banner441

Bahçeli: Şüpheler giderilmeli

MHP lideri Devlet Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, son günlerdeki acı kayıplara Afyonkarahisar'daki patlamayla yenilerinin eklendiğini belirtti.''Şehitsiz, ağıtsız ve sıkıntısız bir güne neredeyse hasret kalındığını'' savunan Bahçeli, Türk milletinin y

Siyaset 06.09.2012, 15:11
Bahçeli: Şüpheler giderilmeli

MHP lideri Devlet Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, son günlerdeki acı kayıplara Afyonkarahisar'daki patlamayla yenilerinin eklendiğini belirtti.

''Şehitsiz, ağıtsız ve sıkıntısız bir güne neredeyse hasret kalındığını'' savunan Bahçeli, Türk milletinin yasta olduğunu, hüzün ve feryadın 25 haneye kabus gibi çöktüğünü vurguladı.

Yakın tarihin hiçbir döneminde, felaketler zincirinin halkalarının bu kadar kısa zaman içinde iç içe geçmediğini, etki ve sonuçlarının bu kadar tahripkar olmadığını kaydeden Bahçeli, Türkiye'nin belaların, uğursuzlukların ve talihsizliklerin adeta baskı ve kuşatması altına girdiği görüşünü ifade etti.

Bahçeli, şunları kaydetti:

''Bilhassa vatan görevini özveri ve fedakarlıkla yerine getiren güvenlik güçlerimiz, peşi sıra beliren olaylardan dolayı aramızdan ayrılmaktadır. Kimi zaman terör saldırısı kimi zaman da elim bir kazanın ardından gencecik fidanlar kara toprakla buluşmakta ve gözyaşları eşliğinde ebediyete uğurlanmaktadır.

Özellikle TSK'nın çeşitli birlik ve birimlerinde; tedbirsizlik, dikkatsizlik, kayıtsızlık ve ihmalkarlık nedenli kayıplarda artış gözlenmektedir. Bu durum başlı başına ciddi nitelikli sevk ve idare sorunlarının varlığına ve riskleri öngörmekte zorluk çeken bir yönetim zaafına işaret etmektedir.

Geçtiğimiz 22 Temmuz'da, 5 evladımızın şehit düştüğü Hakkari'deki helikopter kazasıyla, 21 Ağustos tarihinde 9 Mehmetçiğimizin şehit olduğu Şırnak'ın Uludere ilçesi Gülyazı Köyü'ne giden askerlerimizi taşıyan minibüsün devrilmesi bu zaafın hazin ve ibretlik neticelerinden bazılarıdır.''

Afyonkarahisar'da meydana gelen patlamayla birlikte yaklaşık 1,5 aylık zaman diliminde, yalnızca kazalarda 39 şehit verildiğini ifade eden Bahçeli, şöyle devam etti:

''Ortaya çıkan bu kara tabloyu kabullenmek, sineye çekmek, geçiştirmek veya görev zayiatı diyerek gerekçelendirmek mümkün değildir. Bu itibarla Afyonkarahisar'daki mühimmat deposundaki patlamanın tüm yönleriyle araştırılarak sorumluların ve suçluların silsile yoluyla tespiti yapılmalıdır. Ayrıca patlamadaki tüm ayrıntılar titizlikle ele alınmalı; sabotaj, terör saldırısı gibi ihtimaller peşin ve ucuz yaklaşımlarla örtbas edilmemelidir. Türkiye'nin ikinci büyük cephaneliğinde el bombası sayımının ve bu çerçevedeki çalışmanın neden akşam saatlerine bırakıldığı ve muhtemel faciaları önlemek adına önceden hangi adımların atıldığı hususları da netleştirilmeli ve açıklanmalıdır. Adli ve idari süreçler tekemmül ettirilerek patlamanın üzerindeki şüphe ve soru işaretleri giderilmelidir. Zira 25 evladımızın kanı, 25 ananın ahı ve 25 gencecik umudun manevi vebali muhataplarının sırtında ve yakalarında olacaktır.''

MHP heyeti bölgeye gitti

''Hükümet üyesi bir bakanın, patlamayı tamamen kaza olarak değerlendirmesi ve benzeri hadiselerin Pakistan ve Hindistan'da da görüldüğünü iddia ederek sıradanlaştırmaya çalışması acele ve telaşla yapılmış hezeyan dolu bir beyanattır'' ifadelerini kullanan Bahçeli, ''AKP hükümetine düşen görev konu hakkında ipe sapa gelmez hüküm vermek değil, meselenin detaylarına kadar nüfuz ederek her kuşkunun giderilmesine yardım etmek ve destek vermektir'' değerlendirmesinde bulundu.

MHP Başkanlık Divanı üyeleri Sakarya Milletvekili Münir Kutluata, Ankara Milletvekili Mustafa Erdem ve Abbas Bozyel ile birlikte Afyonkarahisar Milletvekili Kemalettin Yılmaz'ın inceleme ve değerlendirmelerde bulunmak amacıyla Afyonkarahisar'a gittiği bilgisini veren Bahçeli, partisinin hassasiyetle ve kararlılıkla patlamanın takipçisi olacağını ve üzerine düşen ne varsa yerine getireceğini bildirdi.

Bahçeli, ''Afyonkarahisar'da, tarifi olmayan kedere yol açan patlamada hayatlarını kaybeden aziz şehitlerimize Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum. Muhterem ailelerine, silah arkadaşlarına, Afyonkarahisarlı vatandaşlarımıza ve aziz milletimize sabır ve başsağlığı temenni ediyor, yaralılarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum'' ifadelerini kullandı.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@