kebir reklamı

Bahçeli: Türkçe en belirgin olmalı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkçe'nin birlikte yaşamanın ve aynı safta sonsuza kadar bulunmanın en belirgin yollarından birisi olduğunun kabul ve itiraf edilmesi gerektiğini söyledi.Dil Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınlayan Bahçeli, Türk milletini

Bahçeli: Türkçe en belirgin olmalı

banner197

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkçe'nin birlikte yaşamanın ve aynı safta sonsuza kadar bulunmanın en belirgin yollarından birisi olduğunun kabul ve itiraf edilmesi gerektiğini söyledi.

Dil Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınlayan Bahçeli, Türk milletinin sahip olduğu en önemli kıymeti ve kültürel gücünün tartışmasız güzel dili Türkçe olduğunu belirtti.

26 Eylül 1932 tarihinde yapılan Birinci Dil Kurultayı'nın 79'ncu yıldönümünün kutlandığı bugün de Türk dilinin yaşayan muazzam bir değer olduğunun yeniden idrak edileceğini dile getiren Bahçeli, Türk kültürünün varlığını sürdürebilmesi, itibarını kaybetmeden gelecek nesillere ulaşabilmesinin her şeyden önce Türkçe'nin yaygın kullanımıyla mümkün olacağını ifade etti.

Dilin kültürün aktarılmasında, tanıtılmasında ve ortak hislerin uyandırılmasında tarihi bir rol oynadığına dikkat çeken Bahçeli şöyle devam etti: "Aziz milletimizin duygu ve düşüncede aynı düzlemde buluşması, iletişimindeki derin ve kopmaz bağ ile sağlanmaktadır. Dil, yalnızca teknik ve standart bir uzlaşma ve diyalog vasıtası olmayıp; aklın, bilginin, gönlün ve zihniyetin de tercümanıdır. Millet varlığının oluşumu, nesiller arasındaki irtibatı tabii olarak dil ile hayat ve vücut bulmaktadır. Dilin kullanımı ve sahiplenilmesi müşterek bir kimliği inşa etmekte ve savunulmasına da ikamesi olmayacak bir katkı sağlamaktadır.

Bu nedenle 'Biz Kimiz?' sorusuna verilecek cevabın dilin muazzam anlam hazinesinde gizli olduğunu bilmek ve görmek lazımdır. Türkçe, Türk kimliğinin güvencesi, teminatı ve dayanağı olduğundan dolayı milletimizin birlikte ve bir bütün halinde bulunmasının yegâne kaynağıdır. Bu kapsamda güzel Türkçemizin gelişmesi; bilim, sanat, edebiyat dili olarak cazibe merkezi haline dönüşmesi hepimizin en temel milli sorumluluğudur."

ANA DİL EĞİTİM TALEPLERİ
Dilin doğru ve temiz kullanımı, yabancı kavram ve sözcüklerin pençesine düşmeden iddiasını ve ilkelerini muhafaza edebilmesinin herkesin taşıması gereken başlıca görev olduğunun altını çizen Bahçeli, asırlarca olgunlaşarak bugünlere ulaşan ve ecdadımızın kutlu bir emaneti olan Türkçe’nin çok geniş bir coğrafyada kullanılıyor olmasının ise sahip olduğu potansiyelin de bir kanıtı olduğunu kaydetti.

Son zamanlarda, Türkçe’nin yanına mahalli dillerin yerleştirilme çabalarına ısrar ve inatla devam edildiğinin görüldüğünü anlatan Bahçeli, "Ana dil eğitim taleplerinin sürekli olarak mevzi elde etmesi tehlikeli, ayırıcı ve dışlayıcı bir dönemin hızla yaklaştığını göstermektedir. Unutmamak lazımdır ki dilde başlayan bir çözülme ve bölünme, millet varlığına bulaşacak ve birlikte yaşamayı imkansız hale getirecektir. Türkçe’nin aziz millet fertlerinin buluştuğu, anlaştığı, hislerini paylaştığı büyük kültürel cazibe merkezi olmaktan uzaklaşması vahim sonuçlara ve önü alınamaz karşıtlıklara neden olacaktır.

Bölücü emellerin anadilde eğitim isteklerindeki zorlama ve buna da siyasal sorumluluk mevkiinde bulunanların göz yumması Türk milletini geriye götürerek etnik çatırdamanın eşiğine savuracaktır. Bu karanlık süreci tersine çevirebilmek için; Türkçe’nin, birlikte yaşamanın ve aynı safta sonsuza kadar bulunmanın en belirgin yollarından birisi olduğu kabul ve itiraf edilmelidir.

Güzel ve zengin dilimizi zayıflatacak her girişim, ikinci plana atacak her niyet ve yanına ortak iliştirmeye yeltenecek her amaç milli yüreklerin inanç kalelerine çarpmaktan kurtulmayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle aziz milletimizin ve Türkçe’yi gururla konuşarak ellerinde ve dillerinde yücelten herkesin Dil Bayramı’nı kutluyorum. Türkçe’ye eşsiz destekleriyle Türk milletinin iftihar burçları olan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kutlu ecdadımızı hürmet ve minnetle yad ediyorum. Yaşayan muhterem şahsiyetlere de sevgi ve saygılarımı sunuyorum." dedi.

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.