CHP'den 81 ile mektup!

CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil ve Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap imzasıyla CHP'nin 81 İl Başkanı'na bir mektup gönderildi.Mektupta, "19 Mayıs törenlerini yasaklama kararını alanlar, bir süre önce, ‘Aslında milli mücadeleni

CHP'den 81 ile mektup!

CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil ve Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap imzasıyla CHP'nin 81 İl Başkanı'na bir mektup gönderildi.

Mektupta, "19 Mayıs törenlerini yasaklama kararını alanlar, bir süre önce, ‘Aslında milli mücadelenin yapılmamış olduğunu ve kurtuluş savaşının da kurmaca olduğunu’ iddia edenlerdir" denildi.

Bu kararı alanların akıl hocalarının, Atatürkçülüğü hakaret olarak kabul edenler ve Cumhuriyetin bütün sembollerine faşist iftirasını atanlar olduğunun iddia edildiği açıklama şöyle devam etti; "19 Mayıs törenlerini yasaklama kararı , AKP’nin iktidar sürecinde Türkiye'nin birliğini temsil eden sembollere karşı bilinçli bir saldırı kampanyasıdır.

AKP’nin iktidar sürecinde ve giderek artan bir biçimde, Türkiye'nin birliğini temsil eden sembollere karşı bilinçli bir saldırı kampanyası sürdürülmektedir.

19 Mayıs Törenlerinin iptali kararı, bu bilinçli kampanyanın sadece bir parçasıdır. Bu karar, Türk Gençliğine emperyalizm karşısında direnme ilhamını ve cesaretini veren, milli mücadeleye ve kuvay - ı milliye ruhuna yöneltilen bir saldırıdır. Bu kararı alanlar bir süre önce, "aslında milli mücadelenin yapılmamış olduğunu, kurtuluş savaşının ise kurmaca olduğunu" iddia edenlerdir. Bu kararı alanların akıl hocaları, Atatürkçülüğü hakaret olarak kabul edenlerdir. Cumhuriyetin bütün sembollerine faşist iftirasını atanlardır. 19 Mayıs Törenlerinin iptalini, incir çekirdeğini doldurmayan ve gülünç mazeretlerle izaha kalkanların zerre kadar samimi olmadıkları açıktır.

Bu törenleri iptal edenlerin derdinin sadece usulle veya içerikle ilgili olmadığı herkes tarafından çok iyi bilinmektedir. Dayanaksız ve ikna edicilikten uzak bu savunmaların peşine takılmak, asıl büyük oyunu gözden kaçırmaktır."

Sorunun törenlerin içeriğiyle yani usulle ilgili olmadığının savunulduğu açıklamada "Mesele esasla ilgilidir. Bunların derdi 19 Mayısın bizatihi kendisiyle ilgilidir. Amaç Türk Halkının maneviyatını, moral değerlerini, cesaret ve kararlığını topluca baskı altına almaktır. Amaç, çaresizlik duygusunu bütün topluma yaymaktır. Amaç, kendisini çaresiz hisseden, referanslarından uzaklaşmış, bağımsızlık ruhunu kaybetmiş bir toplum oluşturmaktır. Amaç, refleksleri yok edilmiş, direnemeyen, itiraz edemeyen bir toplum yaratmaktır.

Çok iyi bilinmelidir ki; AKP İktidarında 29 Ekim törenlerinin iptalinin ilk olmadığı gerçeği gibi, 19 Mayıs törenlerinin iptali de son olmayacaktır. Bugün; Toplumumuzu bir arada tutan bütün ortak değerlerimiz saldırı altındadır. Adalet duygumuz saldırı altındadır. Demokrasinin değerleri saldırı altındadır. Bağımsızlık bilincimiz saldırı altındadır. Beraber bir vatan kurabilmiş olma, bir devlet kurabilmiş olma güvenimiz ve cesaretimiz saldırı altındadır. Herkesi, bize dayatılan asıl büyük resmi görmeye davet ediyoruz.

Herkesi birlik sembollerimize sahip çıkmaya, bir olmaya ve baskıya direnmeye davet ediyoruz. CHP halkla bütünleşerek kararlı, ilkeli mücadelesini sürdürecek ve şer güçlerinin oyunlarını bozacaktır." denildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.