DTP'den Bahçeli'ye Yanıt

Demokratik Toplum Partisinin (DTP) TBMM Grup yönetimi belirlendi. Eski DTP Genel Başkanı ve Mardin Milletvekili Ahmet Türk grup başkanlığına, DTP Van milletvekili Fatma Kurtulan ile Diyarbakır milletvekili Selahattin Demirtaş da başkanvekilliklerine getir

DTP'den Bahçeli'ye Yanıt

Demokratik Toplum Partisinin (DTP) TBMM Grup yönetimi belirlendi. Eski DTP Genel Başkanı ve Mardin Milletvekili Ahmet Türk grup başkanlığına, DTP Van milletvekili Fatma Kurtulan ile Diyarbakır milletvekili Selahattin Demirtaş da başkanvekilliklerine getirildi.

DTP'nin basına kapalı gerçekleşen ve parti genel merkezinde yapılan toplantısının ardından Ahmet Türk gazetecilere açıklama yaptı.

Görevlendirmeleri açıklayan Türk, DTP Meclis Grubu'nun parlamento çalışmalarında barışa ve diyaloğa katkı sunacak bir tavır içerisinde olacağını söyledi.

Parti grubunun, çatışma ve şiddetin tamamen Türkiye gündeminden kalktığı, barışçıl ve demokratik siyasetin öne çıktığı bir süreç için çaba göstereceğini kaydeden Türk, diyaloğu önemsediklerini belirtti.

Türk, şunları kaydetti:

"Bu ülkede kardeşleşmeyi sağlayarak, iç dinamikleri harekete geçirerek, sivil, demokratik yöntemlerle sorun üzerinde kafa yorarak sonuç alacağımıza inanıyoruz. Grubumuz bu mantıkla çalışmalarını sürdürecek.

Bizim amaçladığımız gerçekten demokratik bir cumhuriyetin, demokratik bir Türkiye'nin oluşması. Biz demokratik Türkiye'de tüm halkımızın mutlu olacağına inanıyoruz. Önemli olan farklılıkları bir zenginlik olarak görerek, bilerek bir yaklaşım içinde olamamız. Biz böyle bir anlayışla siyaset yapacağız." Beklentilerinin, diğer partilerin de farklılıkları zenginlik olarak görmesi olduğunu ifade eden Türk, halkın taleplerinin sivil, demokratik yöntemlerle yorumlanarak çözülmeye çalışılmasını istedi. Türk, "Barış için, demokrasi için her türlü özveriye hazırız" dedi.

Diyalog için ilk günden beri üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirdiklerini savunan Türk, "Biz her zaman silahın ve şiddetin karşısında olduk. Bir elimizde silah yok, biz ilk günden beri diyalog elimizi uzattık. Bu konuda samimiyiz. O diyalog elimizin yanıt bulmasını istiyoruz. Sivil, demokratik bir mantıkla sorunlara yaklaşılmasını bekliyoruz. Eğer böyle bir mantığı yakalarsak inanıyorum ki, bu halkımızın, Türkiye'nin lehine olacak" diye konuştu.

DTP MECLİS GRUBU

Grup başkanlığına Mardin Milletvekili Ahmet Türk'ün seçildiği DTP grubunda, başkanvekilliklerine Van Milletvekili Fatma Kurtulan ile Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş seçildi.

Grup yönetim kurulu, İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır, Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak, Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis, Bitlis Milletvekili Mehmet Nezir Karabaş, Batman Milletvekili Bengi Yıldız, Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ve Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici'den oluştu.

Grup denetim kurulu üyeliklerine, Diyarbakır milletvekilleri Aysel Tuğluk ile Akın Birdal getirildi.

Siirt Milletvekili Osman Özçelik, Van Milletvekili Özdal Üçer, Muş milletvekilleri Sırrı Sakık ve Nuri Yaman ile Mardin Milletvekili Emine Ayna da grup disiplin kurulu üyeleri oldular.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber veya diğer kategorilerdeki haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Trabzon haberleri içerisinde yada diğer tüm haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler