kebir reklamı

Bayraktar: Emekli edin bunları!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Maliye ile Çalışma Bakanlıkları’na yazı yazarak, personelinden yakındı ve emekli edilmelerini talep etti. Bakanlıkta ‘işçi’ statüsündeki 1.861 personelin bulunduğunu, bunlardan 1.286’sının ‘eğitimsiz’, ‘niteli

Bayraktar: Emekli edin bunları!

banner197

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Maliye ile Çalışma Bakanlıkları’na yazı yazarak, personelinden yakındı ve emekli edilmelerini talep etti. Bakanlıkta ‘işçi’ statüsündeki 1.861 personelin bulunduğunu, bunlardan 1.286’sının ‘eğitimsiz’, ‘niteliksiz’ ve ‘ileri yaşta’ olduğunu ifade eden Bayraktar yazısında, “Bu yaş ve eğitim durumuna göre yeni dönemde beklenen görevlere katkı alınamaz” dedi. İşçilerin emekli edilmesi halinde yılda 30 milyon TL tasarruf sağlanacağını vurgulayan Bayraktar, yaptığı hesaba da yazısında yer verdi. Bayraktar, söz konusu personelin emekli edilebilmesi için kanuni düzenleme talep etti.

Emekli olmak istemiyorlar

Bakan Bayraktar şunları kaydetti:

“Bakanlığımıza verilen görevlerin layıkıyla yerine getirilebilmesinin önemli şartlarından birinin de nitelikli eleman istihdamı olduğu açık olup, bu maksatla mevcut personelden azami ölçüde istifade edilmesi yanında, personelin niteliklerini artırmaya yönelik eğitim programlar devam etmektedir. Mevcut personelimiz ile en büyük dezavantajımız, Bakanlığımızda 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında istihdam edilmekte olan 1.861 işçi personelin, Bakanlığımızın görevlerini yürütmek için gerekli nitelikleri taşımamaları, eğitim seviyelerinin yetersizliği, yaşlarının ilerlemiş olması ve istihdam edildikleri pozisyonlara bakanlığımızın ihtiyacı olmaması nedeniyle atıl durumda kalmış olmalarıdır. Hizmetlerine ihtiyaç duyulmayan personel sayısı 1.286 kişidir. İşçi statüsündeki personelin yaş durumu; yüzde 58’i 50-60 yaş arasında, yüzde 14’ü 60 yaşın üzerindedir. İşçi statüsündeki personelin eğitim durumu; yüzde 25’i okur yazar veya ilkokul mezunu, yüzde 15’i ortaokul veya ilköğretim okulu mezunu, yüzde 43’ü ise lise mezunudur. Yaş ve eğitim durumuna göre, işçilerden bakanlığımızın yeni dönemde yürütmesi beklenen görevlere katkı sunmalarının beklenemeyeceği açıktır. İşçiler, iş mevzuatında emeklilik için azami yaş haddi bulunmaması ve çalışan işçilerin maaşının işçi emeklisi maaşının neredeyse iki katı olması nedeniyle, bulundukları birimde atıl ve ihtiyaç fazlası olmalarına rağmen emekli olmak istememekte; sözleşmelerinin, Bakanlığımızca tek taraflı feshi halinde ise ilave ödeme ihtimalinin yüksek oluşu, Bakanlığımız için caydırıcı bir unsurdur. Bir işçinin ortalama brüt aylığı 4150 TL, ortalama net aylığı ise 3 bin 100 TL civarındadır. Bakanlığımızdan işçi statüsünde emekli olan bir işçinin alacak olduğu ortalama emekli aylığı 2 bin 300 TL’dir. İşçiler emekli oldukları takdirde, yerlerine yeni personel de alınmayacağı için kamu kaynağında, 1 yılda yaklaşık 30 milyon TL tasarruf sağlanabilecektir."

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
şafak - 6 yıl önce
Şampiyonluğu Trabzonspor'a getirmek için ince bir çalışmanınz vardı. Sonlandı mı çalışmalar. Benim için en değerli bakan bunu söylüyorsa bitmiştir bu iş.
Avatar
mbilgi - 6 yıl önce
ey gidi meclisi lav etsek sizce daha fazla para kalmazmı devlete her gün milletvekilleri için zam talepleri duyuyoruz. Ülkemizdeki standartlardan fazla maaş almıyormusunuz. Bırakın insanların aldığı ekmekle oynamayın
Avatar
ADIL - 6 yıl önce
Tatlı para rahat iş kim bırakır böyle ballı işi.:)öZEL Sektörde bu paraya yatsınlarda görelim.Torpille işe girmişler ve dokunulmazlıkları var.Devlet işine girmek hep torpille oluyor.E tabiki dokunmakta zor oluyor.
Avatar
efeosman - 6 yıl önce
vekil danışma maaşına yüzde 150 zam yaparken çıtınız çıkmadı garibanın ekmeği gözünüze mi battı
Avatar
Fuzuli - 6 yıl önce
Ben 3 yıllık profesörüm. Maaşım 3340 TL. Bu kurumdaki işçiler 3100 TL alıyormuş. Kimsenin maaşında gözümüz yok. Allah daha çok versin ama bu işte bir tuhaflık yok mu?