Beşir Atalay: Bu büyük bir skandal

 Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, KKTC'de Başbakan İrsen Küçük'ün imzası taklit edilerek sahte belge yayımlanmasını "büyük bir skandal" olarak niteleyerek, "Bir ülkede böyle bir şey olsun, o ülkede siyaset veya buna taraf olanlar alt üst olurlar, görevle

Siyaset 28.09.2012, 11:17
Beşir Atalay: Bu büyük bir skandal

 

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, KKTC'de Başbakan İrsen Küçük'ün imzası taklit edilerek sahte belge yayımlanmasını "büyük bir skandal" olarak niteleyerek, "Bir ülkede böyle bir şey olsun, o ülkede siyaset veya buna taraf olanlar alt üst olurlar, görevlerinde duramazlar. Böyle çok vahim bir olay olarak görüyorum" dedi.
 
Başbakan Yardımcısı Atalay, KKTC'ye yaptığı ziyarette, Başbakan Küçük'ün imzasının taklit edilerek, sahte belge yayımlanmasını Anadolu Ajansı'na değerlendirdi.
 
Olayın çok önemli ve kendisi için de sürpriz olduğunu ifade eden Atalay, "Çok önemli bir olay. Siyaset ortamı için de doğrusu üzücü bir olay olarak görüyorum" dedi.
 
Olayın yargıda olduğunu belirterek, "gidilecek yere kadar gidilmesi" gerektiğini dile getiren Atalay, şöyle devam etti:
 
"Dileğim, yargının bu işin sonuna kadar gitmesi, olayı iyi aydınlatması. Yani gidilecek yere kadar gidilsin. Siyaset ortamında kirliliği, etik olmayan davranışları, tutumları temizlemenin yolu bu tür gelişmelere meydan vermemek, bu tür gelişmelerin önüne geçmek.
 
Siyaset alanında etik çok önemli. Bu konu tabi doğruysa, gerçekse yargı sonucu göreceğiz, büyük bir skandal. Bir ülkede böyle bir şey olsun, o ülkede siyaset veya buna taraf olanlar alt üst olurlar, görevlerinde duramazlar. Böyle çok vahim bir olay olarak görüyorum."
 
Başbakan Yardımcısı Atalay, "Bu olay KKTC siyaseti açısından yeni bir dönüm noktası olur mu?" sorusu üzerine, "Benim değerlendirmem bu kadar. Ondan sonrasını Kıbrıslı arkadaşlar kendileri değerlendirsinler" dedi.
 
-Sahte belge olayı-
 
Başbakan İrsen Küçük'ün imzasını taklit ederek bakan ve bürokratlara yönelik sahte talimat belgeleri hazırladığı iddiasıyla Kamu Hizmeti Komisyonu Üyesi Mustafa Tanju Tokay ve Kamu Hizmeti Komisyonu Sınav Müdürü Emir Hüseyin Emirkanı'nın önceki gün gözaltına alınarak mahkemeye çıkarılmış ve haklarında 3'er gün tutukluluk kararı verilmişti.
 
Başbakan Küçük'ün imzası taklit edilerek bakanlara gönderildiği iddia edilen belgelerde, Küçük'ün, 21 Ekim'de yapılacak Ulusal Birlik Partisi (UBP) kurultayını kazanmak için bakan ve bürokratlardan yetkilerini partizanca kullanmalarını istediği öne sürülüyordu.
 
21 Ekim'de yapılacak UBP kurultayında, İrsen Küçük ile eski Sağlık Bakanı ve Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif genel başkanlık için yarışacak. 
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@