Canalioğlu'yla Dobra Dobra

Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, Kanal Mavi televizyonunda "Siyaset Aynası" programında gazeteci Ahmet Yoloğlu'nun sorularını cevapladı.22 Temmuz milletvekiliği seçimi öncesi genel başkanları Deniz Baykal'ın çok iyi performans ortaya koyduğunu

Canalioğlu'yla Dobra Dobra

Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, Kanal Mavi televizyonunda "Siyaset Aynası" programında gazeteci Ahmet Yoloğlu'nun sorularını cevapladı.

22 Temmuz milletvekiliği seçimi öncesi genel başkanları Deniz Baykal'ın çok iyi performans ortaya koyduğunu belirten Canalioğlu, “Sayın Baykal çok iyi bir performans gösterdi. Trabzon'da yaptığı mitinge katılım çok üst seviyedeydi. Sayın Baykal bir gün içinde 3- 4 ile gittiği oldu ve miting düzenledi” dedi.

Baykal'ın seçim öncesi verdiği mesajların doğru olduğunu ifade eden Canalioğlu, “Verilen mesajlar doğruydu ama yeterli olmadı. Trabzon'da seçimlerde ki başarısızlığın sebeplerinden biri de 8 milletvekili adayı bazı çevreleri hoşnut etmedi. Bu adaylarından bazılarını halkımız yeterince tanımıyordu. Listede doğu batı dengesi iyi sağlanmadı, çoğu doğudan seçildi, batı ihmal edildi. Bir de kadın vekil adayı olmayışı da tepki aldı. Trabzon'da mutlaka 2 milletvekili çıkartılması gerekiyordu. Şevket Arz, halkın istediği bir adaydı ve kazanması gereken bir kişiydi. Seçmen bazında rahatsızlık duyan bazı CHP'liler MHP'ye oy verdi. Hatta seçimden önce bile CHP-MHP koalisyonu düşünülüyordu” diye konuştu.

Seçimden önce CHP ve DSP'nin birleşmesini doğru bulduğunu da kaydeden Canalioğlu, “Sayın Baykal bu konuda doğru bir tercih yaptı. Halkın sesine kulak verdi. Trabzon'da yapılan yanlış ise DSP'den bir vekil adayı gösterilmeliydi. Hatta bu vekil adayı Sibel Suiçmez veya başkası da olabilirdi. Trabzon'da milletvekili listesi yapılırken, kesinlikle bana sorulmadı. Kamuoyunda yanlış bir izlenim var. Güya ben sayın Baykal'ı aramış ve milletvekili adayları ile ilgili telkinlerde bulunmuşum. Bu kesinlikle yalandır ve böyle bir olay gerçekleşmemiştir” dedi.

Trabzon'da belediye başkanı olduktan sonra belediyede barış ortamını oluşturduklarını vurgulayan Canalioğlu, şöyle konuştu:
“Barış ortamı yanında takım oyunu oluşturduk. Futbolcu kadrosundaki oyuncular gibi birimiz diğerinin eksikliklerini gideriyor. Her zaman işimize baktık. Geçmişte yapılan yanlışları kamuoyuna çıkarak paylaşmadık, tartışma ortamına girmedik. Trabzon belediyesi olarak öyle borçlar ödedik ki vereceğim rakam dudak uçuklatır cinsten, belediye olarak 44 trilyonun üzerinde borç ödedik. Trabzon'da şimdi 10 trilyon esnaftan alacağımız var, mütahit firmalara da 6 trilyon borcumuz var. Hiç hesapta olmayan borçlar ödedik. Trabzon'a kim hizmet yaptıysa onlara teşekkür ettik. Trabzon geçmişte hak ettiği parayı alamıyordu, şimdilerde ise gelişen bir Trabzon hak ettiği payı alması gerekiyor. Beni, bazı kesimler bir şey yapmadı diye eleştiriyorlar. Bu kişiler söylediklerine inanmıyorlar, inanarak konuşmuyorlar, çünkü konuşurken yere bakıyorlar”

Başbakan Erdoğan'ın Trabzon Belediyesini almak istiyorum sözünün hatırlatılması üzerine Başkan Canalioğlu, “Bu işler evri vakiyle olmaz. Ben Trabzon halkına güveniyorum. Taktiri halkıma bırakıyorum. Ben bir iş yaparken parti ayrımı yapmıyorum. Yaptıklarımızı Allah'ta kul da görüyor. Biz Trabzon'da sevgiyi, birlikteliği paylaşıyoruz” dedi.

Türkiye'de bürokrasinin çok yavaş işlediğinin de altını çizen Canalioğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Trabzon Belediye meclisinde iki ayrı partinin olmasına rağmen çok uyumlu bir şekilde çalışıyoruz. Bu uyumlu tablo seçime kadar devam edecektir. Herkesin amacı kente yarım yapmak. Bu konularda görüşler söyleniyor ve ortak bir payda altında buluşuyoruz. Demokrasi de katılımcılık paylaşımcılık vardır. İlk yıllarımızda mecliste sert tartışmalarımız oldu ama artık geride kaldı. Şimdilerde ise yüzde 95'lik oy oranıyla kararlarımızı alıyoruz”

Uzun Sokak esnafının uzun süreden beri yapılan çalışmalara gösterdikleri sabır için teşekkür ettiğini ifade eden Canalioğlu, şöyle konuştu.
“Esnafımız sabırsız olmasını da doğal karşılıyorum. Bu hizmetlerde yapılması gerekiyor. Yapılan hatalardan dolayı esnafımızdan özür diliyoruz, sabırları için de teşekkür ediyorum. Uzun Sokakta belediye olarak esnafımızı fazla rahatsız etmemek için gece çalıştık. Tedaş çalışmasını bitirdi, Telekom da bitirmek üzere, doğal gaz için de biz uzun sokağı açmışken siz de girin dedik ama olmadı. Doğalgaz da pazartesi veya salı günü çalışmasına başlayacak”

selahattinaydinli@haber61.net

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler