kebir reklamı

'Bu Dünya AKP'ye kalmayacaktır'

CHP Trabzon İl Başkanı M. Volkan Canalioğlu, engellilerin sorunlarının ancak CHP iktidarında çözüleceğini belirterek, “Sultan Süleyman’a kalmayan bu dünya AKP’ye de kalmayacaktır” dedi.Herkesin birer engelli adayı olduğunu belirten Canalioğlu, engellileri

'Bu Dünya AKP'ye kalmayacaktır'

banner197

CHP Trabzon İl Başkanı M. Volkan Canalioğlu, engellilerin sorunlarının ancak CHP iktidarında çözüleceğini belirterek, “Sultan Süleyman’a kalmayan bu dünya AKP’ye de kalmayacaktır” dedi.

Herkesin birer engelli adayı olduğunu belirten Canalioğlu, engellilerin sorunlarının CHP iktidarında çözüleceğini belirterek şunları söyledi:

“3 Aralık günü ülkemizde olduğu gibi, bütün dünyada engelliler günü olarak biliniyor.O gün engelli kardeşlerimizin sorunları değerlendiriliyor. Engelli yurttaşlarımız da sorunlarına çözüm, dertlerine deva arıyorlar. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu konuda kararlıyız ve her zaman engelli kardeşlerimizle birlikte olacağız. CHP iktidarında da sorunlarını çözeceğiz. Dünya sağlık örgütü 2008 yılı verilerine göre tüm dünyada yaklaşık bir milyar özel ilgiye muhtaç engelli var. Ne yazık ki, ülkemizle ilgili elimizde yeni veri yok, 2002 yılı itibarıyla yaklaşık 8,5 milyon insanımızın engelli olduğu kayıtlı. Ama bu rakam tam anlamı ile gerçeği yansıtmıyor. Çok daha fazla engelli kardeşimiz sorunlarıyla boğuşuyor. Hem kendileri, hem aileleri çaresizlik içinde, ilgi, katkı ve destek bekliyor. Hepimiz biliyoruz ki, engelli olmak sadece bireysel, kişiyi tek başına ilgilendiren bir sorun değildir. Engelli olmak, Aileyi de, yakın çevresini de her açıdan çok ciddi etkiliyor, yoruyor, yıpratıyor, bunaltıyor. Yine biliyoruz ki, engellilik de farklıdır. Ortopedik, görme, işitme, dil, zihinsel özürlü vb yanında, sürekli hastalık sahibi engelli gurupları da vardır.

Her bir grubun ihtiyaçları da, eğitim, sağlık, istihdam, ulaşım, rehabilitasyon ve bakım gibi konularda karşılaşılan sorunlar da farklı farklıdır. Hepimiz yakın veya uzak çevremize baktığımızda görüyoruz ki, Türkiye’mizin her sorunu gibi, engelli kardeşlerimizin sorunları da AKP iktidarı döneminde artmıştır, ağırlaşmıştır. Ne yazık ki, temel insan haklarına saygılı, fırsat eşitliğine dayalı, her türlü ayrımcılıktan uzak, engellilerin toplumsal yaşama tam ve eşit katılımlarını sağlamaya yönelik politikalar üretilememiştir.Kamu kurum ve kuruluşları ile yerel yönetimlerdeki temel anlayış ve yaklaşım “yapmış olmak için yapma”nın ötesine geçememiştir.

5378 sayılı “Özürlüler ve Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” 07.07.2005 tarihinde çıkartılmıştır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak o süreçte engelli vatandaşlarımızla ilgili yasanın çıkarılması için, konunun gündemde tutulması, Meclis komisyonlarında ve TBMM genel kurulunda görüşülmesi sırasında elimizden geleni yaptık, en büyük katkıyı verdik.

Yasa çıktı, ancak uygulanmasında sorun üstüne sorun yaşandı. Dün ne yapılıyorsa, bugün de o yapıldı. Engelliler camiasında büyük sevinç yaratan yasanın getirdikleri kısmen kağıt üzerinde kaldı, uygulamada hayata geçirilemedi. Yasada açık hüküm olmasına rağmen, özel sektörde %3, kamuda %4 engelli çalıştırma hükmü uygulanamadı. Bugün için kamuda engelli kardeşlerimizin hakkı olan 50 binden fazla memur ve işçi kadrosu boş tutulmaktadır.

