kebir reklamı

Diyarbakır'da olaylar başladı

Diyarbakır ’da BDP’nin bugün 'Özgürlük İçin Demokratik Direniş' adıyla yapacağı mitinge Diyarbakır Valiliği’nce izin verilmeyince polis yoğun güvenlik önlemleri aldı. Miting alanında toplanmak isteyen partililere polis gaz bombaları ve tazyikli su ile müd

Diyarbakır'da olaylar başladı

banner197

Diyarbakır ’da BDP’nin bugün 'Özgürlük İçin Demokratik Direniş' adıyla yapacağı mitinge Diyarbakır Valiliği’nce izin verilmeyince polis yoğun güvenlik önlemleri aldı. Miting alanında toplanmak isteyen partililere polis gaz bombaları ve tazyikli su ile müdahale etti. BDP'liler de polise taş attı. Diyarbakır'da gerginlik sürüyor.

 Diyarbakır’da miting gerginliği nedeniyle kent güne kapalı kepenklerle başladı. Özellikle Sur, Bağlar ve Kayapınar’da esnafın büyük bölümü işyerlerini açmadı. Yenişehir’de ise kepenk eylemine az sayıda esnaf katıldı.

Diyarbakır’da görev yapan yaklaşık 5 bin polis ve çevre illerden gelen takviye polis ekipleri, kentin cadde ve bulvarlarında zırhlı araç eşliğinde miting alanı İstasyon Meydanı’na grupların toplanıp gitmemesi için devriye gezdi. Kent merkezindeki önlemler devam ederken, kenttin giriş çıkışları da polis ekipleri tarafından tutularak, kent dışından miting için gelenlere izin verilmedi.

Polis helikopteri ise sabahın erken saatlerinden itibaren kent üzerinden uçarak, cadde ve bulvarları kontrol edip, tespit ettiği en küçük hareketliliği yerdeki polis ekiplerine bildirdi.

ARA SOKAKLARDAN İSTASYONA MEYDANINA İNİŞ YOK

Ara sokaklarda toplanan BDP'liler mitingin yapılacağı İstasyon Meydanı'na yürümek istedi. Ancak polis izin verilmediği gerekçesiyle engelledi.

POLİS GAZ SIKTI GÖSTERİCİLER TAŞ ATTI

Ofis semtinde toplanıp miting alanına gitmek isteyenlere polis gaz bombaları ve tazyikli su ile müdahale etti. Göstericiler de polise taş attı. Gerginlik sürüyor.

PKK'LILAR ATEŞ AÇACAK, EVİNİZE DÖNÜN

Öte yandan polis araçlarından "Yapılmak istenen mitingi yasak, bunlar halkı ve polisi karşı karşıya getirmek istiyor. PKK'lılar halka ve polise ateş açacak. Lütfen evlerinize gidin" şeklindeki anons yapıldığı bildirildi.

DEMİRTAŞ VE VEKİLLER BDP İL BİNASINDA

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve vekiller Diyarbakır BDP İl Başkanlığı'nda toplandı. Basın açıklaması yapan Demirtaş, şunları söyledi: ''Başbakan dün Van'da olağanüstü halin kalktığını söyledi

ama Diyarbakır'a gelirse kalkmadığını görecektir. Sadece Diyarbakır değil bölgedeolağanüstü hal var. Devlet, AKP hükümeti bir partinin Diyarbakır gibi bir yerde miting yapmasına izin vermedi. Bunun hiçbir hukuki gerekçesi yok. Bakanlara kadar girişimlerimizi yaptık. Hiçbir gerginlik yaratmadan politik mesajları vermek için miting yapmak istedik. Birazdan İstasyon Meydanı'na gideceğiz. Umarım gerginlik çıkmaz. Olabilecek her türlü gerginliğin kaynağı AKP'nin politikalarıdır. Mitingin engellenemediği ortaya çıkmıştır. İlk defa bir mitingimiz daha gerçekleşmeden en temel amacına ulaşmıştır. Halkın bu kadar görkemli kenetlenmesi amacımızdı.''dı.

