileri sürdü.

 

Madlener, Mısır'da, Suriye'de ve diğer bölge ülkelerinde İslamcıların iktidarı ele geçirme sürecinde olduklarını dile getirerek, demokrasiyle İslam'ın asla birlikte yaşayamayacağını iddia etti.

 

Ülkesi Hollanda'da düzenlenen parlamento seçimlerinde aday olarak AP'den ayrılacağını ve milletvekili seçilmesi halinde parlamentonun AB komisyonunda görev almak istediğini belirten Madlener, “Son kez sizlerle birlikte bulunuyorum. Türkiye'ye başarılar, hür ve laik bir gelecek diliyorum. Sayın Bağış, laik Türkiye'nin Ak Parti ile güvenli ellerde olmadığını bize birçok kez gösterdiniz. Buradan ayrılırken size bir hediye vermek istiyorum. Bu kez karikatür değil, bir kitap. İslam'la ilgili kendi partimin yazdırdığı bir kitap, buyurun” diyerek kürsüye yürüdü.

 

“ONU KARİKATÜRÜ KOYDUĞUN YERE KOY”

 

“Ölüm İşareti: İslam'ın Savaşı” adlı, İslam'a hakaret içerikli kitabı vermeye çalışan Madlener'e tepki gösteren Bağış, “Onu karikatürü koyduğun yere koy. Sizden hediye istemiyorum, kitap istemiyorum” dedi.

 

Madlener'in sahipsiz kalan kitabını almak zorunda kalan KPK Eşbaşkanı Helene Flautre, “Her toplantıda aynı zarafeti gösteriyorsunuz” diye espri yaptı.

 

Toplantıda söz alan birçok KPK üyesi, Madlener'i, medyatik şovlar yaptığı ve Müslümanlara hakaret ettiği için kınadı.

 

İngiliz Liberal Andrew Duff, “Umarım Sayın Madlener'in (AP'den ayrılmasıyla) yerine geçecek parlamanter daha bilgili ve daha az önyargılı olur” ifadesini kullandı.

 

Bir Başka İngiliz Liberal Sarah Ludford ise Madlener'e yönelik, “Okullarda başörtüsünden rahatsız olduğunuzu söylüyorsunuz. Ben Londra'yı temsil ediyorum, orada da okullarda başörtüsü artıyor ama bu hoşgörüyle karşılanıyor” diye konuştu.

 

“OĞLUM BAK GİT...”

 

Bağış, KPK oturumunda milletvekillerine cevap verirken de Madlener'e “Oğlum bak git” dedi.

 

Egemen Bağış, şunları kaydetti:

 

“Sayın Madlener her zaman olduğu gibi yine burada bir provokasyon çabasına girdiniz. Türkiye'de son zamanlarda çok sıkça kullanılan, artık dilimize pelesenk olmuş bir deyimle size cevap vereceğim. Vatandaşlarımız 'oğlum bak git' diyor. Geçen sene üyesi olduğunuz Avrupa Parlamentosu'nun Başkanı Sayın (Martin) Schulz, burada Strasbourg'da sizi ırkçı olmakla suçlamıştı. Üyesi olduğunuz parlamentonun başkanının sözlerine benim ekleyebileceğim fazla bir şey yok. Ama duyduğum kadarıyla Hollanda'ya, kendi ülkenizin ulusal parlamentosuna geçmeyi düşünüyormuşsunuz. Aslında Norveçli katil Breivik'in yanına gitseniz size daha çok yakışır. İslam'la ilgili ettiğiniz laflara hiçbirimizin katılabilme ihtimali yoktur. İslam'ın tek bir savaşı vardır, o da cehaletle savaştır. Sizin gibi kişileri özgürleştirmek de İslam'ın hedeflerinden birisidir. İnşallah tedavi olursunuz.”

 

Bunun üzerine Madlener, sadece İslam'ı eleştirdiği için bir katille yan yana konulmayı kabullenemeyeceğini belirtti.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@