Öte yandan, 2006 yılında çıkartılan “Sağlık Raporu Yönetmenliği”nin yarattığı kargaşa nedeniyle engelliler, eğitim, sağlık, ulaşım, emeklilik, sosyal yardım sağlanması, diş tedavisi, araç alımı vb konularında büyük sıkıntı ve mağduriyetler yaşamaktadırlar. Bu gerçekler gösteriyor ki, engellilere ilişkin birçok temel sorun AKP iktidarı döneminde çözülmemiştir, çözülememiştir.

Biz söz veriyoruz, Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında, engelli kardeşlerimiz toplumda herkesin sahip olduğu haklara eşitlik temelinde sahip olacak, sorunlarını onların örgütleriyle el ele vererek, konuşarak, danışarak planlı ve projeli bir çalışmayla çözecektir.

Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında devlet engelli yurttaşını yalnız ve sahipsiz bırakmayacak, hiçbir anne ve baba “şayet ben ölürsem çocuğumun durumu ne olacak?” diye tasalanmayacaktır. Sultan Süleyman’a kalmayan bu dünya pervasız, hukuksuz, çözümsüz AKP iktidarına da kalmayacaktır.

Cumhuriyet Halk Partisinin İl Başkanı olarak diyorum ki, tüm olumsuzluklara rağmen bizler el ele verdikçe, çalıştıkça, AKP’nin ortadan kaldırdığı Demokratik, Laik, Sosyal Hukuk Devleti yeniden küllerinden doğacak ve CHP iktidarında engellilerin sorunları dahil olmak üzere Türkiye’nin çözülmemiş hiçbir sorunu kalmayacaktır.

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
asfalt_metin - 7 yıl önce
evet doğru bu dünya sultan süleymanada kalmadı akp yede kalmıyacak hele size hiç kalmıyacak merak etmeyin.siz ancak sorun yaratırsınız sorun düzeltemezsiniz
Avatar
bayburtlu - 7 yıl önce
Haklısınız 1950 kadar iktidarda olan CHP ye kalmadı ki Ak Partiye kalsın...Zaten Sayın Başbakan onurlu bir iş yaparak Parti tüzüğüne bir kişi en fazla 3 dönem Genel Başkanlık yapabilir diye madde koydurmuş..Ve sayın Başbakan her defasında bunu dile getiriyor..Ya sizler ya koltuğa öyle yapılmışlar ki adamları koltuklarında zorla alıyorlar Örnek Genel Sekreter Sayın Önder Sav Örnek Sayın Deniz Baykal..Adamlar mahkeme nedeniyle görevlerini bırakmak zorunda kalıyorlar bunlara kalsa koltukları mezara götürecekler.....
Avatar
kuzey yıldızı - 7 yıl önce
sayın canalioğlu kimse bu dünyanın akp ye kalacağını iddia etmediki..zaten hiç bir hükümet te iktidarda kalamaz..elbet bir gün akp de iktidardan düşecek...
Avatar
seffah - 7 yıl önce
chp önce kendine iktidar olsun da sonra ülkenin başına gelmeyi hayal etsin.. kendini yönetemeyen bir parti ülkeyi yönetecek.. ne kadar mantıklı? 40 yıldır onların kırıntıları, yanlış politikalarını düzeltmek için uğraşıyoruz zaten..
Avatar
orka - 7 yıl önce
Genç arkadaşlar çok sinirlenmişler sanırım akepeye laf gelince, Volkan Abi ile uğraşacaklarına 61 projenin akıbetini sorsalar ya kendi partilerinden? Sormazlar ama çünkü bilinçli vatandaş değiller maalesef.
Avatar
Ahmert - 7 yıl önce
maden dünya akp ye kalmayacak o zaman sizin açınızdan da sorun olmaması gerekir. orka arkadaşta bilinçli vatandaş olarak sen 61 projede hangileri yapıldı hangileri yapılmadı yaz. öyle yüzeysel olarak akıbetini sorun demekle olmuyor.
Avatar
özten - 7 yıl önce
gandi kemale kalacak bu dunya
Avatar
kuzey yıldızı - 7 yıl önce
61 projenin akıbetini sormaya gerek varmı..yapılanları hala göremediysen görmek istemediğindendir....