DİYARBAKIR'DAN CANLI

SAAT: 13:00

Ara sokaklarda toplanan BDP'liler mitingin yapılacağı İstasyon Meydanı'na yürümek istedi. Ancak polis izin verilmediği gerekçesiyle engelledi.

SAAT 14.00

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve vekiller Diyarbakır BDP İl Başkanlığı'nda toplandı. Basın açıklaması yapan Demirtaş, şunları söyledi: ''Başbakan dün Van'da olağanüstü halin kalktığını söyledi ama Diyarbakır'a gelirse kalkmadığını görecektir. Sadece Diyarbakır değil bölgede olağanüstü hal var. Devlet, AKP hükümeti bir partinin Diyarbakır gibi bir yerde miting yapmasına izin vermedi. Bunun hiçbir hukuki gerekçesi yok. Bakanlara kadar girişimlerimizi yaptık. Hiçbir gerginlik yaratmadan politik mesajları vermek için miting yapmak istedik. Birazdan İstasyon Meydanı'na gideceğiz. Umarım gerginlik çıkmaz. Olabilecek her türlü gerginliğin kaynağı AKP'nin politikalarıdır. Mitingin engellenemediği ortaya çıkmıştır. İlk defa bir mitingimiz daha gerçekleşmeden en temel amacına ulaşmıştır. Halkın bu kadar görkemli kenetlenmesi amacımızdı.''

SAAT 14:25

BDP Eşbaşkanı Demirtaş ve milletvekilleri parti binasından çıktı, seçim otobüsüne bindi. Parti binasının önünde TOMA'lar bekliyor.

SAAT 14:35

Polis, seçim otobüsünün gitmesine izin vermedi. Seçim otobüsünden inen Demirtaş, vekiller ve partililer yürüyor.

SAAT 14:45

Miting alanına yürümek isteyen Demirtaş, vekiller ve partililere polis izin vermedi. Polisten yolu açmalarını isteyen Demirtaş, "Yaptığınız kanunsuzdur, dağılın. Size bu emri kanunsuz şekilde uygulatıyorlar. Milletvekillerinin önüne kesemezsiniz. Suç işliyorsunuz, sizi dağılmanız konusunda uyarıyorum" dedi. Ancak polis yürüyüşe izin vermeyince partililerle güvenlik güçleri arasında kısa süreli itiş-kakış yaşandı.Yaşanan gerginliğin ardından milletvekilleri burada bir süre oturduktan sonra bu kez kendi araçlarıyla ayrıldı.Ofis Semti'ne gelen milletvekilleri buradan İstasyon Meydanı'na girmek isteyince, polis Gevran Caddesi üzerinde gösteri yapan bir gruba gazlı müdahalede bulundu. Bunun üzerine milletvekilleri de araçları ile geri dönmek zorunda kaldılar.

SAAT 15:15

Polis hala BDP'lilerin yürüyüşüne izin vermiyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Emniyet Müdürü'nden izin vermelerini istedi. Polis, kendillerine miting için izin verilmediğinin belirtildiğini ve izin veremeyeceklerini söyledi.

ARA SOKAKLARA GİREN POLİSLERE UYARI

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nden görevli tüm birimlere anons yapılarak göstericileri özellikle ara sokaklarda takip eden ekiplerin çok dikkatli olmaları uyarısı yapıldı. Anonslarda ara sokaklara giren polislere silahlı saldırı olabileceği istihbaratı alındığı bildirildi.

SAAT 15:30

Demirtaş ve vekiller polis izin vermeyince kendi araçlarıyla miting alanına gitmek için yola çıktı.

SAAT 15:35

Kentin merkezi Ofis Semti'ndeki Ekinciler Caddesi'nde toplanan yaklaşık 100 kişi, İstasyon Caddesi'ne girmek isteyince, sıkı önlem alan polis gruba izin vermedi. Gruptan bazılarının taş atması üzerine polis tazyikli su ve gaz bombası kullanarak grubu dağıttı. Bir süre sonra yeniden toplanan gruplar alana girmek isteyince polis yine dağıttı.

SAAT 15:50

BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna da Ofis Semti'ndeki olayların arasında kaldı. Polisin sıktığı tazyikli sudan etkilenen Ayna ıslanırken, bu sırada polis bazı göstericileri gözaltına almak istedi. Ayna, polisin gözaltına almak istediği bir kıza sarılarak, polisin götürülmesini engelledi. Bu sırada bazı göstericiler kaldırımlardan söktüğü taşları polise atınca, polis de göstericilere müdahalede bulundu.

POLİSİN GAZ BOMBASI BİTTİ

SAAT 16:00

İstasyon Meydanı'na 100 metre uzaklıkta bulunan Sümerkpark'ta toplanan ve çoğunluğunu çocukların oluşturduğu gruba polis önce dağılmaları yönünde uyarıda bulundu. Dağılmayan grup, tazyikli su ile dağıtıldı. Olaylar İstasyon Meydanı'na çıkan tüm cadde ve sokaklar üzerinde yer yer sürüyor.Bu arada kentin bir çok yerinde çıkan olaylara müdahalede yetersiz kalan polis ekiplerine hemen takviye ekipler gönderildi. Gaz bombası biten polislere de gaz bombası takviyesi yapıldı.

GERGİNLİK SABAH SAATLERİNDE BAŞLADI, POLİS YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ ALDI

TELSİZDEN 'ORANTILI GÜÇ' ANONSU

Polis telsizlerinden miting için Diyarbakır Valiliği’nce verilen yasaklama kararı nedeniyle grupların toplanmaması, toplanan grup varsa dağılmaları konusunda uyarılması ve dağılmamaları halinde ise 'orantılı güç' kullanılarak dağıtılması anonsu yapıldı.

Miting için dün kent dışından Diyarbakır’a gelenlerin ise kimlik kontrolü yapıldıktan sonra dönmeleri için ikaz edilmesi gerektiği belirtilerek polisler bu konuda uyarıldı.

İstasyon Meydanı’nda seyyar satıcıların miting olacakmış gibi dün geceden açtıkları tezgahlar da polisler tarafından kapatıldı. Yine miting için getirilen sandalyeler de polis tarafından araçlara konularak kaldırıldı.

MİTİNG OLMAZSA BASIN AÇIKLAMASI İSTEĞİ

Bu arada emniyet görevlileri, BDP Diyarbakır İl Binası'na giderek yöneticilerden programları konusunda bilgi istedi. BDP yetkililerinin, parti yöneticileri ve milletvekilleriyle birlikte İstasyon Meydanı’na yürüyüp burada basın açıklaması yapmak istedikleri, polisin de Diyarbakır Valiliği’nin yasaklama kararı nedeniyle yürüyüşe izin verilmeyeceği konusunda BDP’lileri uyardığı öğrenildi.

DEMİRTAŞ’IN TWİTTER MESAJI

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Twitter mesajında yasaklama ve alınan önlemlere tepki gösterirken, 'Ya özgürlük, ya özgürlük' anlamına gelen Kürtçe 'An azadi, an azadi' ifadesini kullandı.

Demirtaş mesajını, "Meydanları tutarak özgürlük talebini engelleyebileceğine ciddi ciddi inanan devlet zihniyeti (!) bu sabah çok aciz ve çaresiz gördüm sizi. Ne mi istiyoruz? An azadi, an azadi" diye yazdı.

SİİRT’TE BDP’LİLERİN KENTTEN ÇIKIŞINA İZİN VERİLMEDİ

Miting nedeniyle çevre il ve ilçelerde de önlem alındı. Siirt’te dün akşamdan itibaren kent çıkışında önlem alan polis, miting için Diyarbakır’a gitmek isteyenlere izin vermedi.BDP’nin bugün Diyarbakır’da yapmayı planladığı 'Özgürlük İçin Demokratik Direniş' mitingine izin verilmemesini protesto için, Mardin’in Nusaybin ve Derik ile Şırnak’ın İdil, Cizre, Silopi ilçelerinde kepenk kapatma eylemi yapıldı.

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.