Balta KKTC Başbakanını Ziyaret etti

  Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı İrsen Küçük’ü ziyaret etti. Başbakan İrsen Küçük’e, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği’nin (TDMMB), KKTC’de açmaya karar verdiği KKTC Temsilciliği’nin

Siyaset 17.09.2012, 18:13
Balta KKTC Başbakanını Ziyaret etti

  Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı İrsen Küçük’ü ziyaret etti. 

Başbakan İrsen Küçük’e, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği’nin (TDMMB), KKTC’de açmaya karar verdiği KKTC Temsilciliği’nin başkanlığı verildi.

“BAKAN YARDIMCISI BALTA, BAŞBAKAN KÜÇÜK’Ü TRABZON’A DAVET ETTİ”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı İrsen Küçük, Türkiye Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta başkanlığında, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Genel Başkanı İlyas Demirci ile birlik yetkililerinden oluşan heyeti kabul etti. Kabulde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, ziyaret amaçları arasında, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği’nin KKTC şubesini açma ve bu temsilciliğin başkanlığını Başbakan İrsen Küçük’ün yapması konusunda olurunun alınması olduğunu belirterek, gerekli imzaları atmak ve bunu gerçekleştirmeyi arzuladıklarını ifade etti. Başbakan’ı, Trabzon’da 15-18 Ekim tarihleri arasında, TDMMB’nin düzenleyeceği Mimar Sinan Proje Olimpiyatları’na davet eden Balta, “Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı” kapsamında gerçekleştirilecek “Büyük Su Projeleri” oturumunun da başkanlığını yapmak üzere kendisini Trabzon’a beklediklerini söyledi. Bu çerçevede, Trabzon’da çeşitli toplantılar da yapılacağını anlatan Balta, ayrıca Başbakan Küçük’e, Türkiye Çevre ve Şehircilik  Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın  selamlarını da iletti.

KKTC BAŞBAKANI KÜÇÜK: “TÜRKİYE İLE YOĞUN İLİŞKİLER İÇERSİNDEYİZ”

Başbakan İrsen Küçük ise, Türkiye yetkilileriyle ve insanlarıyla yakın ve yoğun ilişkiler içinde olduklarına işaret ederek karşılıklı ilişkilerin çıkar ilişkisi değil kardeşlik ilişkisi olduğunu yineledi. Bu ilişkileri en iyi düzeye çıkarmayı hükümet olarak görev kabul ettiklerini vurgulayan Küçük, bunun olumlu sonuçlarının da görüldüğünü; Kıbrıs Türkü’nün özlemi olan Türkiye’den su getirilmesi projesinin de bu dönemde gerçekleşme aşamasına geldiğini kaydetti. Trabzon’da gerçekleştirilecek proje olimpiyatları ve su projeleriyle ilgili toplantılara aldığı davetten duyduğu memnuniyeti ifade ederek teşekkür eden Küçük, Trabzonspor’a  da başarılar diledi.

DEMİRCİ: BİRLİĞİN KKTC TEMSİLCİLİĞİNİ KURDUK”

Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği (TDMMB) Genel Başkanı İlyas Demirci de, açılışı 15 Ekim’de yapılacak etkinlik programıyla ilgili bilgiler vererek,  Türk Dünyası’ndan Cumhurbaşkanı, Başbakan veya bakanların da katılacağı açılışa KKTC’den Başbakan İrsen Küçük’ü de beklediklerini söyledi. Birliğin, bir yıldan beri, 28 ülke temsilcilikleriyle beraber Ankara’daki genel merkezinde faaliyetlerini sürdürdüğünü belirten Demirci, KKTC’de de birliğin temsilciğinin kurulması üzerine KKTC üniversitelerinden öğretim elemanları Adem Koç ve Zihni Turkan’ın  başvurularının, bu yılın mart ayında olumlu değerlendirilerek, birliğin KKTC temsilciliğinin oluşturulmasının kararlaştırıldığını anlattı.

“PROTOKOL İMZALANDI”

Daha sonra, birliğin KKTC temsilciliği ve başkanlığını Başbakan Küçük’ün yürütmesiyle ilgili gerekli imzalar atıldı. Başbakan’a, Türkiye ve Şehircilik Bakanı’nın resmi daveti ile çeşitli hediyeler de sunuldu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@